11:43:05 - پنج‌شنبه 23 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کهگیلویه و بویراحمد| هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون رسیدن به آگاهی حداکثری مردم است
کهگیلویه و بویراحمد| هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون رسیدن به آگاهی حداکثری مردم است
اهداف بسیارمهم طرح بسیج ملی کنترل فشارخون رسیدن به حداکثر آگاهی جهت رسیدن به این پدیده‌ی خاموش است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، ۴۰ درصد افراد مبتلا به بیماری فشار خون بالا از بیماری خود اطلاعی ندارند به گونهای که سال گذشته ۱۰۵ نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست دادند.

دولت یازدهم و دوازدهم از ابتدا تمام هم و غم خود را برای درمان گذاشت در حالی پیشگیری بر درمان مقدم بوده و در این صورت نیازی به هزینههای سرسام آور برای دولت و حتی فرد نیست و ضرورت این مهم در ماههای اخیر سبب شده تا وزارت بهداشت تغییر سیاست بده و به سمت پیشگیری حرکت کند.

وزارت بهداشت در این راستا طرحهای مهمی از جمله «بسیج ملی کنترل فشارخون» با هدف افزایش نسبت شناسایی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به پرفشاری خون در کشور،شروع مراقبت فشارخون در افراد با فشارخون بالا و همچنین افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زودرس و کنترل فشارخون بالا طرح بسیج ملی فشار خون بالا را در دستور کار قرار داده است.

زمان اطلاع رسانی این طرح بزرگ ملی از ۲۷ اردیبهشت ماه آغاز و تا ۱۵ تیر ادامه دارد و شروع غربالگری از ۱۷ خرداد تا ۱۵ تیر است و البته از امروز در صورت مراجعه به مراکز ثابت کار غربالگری انجام میگیرد ولی فعالیت پایگاههای سیار از ۱۷ خرداد است.

یکی از اهداف بسیارمهم طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح شهرستان کهگیلویه رسیدن به حداکثر آگاهی برای رسیدن به این پدیده خاموش است.

خبر جدید  اعلام آمار بارش‌های امروز درمناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

سالیانه حدود ۵۶ میلیون نفر در جهان ازبین میروند که از این میزان حدود ۳۸ میلیون نفر قریب به ۷۰ درصد از آنها ناشی از بیماریهای غیرواگیردار است و از این تعداد حدود ۱۰ میلیون نفر معادل ۲۰ درصد از آنها ناشی از بیماری فشارخون است.

نشست شورای سلامت و امنیت غذایی شهرستان کهگیلویه ظهر امروز با حضور معاونفرماندار، رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان و مدیران ستادی در سالن شهید زکیزاده فرمانداری دهدشت برگزار شد.

ابراهیم خنجری با اشاره به طرح بسیج ملی کنترل فشارخون به عنوان محوری ترین موضوع جلسه اظهار داشت: یکی از مهمترین دستاوردهای بعداز انقلاب در کشور ما دستاوردهای حوزه سلامت است و یقینأ اگر جامعه سلامت و ایمن نباشد دچار مشکل است.

وی با اشاره به دغدغه جامعه در بحث سلامتی تصریح کرد: گاهی اوقات بیماریهای واگیردار دغدغهی مردم و جامعه است و اینگونه بیماریها به جامعه آسیب میرساند اما در نتیجه عکس امروز شاهد هستیم بیماریهای غیرواگیردار جامعه را درگیر کرده که یکی از مهمترین این بیماریها بیماری فشارخون است.

خنجری بیان کرد: در بیشتر اوقات خیلی از سکتههای مغزی، قلبی و بیماریهای مزمن کلیوی خطرات بسیار زیادی برای اجتماع دارد که میتوانیم با پیشگیری و غربالگری و کترل این بیماری از بروز دیگر بیماریها جلوگیری کنیم و جامعهای فعالتر و پویاتر داشته باشیم.

وی افزود: مجموعه بهداشتودرمان شهرستان در راستای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون دو مبحث پیشگیری و آموزش را برعهده دارد.

