11:40:49 - چهارشنبه 15 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کهگیلویه و بویراحمد| بازار داغ ظروف یکبار مصرف در «رمضان»؛ سلامت مردم در خطر است
کهگیلویه و بویراحمد| بازار داغ ظروف یکبار مصرف در «رمضان»؛ سلامت مردم در خطر است
استفاده از ظروف یکبار مصرف در ماه رمضان در بین مردم به دلیل عمل به برخی سنت‌ها از جمله پخت و توزیع نذری افزایش می‌یابد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، در رمضان ماه میهمانی خدا اعمال، آئین و مناسبتهای خاصی از جمله پخت و توزیع نذری بویژه در شبهای قدر، شب نشینیها و رفتن به مساجد انجام میشود.

در گذشته کار توزیع غذای نذری در ظروف مس، چینی و روی با کمترین اثر تخریب زیست محیطی انجام میشد اما تغییر شیوه زندگی و سبکی و ارزانی مردم را به سمت استفاده از ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف برده است.

بنا به گفته برخی کارشناسان مواد سرطانزای ظروف یکبار مصرف شفاف یا پلی استالینی که در بسیاری از ارگانها و مراسم برای چای و دیگر مواد غذایی داغ استفاده میشوند در دمای ۴۰ درجه سانیتگراد آزاد شده و وارد مواد غذایی میشوند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد میگوید: هر ساله با فرا رسیدن ماه مبارک رمضان در هنگامه سحر و افطاری حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیئتها و تکایای مذهبی در سطح کشور توزیع میشوند.

محسن جعفرینژاد افزود: هموطنان و روزه داران درماه مبارک رمضان بویژه در هنگام افطار و سحر از ظروف پلاستیکی استفاده نکنند.

وی تصریح کرد: شاید استفاده از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی به منظور تهیه غذا در این ماه راحتتر بهنظر برسد اما تماس این ظروف با غذای گرم, چرب و داغ، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید میکند که تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب میشود.

جعفرینژاد افزود: مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی سبب ایجاد اختلالهایی در عملکردهای مختلف فیزیولوژیک بدن و تغییر در عملکرد هورمونی آن شده و این اختلالهای هورمونی میتواند در ابتلای ما به چاقی و اضافه وزن و انواع امراض نقش بسزایی داشته باشد.

وی ظروف پلاستیکی در مصرف نوشیدنیهای داغ و غذای چرب را سرطان زا دانست و گفت: برای توزیع نوشیدنیهای گرم مانند شیر و چای از لیوانهای کاغذی (سلولزی) استفاده شود زیرا تحقیقات نشان داده ظروف سلولزی و گیاهی در تماس با نوشیدنی و غذاهای داغ عاری از هرگونه اثرات مضری برای بدن است.

جعفرینژاد تصریح کرد: در واقع همان هزینهای را که برای تهیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی میخواهیم پرداخت کنیم, بجای آن با صرف خرید سبد غذایی خشک از جمله ماکارونی, روغن, برنج و غیره و توزیع آن بین نیازمندان میتوان بخش کوچکی از نیاز آنان را مرتفع کرد.

وی با تشریح مزایای استفاده از ظروف گیاهی به جای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی خاطرنشان کرد: سازگاری با طبیعت, تجزیه پذیری در خاک حداکثر پس از ۶ ماه, عاری بودن از هرگونه اثرات مضر پلاستیک میتواند جایگزینی خوب برای ظروف پلاستیکی یکبار مصرف محسوب شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد خواستار اطلاع رسانی در زمینه افزایش بیماری سرطان در نتیجه استفاده از ظروف پلاستیکی شد و عنوان کرد: فعالان محیط زیستی در این زمینه ورود کنند تا ظروف یک بار مصرف گیاهی جایگزین شود.

جعفرینژاد ادامه داد: برای فرهنگ سازی در این زمینه ائمه جمعه و جماعات و مداحان نیز میتوانند نقش بسزایی ایفا کنند و در این ایام که مردم بیشتر در مساجد و حسینیهها حضور دارند در جلسات و سخنرانیهای این ایام در انتقال مفاهیم کاربردی محیط زیستی به روزه داران ورود داشته باشند.

وی به شهروندان توصیه کرد ضمن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و کاغذی نسبت به جمع آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی توجه ویژه داشته باشند.

جعفری نژاد خاطرنشان کرد: رهاسازی پسماند ناشی از نذورات در سطح معابر و نهرها موجبات آلودگی شهری را ایجاد کرده و منجر به بروز معضلات زیست محیطی میشود و انتظار میرود همشهریانی که نذر خود را در لیوانها و یا بستههای یک بار مصرف ادا میکنند، سطل زباله یا کیسههای زباله بزرگ نیز تهیه کرده و در محل قرار دهند تا از پخش این ظروف در خیابان جلوگیری شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از مسئولان هیئتها و تکایا خواست در جمع آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال کنند.

کارشناسان میگویند: استفاده از ظروف یکبار مصرف خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش میدهد و این ظروف علاوه بر سمی بودن به دلیل آزاد کردن ماده «مونومر استایرن» سبب ایجاد سرطان کبد میشوند.

خبر جدید  اختصاص اعتباربه طرح های آموزش و پرورش استان

در ظروف پلاستیکی یکبار مصرف مادهای سمی بنام دیوکسین آزاد میشود که خطر بروز سرطان به خصوص سرطان سینه را در زنان افزایش میدهد و استفاده دراز مدت ازاین ظروف سبب مشکلات گوارشی، خستگی و ناراحتی اعصاب میشود.

برای نوشیدنیهای گرم از لیوانهای کاغذی یا ظروف پلی استایرنی سفید رنگ و برای نوشیدنیهای سرد از ظروف پلی استایرنی بیرنگ و شفاف استفاده کنند و از ریختن مواد داغ در ظروف یکبار مصرف خودداری کنند.

اگر قرار است غذاهاى طبخ شده پس از دو ساعت ماندگارى در این گونه ظروف مصرف شوند باید غذا در شرایط مطلوب یعنی زیر دماى ۱۴ درجه یا بالاى ۶۰ درجه نگه داشته شود و بهتر بوده این مواد غذایى را روى شعله ملایم گاز قرار داد تا از آلودگى ثانوى جلوگیرى شود.

اگر آب بیش از ۶ ماه در بطریهای آب آشامیدنی نگهداری شود، آلوده میشود، بنابر این خانوادهها باید از استفاده مکرر این ظروف برای نگهداری آب در یخچال خودداری کنند و در دیگر ایام هم برای نگهداری موادی چون آبلیمو، سرکه و آب غوره مورد استفاده قرار میگیرند.

و از همه بدتر اینکه آنها را جلوی آفتاب میگذارند و حرارت آفتاب ترکیبات خطرناک این ظروف را آزاد میکند و احتمال سرطانزایی در مصرفکنندگان را بالا میبرد.

اغلب مردم از این خطرات و موارد استفاده هر کدام از این ظرفها بیاطلاع هستند و لازم است اطلاعات مربوط به موارد مجاز استفاده و ممنوعیتهای آن به صورت اتیکت روی محصول درج شود.

هوای پاکبانان را داشته باشیم

از همه این عوارض که بگذریم پاکپانان کسانی هستند که در این ایام و شبها زحماتشان چندین برابر میشود که در این زمنیه شهردار یاسوج گفت: شهر یاسوج خوش آب و هوا و گردشگر پذیر است و همه ساله در نیمه اول سال پذیرای جمعیت قابل توجهی از مسافران و گردشگران هستیم.

خبر جدید  قیمت انواع میوه، مواد پروتئینی و حبوبات در یاسوج؛ دوشنبه ۱۴ اسفندماه + جدول

نستهن مقدم با اشاره به اینکه درمناسبتهای مختلف و پذیراییهای عمومی در سطح شهر از ظروف یک بار مصرف بیشتر استفاده میشود، اظهار داشت: در برخی مواقع شاهد صحنههای نازیبایی از انبوه زبالههای رها شده در سطح کوچهها، خیابانها و معابر هستیم که مشکلات بهداشتی برای شهروندان و ساکنان ایجاد میکند و زحمات پیک بهداشت را چندین برابر می کند

وی تصریح کرد: انتظار میرود شهروندان و بانیان برگزاری برنامههای عمومی نسبت به نظافت عمومی شهر دقت و حساسیت بیشتری داشته باشند و اجازه ندهند زحمت پاکبانان مضاعف شود تا اینکه شهری شایسته زندگی شهروندان داشته باشیم.

یکی از پاکبانان شهر یاسوج به تسنیم گفت: وظیفه ما خدمت رسانی به مردم بوده و ما شبانه روزتلاش میکنیم که در خدمت مردم باشیم و اما خانوادهها نیز باید شهر را مثل خانه خودشان بدانند و اصول بهداشتی را رعایت کنند.

براتی بیان کرد: در ایام مذهبیسال و در مساجد و حسینیهها بیشترین کار و زحمت برای پاکبانان ایجاد میشود زیرا در این ایام مردم بیشتر از ظروف یکبار مصرف استفاده میکنند.

بهترین راه حل برای کاهش آلودگی ای ناشی از ظروف یکبار مصرف، فرهنگ سازی برای استفاده نکردن از آنهاست که پیشگیری یا کاهش مصرف را در پی دارد و علاوه بر همه مظراتی که این ظروف برای انسان دارد، آلوده کردن محیط زیست وانباشته شدن آنها در طبیعت نیز خطراتی دیگر را در پی دارد.

گزارش از مینو آریانفر

انتهای پیام/ ع


منبع :: کهگیلویه و بویراحمد| بازار داغ ظروف یکبار مصرف در «رمضان»؛ سلامت مردم در خطر است

خبر جدید  کسب دو مقام اول رادیو دنا در "رزمواره مدافعان حرم"
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد