11:33:54 - شنبه 18 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کهگیلویه و بویراحمد سرزمین آب‌های روان؛ وقتی مسئولان به آبخیزداری بی مهری می‌کنند
کهگیلویه و بویراحمد سرزمین آب‌های روان؛ وقتی مسئولان به آبخیزداری بی مهری می‌کنند
کهگیلویه و بویراحمد با داشتن ۱۰ درصد آب‌های سطحی به دلیل بی مهری مسئولان به پروژه‌های آبخیزداری و آبخوان داری در فصل‌های گرم سال با مشکل کم آبی روبه‌رو است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، استان مرتفع و کوهستانی کهگیلویه و بویراحمد با دارا بودن ۱۰ درصد آبهای سطحی به سرزمین آبشارهای خروشان معروف بوده و سالانه بیش از ۷۳۵ میلیمتر از بارشهای جوی را به خود اختصاص داده است.

با وجود بارشهای فراوان و جاری شدن سیلاب هر لحظه امکان ایجاد خسارت به بخشهای مختلف از جمله کشاورزی وجود دارد که به طور حتم با اجرای طرحهای آبخیزداری و آبخوان داری این خسارتها به حداقل میرسد، هرچند در بارانهای سیل آسای نیمه اول فرودین ماه امسال مزایای این طرحها در مناطق مختلف از جمله شهرستان باشت مشخص شد.

اجرای طرحهای آبخیزداری در کاهش خسارات بارندگیها و سیلهای اخیر بی تاثیر نبوده و نه تنها از خسارات جلوگیری کرد بلکه با اجرای این طرحها روان آبها در پشت این حوزچهها جمع آوری و در بخش کشاورزی مصرف میشود.

بخش مارگون بویراحمد یکی از زیباترین مناطق کهگیلویه و بویراحمد با دشتهای سرسبز و جویبارهای خروشان همچون نگینی در این دیار از زاگرس خود نمایی میکند که با تلاشهای چند ساله اخیر منابع طبیعی و ایجاد طرحهای آبخیزداری پیش بینی میشود با احداث باغات و مزارع، زیبایی این منطقه در آینده نه چندان دور چندین برابر شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۱۴ پروژه عملیات مکانیکی آبخیزداری با پیشرفت فیزیکی ۸۵ درصدی در سطح این استان در حال اجرا است، گفت: در سالهای اخیر اغلب فعالیتهای حوزه مدیریت منابع آبی کشور در قالب سدسازی مورد توجه قرار گرفته است.

خبر جدید  افتتاح ستاد استقبال از مسافران نوروزی در لنده

غلامحسین حکمتیان افزود: سدسازی بخش کوچکی از مجموعه فعالیتهای آبخیزداری است و توجه به حوزههای آبخیز قبل از سدها، شبکههای پس از سد، شرایط اقلیمی منطقه، سفرههای زیرزمینی موجود…از لوازم ضروری انجام طرحهای آبخیزداری و مدیریت منابع آبی محسوب میشود.

وی پروژههای آبخیزداری را برای مدیریت صحیح آب و خاک دانست و ادامه داد: باتوجه به سیلاب سال ۹۸ این سدها موجب کنترل سیلاب و فرسایش خاک و حفظ منابع آب زیرزمینی میشود.

حکمتیان ابراز کرد: پروژههای آبخیزداری به سه صورت بند مکانیکی، بیولوژیکی و بیومکانیکی اجرا شده که در سال ۹۷، ۳ هزار متر مربع سد بند سنگی به صورت ملاتی اجرا شده است.

معاون برنامه ریزی و توسعه منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد به برخی از پروژههای آبخیز داری در استان اشاره کرد و افزود: اجرای ۲۲ کیلومتر نهال کاری آب راهه در حوزه سد مارون، اجرای ۱۲۰ هکتار نهال کاری در حوزه شهر لیکک، اجرای طرح آبخیزداری شهر دهدشت در سطح ۵ هزار و ۸۰۰ هکتار، اجرای طرح آبخیزداری در حوزه آبخیز دمچنار در سطح ۱۰هزار و ۸۳۰ هکتار و همچنین اجرا در سطح ۱۱ هزار هکتار در بخش مارگون و ۴۳۶ هکتار سازههای خاکی کنترل آب سقاوه با حجم ۵۰۰ هزارمتر مکعب که آب را کنترل میکند.

شهباز آرمین ناظر پروژههای آبخیز داری شهرستان بویراحمد افزود: طرح آبخیزداری در منطقه مارگون با متراژ ۴۰۰ متر مکعب با هدف تقویت پوشش گیاهی، کنتربل سیلاب، تعدیل شیب درهها، ذخیره آبهای زیر زمینی و چندین هدف دیگر محقق شده است.

دیگر ناظر استانی آبخیزداری نیز گفت: به منظور مدیریت و جمع آوری آب و خاک، با توجه به سیلاب سال ۹۸ این سدها سبب میشوند که جلوگیری فرسایش خاک و ذخیره آب میشود.

خبر جدید  حکم پلمپ مراکز غیرمجاز عرضه گوشت در یاسوج صادر شد

صیدالی خاطرنشان کرد: طرح آبخیزداری به سه صورت بندمکانیکی بیولوژیکی و بندهای خاکی به صورت فنی مهندسی طراحی و توسط شرکتهای مشاور اجرا میشود.

گزارش: مینو آریانفر

انتهای پیام/ن


منبع :: کهگیلویه و بویراحمد سرزمین آب‌های روان؛ وقتی مسئولان به آبخیزداری بی مهری می‌کنند

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد