3:35:35 - جمعه 26 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کهگیلویه و بویراحمد بدون آزادراه
کهگیلویه و بویراحمد بدون آزادراه
دلیل توسعه نیافتگی برخی استان‌ها رعایت نکردن مکانیسم استفاده از قوانین به شکل مطلوب است.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما مرکز کهگیلویه و بویراحمد، عصر امروز نشست مشترک شورای برنامهریزی کهگیلویه و بویراحمد بدون آزاد راهو توسعه و شورای گفتوگوی دولت و بخش خصوصی استان کهگیلویه و بویراحمد به ریاست علیمحمد احمدی استاندار و با حضور اعضای کمیسیون برنامهوبودجه مجلس شورای اسلامی برگزار شد.
رئیس سازمان مدیریت و برنامهریزی استان کهگیلویه و بویراحمد در این نشست به عوامل توسعهنیافتگی کهگیلویه و بویراحمد اشاره کرد و گفت: مهمترین ویژگی کهگیلویه و بویراحمد جغرافیای اقتصادی استان است که دو شاهراه بزرگ کشور (محور طریق الرضا و کریدور شمال به جنوب) از این استان می گذرند تقاطع این مسیرهای ملی در استان کهگیلویه و بویراحمد واقع است که به دلیل کمبود اعتبار ناقص و راکد است که امیدواریم این مهم مورد توجه قرار گیرد.
وی گفت: استان کهگیلویه و بویراحمد ۵۳درصد جمعیت شهری و ۴۷درصد جمعیت روستایی دارد که نورم جمعیت روستایی کشور ۲۹ درصد است.
نوروزی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد به لحاظ توپوگرافی ۸۰درصد ناهمواری دارد گفت: ۱۵درصد از بهترین دشتهای کشور در استان است.
وی عنوان کرد: کهگیلویه و بویراحمد استان پرآب کشور است که فقط ۲۵درصد کشت استان آبی است در حالی که میانگین کشور ۵۲درصد است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گفت: کهگیلویه و بویراحمد در تولید سیبدرختی رتبه ۷ کشور، گردو ۶، لیموترش ۵ و ماهی سرد آبی ۳ کشور را دارا است.
نوروزی با اشاره به اینکه بیش از ۵۴درصد مساحت استان جنگلی است افزود: کهگیلویه و بویراحمد ۱.۵برابر سرانه دنیا و ۶.۵برابر سرانه کشور جنگل دارد.
وی با بیان اینکه کهگیلویه و بویراحمد حدود ۲۰درصد نفت سالانه کشور را در سالهای ۷۹تا۹۴ تولید کرد گفت: ۷۵۰هزار بشکه نفت و ۶۰هزار میعانات گازی در این استان تولید شد و ۴خط از ۱۰خط کشور از این استان میگذرد.
نوروزی عنوان کرد:از مجموع ۱۶پتروشیمی کشور ۲مورد پتروشیمی در استان بهزودی به بهرهبرداری میرسد، ولی متاسفانه استانی باقابلیت ۲۰درصد تولید نفت و گاز کشور و پراکندگی مجتمعهای پتروشیمی هیچکدام از واحدهای پتروشیمی در استان فعال نیست.
وی گفت:حدود هزار و ۶۷کیلومتر با ۸جاده بزرگراه در حال احداث داریم که از این تعداد ۲۲۲کیلومتر بهرهبرداری شده و ۱۷۶کیلومتر در حال اجرا است و ۵۳۵کیلومتر مطالعه شده و ۶۲کیلومتر مطالعه نشده است، این محورها برای توسعه استان تأثیر دارد که ۲۳۵میلیارد تومان بودجه در نظر گرفتهشده است.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با بیان اینکه هیچ آزادراهی در محدوده مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد وجود ندارد اضافه کرد:کهگیلویه و بویراحمد از محدود مراکز استانهای کشور است که آزادراههای مطالعه شده و یا در دست احداث و بهرهبرداری ندارد و همچنین از حدود ۲هزار و ۴۰۰کیلومتر آزادراه کشور سهم کهگیلویه و بویراحمد صفر است.
وی با بیان ا ینکه کهگیلویه و بویراحمد از ظرفیت مهار آب محروم است و تنها سد فعال آن سد کوثر است گفت: سد کوثر بیشتر برای استانهای دیگر حائز اهمیت است.
نوروزی گفت: سد تنگ سرخ از عملیات اجرایی کندی برخوردار است که امیدواریم با تخصیص اعتبار این مهم برطرف شود.
رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان با اشاره به اینکه کهگیلویه و بویراحمد میزبان ۵و۵دهم گردشگران داخل کشور هستیم گفت: تنها سه دهم تخت های اقامتی را در اختیار داریم.
نوروزی با بیان اینکه ۲۵درصد گونه های گیاهی قاره اروپا رادر استان است گفت: این در حالی که کهگیلویه و بویراحمد ۳درصد وسعت خاک اروپا را دارد.
وی گفت: نرخ بیکاری در کهگیلویه و بویراحمد ۱۳و۳دهم درصد است این در حالی است که این رقم در کشور ۱۲و۴دهم است و کهگیلویه و بویراحمد به این لحاظ رتبه هفت را دارد.


منبع :: http://yasouj.iribnews.ir

خبر جدید  تساوی نفت و گاز گچساران و شهرداری بندرعباس
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات