۱:۲۲:۰۰ - چهارشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کهگیلویه و بویراحمد| ساماندهی بازار روز دهدشت همچنان در هاله‌ای از ابهام
کهگیلویه و بویراحمد| ساماندهی بازار روز دهدشت همچنان در هاله‌ای از ابهام
بعد از اعتصاب کسبه و بازاریان بازار روز دهدشت و تعطیلی ۴ روزه آن در هفته‌ی اخیر، شهرداری دهدشت با نمایندگان بازاریان تشکیل جلسه داده و بر اساس گفته‌های برخی از بازاریان خروجی آن جلسه نتایجی حاصل و سبب شد بازاریان به اعتصاب خود خاتمه دهند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، هفته گذشته بازاریان و کسبه بازار روز شهر دهدشت به دلیل سیاستها و اعمال تصمیمات جدید شهرداری مبنی بر پرداخت عوارضات ۳۰۰ درصدی بیش از چهار روز محل کسب و مغازههای خود را به نشانه اعتراض به این سیاستهای سختگیرانه تعطیل کرده بودند و هیچگونه خریدو فروشی در این بازار صورت نمیگرفت.

در سال جدید این دومین باری بوده که بازاریان بازار روز در پی افزایش ۳۰۰ درصدی میزان پرداختی عوارض اعتراض دارند و این بار وقتی مشاهده کردند که هیچیک از مسئولان به فکر آنها نیستند در یک اقدام هماهنگ تصمیم به تعطیلی مغازههای خود گرفته و مانع از ورود مردم به این بازار میشدند.

این تصمیم علاوه بر اعتراض شدید شهروندان بخاطر عدم خریدوفروش اقلام پرمصرف خود، موجب اختلال در کسبوکار دیگر شهروندان نیز شده بود و همین امر باعث شد تا شهرداری دهدشت در اسرع وقت با نمایندهبازاریان تشکیل جلسه دهد و هرچه زودتر به این وضعیت پایان دهد.

یکی از بازاریان و کسبه بازار روز دهدشت به خبرنگار تسنیم گفت: بعد از اعتصاب دسته جمعی کسبه و مغازه داران و تعطیلی چند روزه شهرداری دهدشت باحضور جمعی از کسبه تشکیل جلسه داد و آنطور که من فهمیدم نتیجه و خروجی این جلسه به سود هردو طرف بوده است.

وی افزود: منظورم از این سود هردو طرف، یعنی نتیجه برد-برد است و امیدوارم در آینده نزدیک و دور شهرداران وقت به تعهدات حاصل شده پایبند باشند.

امیر دیگر کسبه بازار روز دهدشت به خبرنگار تسنیم گفت: تا این اندازه از نتیجه خروجی جلسه اطلاع دارم که شهرداری دهدشت موافقت کرده است که قرارداد جدیدی تنظیم کند و در آن حق کسب کسبه را قید کرده و در مقابل کسبه نیز هرماه عوارض خود را بپردازند با این شرط که شهرداری مالک اصلی بازار است و حق تخلیه بازار را نداشته باشد.

این بازاری افزود: البته شهرداری تا چه اندازه به تعهدات داده شده پایبند باشد موضوعی است که فقط خدا میداند اما امیدوارم که شهرداری دلش به رحم آمده باشد و بگذارد ما در این بازار به نان و نوایی برسیم.

کسبه دیگری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم عنوان کرد: طبق خروجی جلسه قرار بر این شد که شهرداری حق تخلیه مغازه های داخل بازار سرپوشیده را نداشته باشد اما مغازههای بیرون در حاشیه امنیت نیستند و هرلحظه ممکن است شهرداری به بهانه ساماندهی بازار روز، این مغازهها را تخلیه کند.

بازار روز دهدشت همانند شهرهای بزرگ، اصلی ترین و در واقع تنها بازار شهر دهدشت بوده و بیش از ۲۵۰ مغازه در این بازار روزانه کسب و کار میکنند، نرخ محصولات عرضه شده در این بازار بسیار مناسب بوده و همین عامل سبب شده که حجم معاملات و تقاضا در این بازار افزایش یابد به طوری که روزانه بیشترین حجم خرید و فروش و تقاضا در این بازار صورت میگیرد.

بازار روز شهر دهدشت که در واقع اصلی ترین و تنها بازار عمده و بزرگ این شهر است از سال ۱۳۷۳ و با تصمیم شهردار وقت به منظور تجمیع دستفروشان و تشکیل یک بازار ثابت، در زمینی متروکه و پوشیده از درختان بید راه اندازی شده است و به فراخور آن روزها، اکثر مغازهها بصورت سنتی و کپری درست شده بودند، بعد از گذشت حدود ۶ سال از راه اندازی آن، به دستور شهردار وقت و با هزینه و استطاعت بازاریان و کسبه آن زمان، شکل مغازه ها از حالت کپری تغییر کرده و به حالت مغازههای یکدست و منظم امروزی درآمدند و از آن زمان تا به امروز این بازار به مرور زمان منظمتر شده است و به شکل امروزی درآمده است.

گزارش: سید مصطفی گنجی

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com
تبليغات
بانک پاسارگاد