12:29:33 - یکشنبه 19 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۴۲ هزار نفر با فشارخون بالا در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد
۴۲ هزار نفر با فشارخون بالا در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد
یاسوج- ایرنا- سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۴۲ هزار بیمار دارای فشار خون بالا در این استان شناسایی شده که از این تعداد ۳۱ هزار نفر در سامانه یکپارچه بهداشت ثبت شده و ماهانه توسط بهورزان و مراقبین سلامت و هر سه ماه یکبار توسط پزشکان مراقبت می‌شوند.

پرویز یزدان پناه روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: میزان شیوع این بیماری در مناطق روستایی استان بیش از ۱۸ درصد است.
وی با اشاره به اینکه طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» در استان همزمان با سراسر کشور از ۲۷ اردیبهشت آغاز شده و تا ۱۵ تیرماه ادامه دارد، عنوان کرد: ۳۲۰ هزار نفر از جمعیت استان بالای ۳۰ سال سن دارند که با توجه به اجرای این طرح باید ۵۰ درصد آنان یعنی بیش از ۱۶۰ هزار نفر غربالگری شوند.
یزدان پناه تصریح کرد: امید است با همت و همکاری تمام مدیران و متولیان استانی بیش از ۹۰ درصد افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار و بیماران کلیوی غربالگری شود.
سرپرست دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: میزان شیوع بیماری برابر آمارهای موجود در مناطق روستایی استان بالای ۱۸ درصد و در مناطق شهری حدود ۱۰ بوده اما طبق آمارهای کشوری میزان شیوع فشار خون بالا در استان ۲۱٫۴ و میانگین شیوع بیماری در کل کشور ۲۷ درصد است.
وی با اشاره به اینکه طبق این بررسی کهگیلویه و بویراحمد کمترین میزان شیوع را داشته است، ادامه داد: آمارها نشان دهنده این بوده که مشکل اساسی دانشگاه در شناسایی، ثبت و مراقبت بیماران در مناطق شهری است.
وی تاکید کرد: از تمامی همکاران در شهرهای استان انتظار می رود که بیشترین تمرکز خود را در مناطق شهری بگذارند و تمام جمعیت بالای ۳۰ سال را هدف قرار دهند تا هیچ بیماری نباشد که از بیماری خود اطلاع نداشته باشد.
یزدان پناه بیان کرد: انتظار می‌رود مدیران دستگاه‌های اجرایی و فرمانداری‌ها همکاری لازم را با دانشگاه علوی پزشکی برای اجرای مطلوب طرح «بسیج ملی کنترل فشار خون» طبق برنامه زمان بندی شده داشته باشند.
بر اساس این طرح ملی ۴۰۶ پایگاه ثابت و ۳۰ پایگاه سیار در هشت شهرستان ‌کهگیلویه و بویراحمد فشار خون مردم استان را اندازه گیری و در سامانه ثبت می‌ کنند.
با هدف ارتقای سلامت شهروندان طرح ملی بسیج مبارزه با فشارخون در کشور روز گذشته شروع شده تا در مرحله نخست درباره آن اطلاع رسانی و در مراحل بعد غربالگری و ارجاع جهت مراقبت به پزشک انجام شود.
براساس آمار موجود هم اکنون ۲۷ درصد از مردم کشورمان به بیماری فشارخون مبتلا هستند.
از مجموع ۲ هزار و ۶۰۰ مرگ و میر سال ۱۳۹۷ در کهگیلویه و بویراحمد دلیل مرگ یک هزار و ۱۰۰ نفر فشار خون بالا و بیماری ‌های قلبی، عروقی بوده است.
براساس آمار ۴۰درصد از افرادی که به عارضه فشارخون مبتلا هستند از بیماری خود اطلاعی ندارند که این باعث شده بیماری فشارخون را مرگ خاموش نامگذاری کنند.
استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.
۹۸۶۸/

خبر جدید  اهدای عضو در دنا به 5 بیمار زندگی بخشید


منبع :: ۴۲ هزار نفر با فشارخون بالا در کهگیلویه و بویراحمد شناسایی شد

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد