15:18:11 - یکشنبه 10 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کهگیلویه و بویراحمد| کینوا در لنده جایگزین برنج می‌شود
کهگیلویه و بویراحمد| کینوا در لنده جایگزین برنج می‌شود
مشاور توان‌افزایی طرح پیشرفت و آبادانی شهرستان لنده گفت: به صورت آزمایشی برای نخستین بار در ۲ هکتار از مناطق موگرمون، آبلش و ایدنک شهرستان لنده گیاه کینوا کشت شده است.

اصغر طهماسبی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در لنده، اظهارداشت: برای نخستین بار با همکاری دانشگاه خوارزمی و اداره جهاد کشاورزی شهرستان لنده گیاه کینوا به صورت آزمایشی در سطح ۲ هکتار در مناطق موگرمون، آبلش و ایدنک شهرستان لنده کشت شده است.

وی عملکرد گیاه کنیوا را یک تن در هکتار و در صورت مساعد بودن آب و هوا با شرایط رشد این گیاه تا ۱٫۸ دانست و عنوان کرد: مهمترین دلیل کشت گیاه کینوا و فواید آن به خاطر دانههای خوارکیاش است که نحوه طبخ آن مشابه برنج بوده و در سبد غذایی خانوارها قابل استفاده است.

مشاور توانافزایی طرح آبادانی و پیشرفت شهرستان لنده ابراز کرد: بخش کشاورزی در این وضعیت اقتصادی و شرایط آب و هوایی کشور از مهمترین بخشهایی است که باید در اولویت کاری خود قرار دهیم و به همین دلیل باید توجه و سرمایهگذاری بیشتری به کشت گیاهانی که آببری کمتری دارند صورت گیرد.

طهماسبی بیان کرد: برای نخستین بار دانشگاه خوارزمی تهران با حمایت بنیاد علوی در یک برنامه تحقیقاتی اقدام به کاشت گیاه کینوا در سطح ۲ هکتار کرده است تا در صورت جوابدهی آب و هوایی شهرستان لنده در سالهای آتی سطح بیشتری زیر کشت این گیاه خوارکی رود و مردم بتوانند به راحتی به این دانههای خوراکی دست پیدا کنند.

انتهای پیام/ش


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
خبر جدید  کمبود پزشک متخصص در بیمارستان شهدای گمنام یاسوج
تبليغات
بانک پاسارگاد