معاون فرماندار کهگیلویه با مهم خواندن این دو مبحث عنوان کرد: اگر در بحث آموزش و پیشگیری بتوانیم جامعه را به سوی یک خودآگاهی برسانیم آن وقت است که میتوانیم انتظار داشته باشیم هر فرد میتواند بیماری خود را کنترل کند.

خبر جدید  حضور پر شور مردم یاسوج در راهپیمایی 22 بهمن + فیلم

وی خاطرنشان کرد: اهداف بسیارمهم طرح بسیج ملی کنترل فشارخون رسیدن به حداکثر آگاهی جهت رسیدن به این پدیدهی خاموش است.

رئیس شبکه بهداشتودرمان شهرستان کهگیلویه با اشاره به میزان بروز بیماری فشارخون در سطح شهرستان اظهار داشت: هم اکنون حدود ۱۱٫۵ درصد از جمعیت شهری و در حدود ۱۹ درصد از جمعیت روستایی بالای ۳۰ سال شهرستان کهگیلویه دارای بیماری فشارخون است.

کورش داوری افزود: در سطح شهرستان کهگیلویه حدود ۳ هزار و ۹۵ نفر از جمعیت شهری و حدود ۵ هزار و ۲۸۵ نفر از جمعیت روستایی دارای بیماری فشارخون هستند.

وی افزود: در سطح شهرستان کهگیلویه در دو بخش شهری و روستایی تعداد ۱۲ هزار و ۷۴۲ نفر در انتظار بیماری فشار خون هستند که از این تعداد حدود ۸ هزار و ۳۸۰ نفر از آنها شناسایی شده و از این تعداد تنها حدود ۶ هزار نفر از آنها در سامانه یکپارچه بهداشت(سیب) ثبت شده هستند.

داوری عنوان کرد: امیدواریم با اجرای طرح بسیج ملی کنترل فشارخون در سطح شهرستان بتوانیم تعداد بیشتری از بیماران فشارخونی را شناسایی کرده و با ثبت آنها در سامانه سیب، اقدامات آموزشی و مراقبتی لازم را انجام دهیم.

در ادامه سیدمحمد حکیمیان با اشاره به هدف از اجرای طرح ملی بسیج کنترل فشارخون اظهارداشت: هدف از اجرای این طرح، کنترل فشارخون سه گروه از جامعه ازجمله افراد بالای ۳۰ سال، زنان باردار بالای ۱۸ سال و افراد دچار نارسایی کلیوی بالای ۱۸ سال در سطح استان است.

ناظر استانی طرح ملی بسیج کنترل فشارخون تصریح کرد: اهداف بسیار مهم ما در این طرح شامل افزایش نسبت شناسائی و شروع مراقبت و درمان در بیماران مبتلا به فشارخون بالا در سطح استان، افزایش آگاهی جامعه نسبت به عوامل خطر، پیامدها و اهمیت تشخیص زود رس و کنترل فشارخون بالا و نیز اندازه گیری فشارخون افراد ۳۰ سال و بالاتر به میزان ۵۰ درصد جمعیت است.

خبر جدید  معدوم کردن بیش از ۲ تن مواد غذایی فاسد درباشت

وی افزود: بر اساس بررسیهای انجام شده ۵۰ درصد افرادی که به پرفشاری خون مبتلا هستند از بیماری خود اطلاع ندارند و پس از مدتی با عوارضی همچون سکته های قلبی و مغزی، عارضه های کلیوی و قلبی به پزشک مراجعه می کنند.

حکیمیان بیان داشت: در اجرای این طرح، فشار خون افراد اندازه گیری شده و در سامانه کشوری ثبت می شود و افرادی که حداکثر و حداقل فشار خون آنان به ترتیب از ۱۴۰ و ۹۹۰ ۰ بیشتر باشد، مبتلا به پرفشاری خون تشخیص داده شده و تحت کنترل و مراقبت قرار می گیرند.

انتهای پیام/ن


منبع :: کهگیلویه و بویراحمد| هدف طرح بسیج ملی کنترل فشار خون رسیدن به آگاهی حداکثری مردم است

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات