11:36:00 - شنبه 27 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کهگیلویه و بویراحمد| پای درد دل‌های کارگران دهدشتی؛ ما فراموش شده‌ایم
کهگیلویه و بویراحمد| پای درد دل‌های کارگران دهدشتی؛ ما فراموش شده‌ایم
کارگران دهدشتی در شرایط اقتصادی نابسامان کنونی، روزهای سختی را می‌گذرانند و از بی‌توجهی مسئولان دل پری دارند و معتقدند که مسئولان‌ آن‌ها را فراموش کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، شرافت و عزت "کارگری" به حدی است که رسول گرامی اسلام و ائمه اطهار در بیان مقام و عظمت این قشر زحمتکش احادیث بسیاری گفتهاند که از مهمترین آنها میتوان به حدیثی از امام صادق(ع) اشاره کرد که فرمودهاند «کسی که ایمان به خدا و روز قیامت دارد، کارگری را به کار نمیگیرد مگر اینکه پیش از شروع کار، مزدش را تعیین کرده باشد».

کارگران از شریفترین اقشار جامعه هستند زیرا چرخش دست و بازوی آنها سبب چرخش چرخهای زندگی جامعه و امتداد رگههای حیات در مجاری هستی است. حضرت علی(ع) عرق جبین میریخت و در کشتزار کار میکرد تا کارگران به خود ببالند که رهبر آزادهشان نیز به کارگری افتخار میکرد.

در تقویم رسمی ایران نیز هر ساله از پنج تا ۱۱ اردیبهشتماه به نام هفته "کار و کارگر" نامگذاری شده است تا این هفته فرصتی برای بیان و رسیدگی به مشکلات این قشر زحمتکش باشد.

شهرستان کهگیلویه یکی از محرومترین شهرستانهای استان کهگیلویه و بویراحمد است که به علت محرومیت شدید و عدم وجود پروژههای اقتصادی و طرحهای بزرگ، بسیاری از مردم این شهرستان برای تأمین هزینه های زندگی، کیلومترها از شهر و دیار خود فاصله گرفته و در شهرهای دیگر به کارگری مشغول هستند.

امیر جوان ۲۵ ساله دهدشتی که از کودکی زندگی در یک خانواده کارگری را تجربه کرده است در گفتوگو با خبرنگار تسنیم به اشاره به سختیهای این شغل، میگوید: در یک خانواده شلوغ به دنیا آمدم و از همان دوران کودکی با شغل کارگری آشنا بودم.

خبر جدید  مجموعه خبری ۲۰ پنج شنبه ۲۲ شهریورماه

وی میافزاید: پدرم برای تأمین هزینههای زندگی خانواده همیشه در سرما و گرما کارگری میکرد و من هم تابستانها که مدرسهها تعطیل بود همراه او به کارگری مشغول میشدم و از آن زمان تا الان که ۲۵ سال دارم کارگری میکنم.

شهرام جوان دیگری که به تازگی ازدواج کرده است با بیان اینکه وضعیت کار در شهر دهدشت خوب نیست، به خبرنگار تسنیم میگوید: به جز کارگری شغل دیگری ندارم و با وضعیت موجود نمیدانم با هزینهها و مخارج زندگی چه کنم.

وی میافزاید: نمیتوانم به تنهایی برای کار به شهر دیگری بروم و از سوی دیگر دستمزدها و حقوق یک کارگر روزمزد بسیار کم است و کفاف هزینههای زندگی را نمیدهد.

اما محمدنبی که به نظر میرسد دوران جوانی سختی را پشت سر گذاشته، دل پری از مسئولان دارد و میگوید: هیچ کس حرف ما کارگرها را نمیفهمد و کسی اصلا به ما توجهی نمیکند انگار که ما فراموش شدهایم.

وی با بیان اینکه نه وضعیت کار در این شهر خوب است و نه میتوانیم کار دیگری انجام دهیم، می افزاید: هر روز صبح زود به امید یک روز کاری خوب از خانه بیرون میزنیم و در میدان مرکزی شهر دهدشت جمع میشویم اما هیچ خبری از کار نیست که نیست.

این کارگر دهدشتی بیان میکند: از روی ناچاری صبح تا ظهرمان را در پارک میدان مرکزی دهدشت سپری میکنیم و گاهی هم برای گذران وقت شطرنج بازی می کنیم و ظهر دست خالی به خانه برمیگردیم.

خبر جدید  یادواره شهدای روحانی در بهمئی

رئیس اداره تعاون، کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه در گفتوگو با خبرنگار تسنیم با اشاره به حجم بالای بیکاری در سطح این شهرستان، اظهار داشت: به دلیل نبود کارخانهجات و پروژههای عمرانی در شهرستان کهگیلویه، حجم بیکاری در مقایسه با سایر نقاط استان بیشتر است.

احمدعلی خادمی با اشاره به حداقل دستمزد کارگران در سال ۹۸ در این شهرستان، افزود: شورای عالی کار حداقل دستمزد روزانه کارگران را معادل ۵۰۵ هزار و ۶۲۷ ریال اعلام کرده است.

وی بیان کرد: کرد: علاوه بر این، مبلغ یک میلیون و ۹۰۰ هزار ریال بهعنوان بن ماهانه، ۴۰۰ هزار ریال به عنوان حق مسکن بهصورت ماهانه، حقاولاد برای هرنفر (در صورت داشتن شرایط) معادل یکمیلیون و ۵۱۶ هزار و ۸۸۲ ریال و مبلغ ۷۰۰ هزار ریال پایه سنواتی ماهانه و معافیت مالیاتی در صورت داشتن حقوق تا سقف ۲۷ میلیون و ۵۰۰ هزار ریال از دیگر مزایای کارگران در سال ۹۸ است.

رئیس تعاون، کار و رفاه اجتماعی شهرستان کهگیلویه به برنامههای هفته کارگر در این شهرستان اشاره داشت و عنوان کرد: نصب پلاکارد در میدان مرکزی شهر دهدشت و مصلای امامخمینی(ره)، غبار روبی و عطر افشانی گلزار مطهر شهداء، برپایی ایستگاه صلواتی، سرکشی به خانواده های معظم شهدای کارگر و اهدای خون از مهمترین این برنامهها است.

به گزارش تسنیم، شرایط روزمره زندگی شهرنشینی کارگران دهدشتی و نبود کار مناسب از یک سو و افزایش ناگهانی نرخ کالاهای اساسی از سوی دیگر فشار بسیار زیادی به کارگران در شهر دهدشت وارد میآورد، کارگرانی که روزها و شاید هفتهها نتوانند کاری پیدا کنند تا دستمزدی بگیرند.

خبر جدید  آتش‌سوزی 118هکتار از جنگلهای کهگیلویه و بویراحمد طی سالجاری

وضعیت معیشتی کارگران روزمزد در شهردهدشت خوب نیست و همین عدم درآمد روزانه سبب مهاجرت بسیاری از مردم این شهر و روستاهای اطراف شده است.

میطلبد مدیران و مسئولان شهرستان و نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی در این زمینه با ارائه طرحها و برنامههای اساسی به شرایط زندگی این قشر از جامعه در شهر دهدشت رونق بیشتری ببخشند و در سالی که به دستور مقام معظم رهبری به نام "رونق تولید" نامگذاری شده است با اجرای برنامههای راهگشا بار دیگر سرود زندگی را در این خطه از کهگیلویه و بویراحمد جاری سازند.

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد