12:42:59 - پنج‌شنبه 23 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
گندمزارها؛ نوید بخش سفره پربرکت کشاورزان
گندمزارها؛ نوید بخش سفره پربرکت کشاورزان
یاسوج – ایرنا – فصل برداشت دسترنج ماهها تلاش کشاورزان در کهگیلویه و بویراحمد فرا رسیده و با توجه به شرایط مساعد سال آبی جاری، گندمزارها نوید بخش سفره های پربرکت است.

به گزارش ایرنا، با پایان یافتن اردیبهشت هرسال، برداشت گندم از مزراع گندم آغاز می شود و تا بخشی از تابستان ادامه دارد.
گندم به عنوان یکی از محصولات استراتژیک و پرمصرف در اراضی زراعی عمده کشور کشت می شود تا نیاز به این محصول را در سطح کشور تامین کند.
کهگیلویه وبویراحمد هم اکنون نیز به لطف آب و هوا و موقعیت جغرافیایی خود پتانسیل و ظرفیت های زیاد و بکری برای کشت انواع محصولات کشاورزی دارد و از تنوع خوبی در تولید محصولات زراعی برخوردار است.
بیشتر اراضی زراعی استان به تولید این دانه خوراکی مهم اختصاص دارد.
این روزها مسئولان جهاد کشاورزی و اداره کل غله استان با برگزاری نشست شورای برداشت در شهرستان های هشت گانه بخصوص مناطق گرمسیری از آمادگی کامل این نهادها برای برداشت و خرید تضمینی خبر می دهند.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال هر کیلوگرم گندم معمولی ۱۷ هزار ریال و هر کیلوگرم گندم دوروم ۱۷ هزار و ۳۰۰ ریال از کشاورزان خریداری می شود.
الیاس تاج الدینی اظهار داشت: برداشت گندم از پانزدهم اردیبهشت در کهگیلویه و بویراحمد آغاز شد.
وی توضیح داد: مراکز خرید تضمینی گندم برای جمع آوری محصول کشاورزان این استان ساماندهی شده است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد پیش بینی کرد که بهار امسال تولید گندم در استان نسبت به سال گذشته دو برابر افزایش یابد.
تاج الدینی تصریح کرد: بارش های مطلوب سال زراعی جاری باعث افزایش تولید این محصول زراعی راهبردی می شود .
علی زهرایی کشاورز شهرستان گرمسیری کهگیلویه با اشاره به اینکه وضعیت خوب خوشه های طلایی گندم در سال جاری با هیچ سالی قابل مقایسه نیست گفت: امسال از لحاظ کمی و کیفی برداشت از مزارع گندم دوبرابر افزایش یافته است.
وی سطح زیر کشت گندم خود را هفت هکتار دانست و گفت: امسال سال فراوانی نعمت و برکت سفره است.
زهرایی اضافه کرد: نیاز است مسئولان با تدابیر لازم نسبت به خرید تضمینی دسترنج کشاورزان برنامه ریزی لازم را داشته باشند.
سجاد مرادی دیگر کشاورز شهرستان کهگیلویه گفت: باید دولت با خرید گندم کشاورزان عرصه را برای فعالیت دلالان، واسطه ها و سوء استفاده برخی افراد سودجو تنگ کند.
وی با اشاره به اینکه افزایش برداشت محصولات کشاورزی در سال زراعی زمینه را برای حضور دلالان فراهم می کند گفت: تاخیر در پرداخت وجه گندم های فروخته شده کشاورزان را تشویق به فروش محصولات خود به دلالان می کند.
محمد زرین عضو شورای زکات روستای چنگلوا در کهگیلویه که بیش از ۱۰ هکتار از اراضی خود را زیر کشت گندم برده است گفت: برداشت گندم نسبت به سالهای گذشته رشد سه برابری داشته است.
وی گفت: برای کوتاه کردن دست دلالان نیاز است جهاد کشاورزی و شرکت غله نسبت به تعهدات خود در پرداخت بهای گندم همکاری کنند.
زرین پرداخت بهای گندم را از سوی بانک، زمانبر دانست و بیان کرد: کشاورزان آماده همکاری با مسئولان در فروش محصولات خود به شرکت غله هستند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آغاز زمان خرید گندم از کشاورزان این استان، گفت: خرید گندم تنها از کشاورزانی صورت می گیرد که نام آنها در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی ثبت شده باشد.
سید علی صادق فروزنده اضافه کرد: برای جلوگیری از فعالیت دلالان در بخش محصولات کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی با راه اندازی سامانه پهنه بندی سعی کرده به نوعی شناسنامه ای از میزان و نوع کشت محصولات کشاورزی را فراهم بکند.
وی ادامه داد: کشاورزان براساس اطلاعاتی که در این سامانه وارد کرده اند از مزایا و خدمات جهاد کشاورزی در مراحل کشت و تولید محصولات کشاورزی خود برخوردار می شوند.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰ مرکز در این استان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را بر عهده دارد.
فروزنده با بیان اینکه تاکنون ۱۱ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری شده، گفت: پیش‌بینی‌شده امسال ۷۵ هزار تن گندم سیلویی در استان خریداری شود.
وی با اشاره به ایجاد چهار مرکز برای خرید دانه روغنی کلزا در این استان، اظهار داشت: امسال پیش‌بینی‌شده ۲ هزار و ۶۵۰ تن کلزا به قیمت هر کیلوگرم سه هزار و ۴۳۷ ریال خریداری شود.
وی ظرفیت سیلوی استان را ۶۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: امسال مشکل خاصی در زمینه فضای ذخیره سازی گندم وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: مطالبات گندم کاران بر اساس میزان گندم تحویلی پس از تحویل گندم از طریق بانک کشاورزی به حساب شخصی آنها واریز می‌شود.
معاون بهبود تولیدات گیاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق پیش بینی کارشناسان زراعی، امسال بیش از ۱۲۰ هزار تن گندم و جو از مزارع این استان برداشت خواهد شد.
شهرام عسکری اظهار داشت: از این میزان گندم پیش بینی می شود ۷۵ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان و ۹ هزار تن گندم بذری از سوی شرکت غله خریداری خواهد شد.
وی بیان کرد: ۷۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت گندم دیم و ۲۲ هزار هکتار زیر کشت گندم آبی رفته است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بانک عامل پرداخت بهای گندم در سال زراعی امسال بانک کشاورزی است، افزود: براساس بند ۱۵ دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیرجهاد کشاورزی، خرید تضمینی گندم در سال زراعی امسال در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی انجام می شود.
وی با بیان اینکه مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران کشاورزی در این سامانه برعهده سازمان جهاد کشاورزی قرار داده شده است، اضافه کرد: بی شک با انجام اقدام مذکور دست دلالان در حوزه خرید گندم قطع خواهد شد.
سطح زیرکشت گندم در استان ۹۴ هزار هکتار است.
میزان گندم مصرفی مورد نیاز برای جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد حدود ۸۵ هزار تن اعلام شده است.
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
۷۵۳۱/۶۱۱۰

خبر جدید  بخش خصوصی توان پرداخت حق بیمه را ندارد


منبع :: گندمزارها؛ نوید بخش سفره پربرکت کشاورزان

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد