9:38:29 - شنبه 30 دسامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
کشاورزی و عشایر کهگیلویه و بویراحمد در خطر نابودی + تصاویر
کشاورزی و عشایر کهگیلویه و بویراحمد در خطر نابودی + تصاویر
استان کهگیلویه و بویراحمد در دهه های قبل از لحاظ بازندگی یکی از استانهای برتر کشور به شمار می رفت و ۱۰ درصد منابع آبی ایران را با خود یدک می کشید این روزها دیگر چشمانش منتظر باران است. شعار سال: نباریدن باران و خشکسالی چند سالی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد شدت گرفته […]

استان کهگیلویه و بویراحمد در دهه های قبل از لحاظ بازندگی یکی از استانهای برتر کشور به شمار می رفت و ۱۰ درصد منابع آبی ایران را با خود یدک می کشید این روزها دیگر چشمانش منتظر باران است.

شعار سالنباریدن باران و خشکسالی چند سالی است که در استان کهگیلویه و بویراحمد شدت گرفته است به نحوی که کشاورزی در این استان را نیز با مشکل مواجه کرده است و در تابستان ها اکثر شهرهای این استان نیز با بحران کم آبی مواجه هستند.

چیزی که این روزها زنگ خطر ان به صدا درامده است کم شدن بارش ها نسبت به سال قبل است و این روند هر ساله نیز بدتر می شود به نحوی که در سه بارندگی گذشته که در فصل پاییز در این استان بارید کام زمین خشک هم سیراب نشد.

میزان بارندگی ها در سال زراعی ۹۶ – ۹۷ در استان کهگیلویه و بویراحمد با کاهش مواجه بوده است به نحوی که ازابتدای فصل بارش تاکنون در یاسوج ۷۸٫۶، سی سخت ۸۹٫۸، دوگنبدان ۵۷٫۴ ، دهدشت ۸۳٫۲، لیکک ۱۱۵٫۴، امامزاده جعفر ۵۲٫۵ میلی متر باران ثبت شده است.

در حالی که در مدت مشابه سال قبل تا این موقع از سال در یاسوج ۱۳۹٫۷، سی سخت ۱۶۵٫۶، دوگنبدان ۹۸٫۶، دهدشت ۱۶۶٫۹، لیکک ۱۲۹٫۳، و امامزاده جعفر ۸۵٫۹ میلی متر بارندگی وجود داشته است.

روند منظم بارش ها در کهگیلویه و بویراحمد به هم خورده است

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد با اشره به اینکه در ده های قبل در این استان بارن و برف به صورت منظم طی یک سال زارعی وجود داشت ، گفت این توالی بارش ها در این استان به هم خورده و و حدود ۷ تا ۱۰ سال است که روند کم بارشی در کهگیلویه و بویراحمد حاکم شده است.

خبر جدید  ساخت سیستم هوشمند ملی «پایش کندوی زنبور عسل» در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد

ولی بهره مند افزود: علت بی بارشی ها در کهگیلویه و بویراحمد را کمبود بارش های جنب حاره ای در اقیانوس هند و سمت خلیج فارس و عربستان به علت ارتفاع جنب حاره ای عنوان کرد.

وی بیان کرد امیداریم در ماه های آینده و فصل زمستان کم بارشی های فصل پاییز جبران شود.

یک هزار ۱۴۹ حلقه چاه غیرمجاز دراستان کهگیلویه و بویراحمد

به گفته مدیرعامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه وبویراحمد یک هزار ۱۴۹ حلقه چاه غیرمجاز دراستان وجود دارد کهبخش قابل توجهی از این چاه‌ها در حوزه کشاورزی است.

بهره برداری بی رویه از منابع اب های زیر زمینی در طول سالهای گذشته در استان کهگیلویه و بویراحمد به یک معضل تبدیل شده است و کارشناسان امر یکی از معضلات سالهای اینده این استان را نیز کمبود و حتی بحران شدید آب قلمداد کرده اند.

تاثیر خشکسالی بر عشایر کهگیلویه و بویراحمد

به گفته مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۳۵ تا ۴۰ درصد چشمه های آب مناطق مرتفع عشایرنشین این استان در سال جاری خشک شده اند کهاین میزان معادل از دست رفتن تامین آب بیش از۴۰۰۰ خانوار با بیش از ۵۰ هزار راس دام است.

مجید علی پور می گویدخشک شدن بیش از ۲۱۰ چشمه آب شرب در مناطق ییلاقی عشایر این استان بیانگر زنگ است زیرا که برای اولین بار بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران در مناطقی عشایر نشین با تانکر آبرسانی می شود که هیچگونه سابقه این چنینی نداشته‌اند.

عشایر این استان حدود یک میلیون رأس دام سبک و سنگین دارند که با خشکسالی های متولی و کمبود علوفه با خطر جدی مواجه هستند و بسیاری از این عشایر دام های خود را به فروش می رسانند و در حاشیه شهرها سکونت می یابند.

خبر جدید  آغاز مرحله جدید تدوین دانشنامه استانی دفاع مقدس

با روندی که این سالها در استان کهگیلویه و بویراحمد حاکم شده است این استان در سالهای آینده باید خود را برای شرایط سخت بحران آب آماده کند و از هم اکنون مسئولان به فکر اتخاذ تدابیر ویژه ای در این زمینه باشند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت خبری صبح زاگرس ، تاریخ انتشار ۷دی ۹۶، کدمطلب:۱۰۴۷۹۲، www.sobhezagros.ir

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات