10:03:37 - یکشنبه 17 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
همسفر با عشایر قشلاقی در گچساران
همسفر با عشایر قشلاقی در گچساران
گچساران – ایرنا – نیمروز یک روز آفتابی فصل زمستان همسفر با اهالی کوچ نشین منطقه گچ سید الله داد در شهرستان گچساران، مردان و زنانی از جنس سخت کوشی و تلاش تجربه ای دل انگیزی دارد.

به گزارش ایرنا، در واپسین روزهای بهمن ماه،آب و هوای بهاری، نوبرانه سرسبزی طبیعت، بوی خوش نان و غذاهای محلی و عطر بابونه تازه رسته در طبیعت زیبا تابلویی تمام عیار از زیبایی های هستی را به نمایش گذاشته است.
این زیبایی های طبیعی تعداد زیادی از شهرنشینان را به مناطق عشایری کشانده است تا هم لحظاتی ناب همنشین با مردان و زنان ایل را تجربه کنند و هم از طبیعت بهره ببرند.
صنوبر یکی از بانوان خستگی ناپذیر ایل در آستانه سیاه چادر مشغول درست کردن کشک است،دوشیدن شیر دام، درست کردن نان محلی، دوغ، کشک،کره، پخت غذا و رسیدگی به بچه ها بخشی از فعالیت های روزانه اش است.
او از بارش رحمت الهی که منجر به آب و علوفه فراوان در مناطق عشایری شده خوشحال و شکرگزار خداوند منان است.
در زندگی عشایری همه افراد خانواده به اندازه توانشان برای حرکت چرخ زندگی تلاش می کنند و زنان و بچه ها نقش پررنگی در کسب درآمد خانوار دارند.
صنوبر هوای پاک، همنشینی با طبیعت، مهربانی مردم را از جذابیت های وصف نشدنی زندگی کوچ نشینی می داند.
نگاه او حکایت از دلبستگیش به این زندگی سخت اما شیرین دارد.
صنوبر می گوید: هر چند شهر جذابیت های خودش را دارد اما هر کس به این طبیعت دل بست دیگر آپارتمان و خانه های شهری برایش زندان و تنگ است.
مراد علی پدر خانواده است، نگهداری و دادن علوفه به دام ها، فروش محصولات تولیدی و تامین مایحتاج زندگی در شهر بخشی از فعالیت های روزمره اش است.
او پس از یک روز پرتلاش نی می نوازد و نشان می دهد ساز زندگی اش کوک است.
مرادعلی خوشحال است چون در سال پرباران نیاز به خرید علوفه دستی نیست و حالا که زیبایی های زندگی کوچ نشینی پس از سالها خشکسالی پدیدار شده و درآمدش بیشتر شده چند راس دام دیگر خریده تا جبران فروش دام هایش در سال های کم آبی را کرده باشد.
مریم دختر ۱۴ ساله خانواده است او بانویی جوان از جنس مهربانی است لب به سخن می گشاید و از علاقه اش به بافت صنایع دستی داری می گوید.
او مهمان نوازی را مهمترین ویژگی عشایر می داند آمد و رفت مهمان های شهری را ابزارهای ارتباط با دنیای مدرن می داند.
مریم می گوید: اقوام شهرنشین می آیند از کالاهای شهری با خودشان سوغات می آوردند و دسترنج عشایر هم سوغات به شهر می برند.
او در پخت غذا و نگهداری مرغ ها هم کمک کار مادر است و اعتقاد دارد عشایر اگر همه وسایل مورد نیازش زندگی را خود تولید نکند معنا ندارد.
مریم مسدود شدن راه های ارتباطی را مهمترین مشکل زمان حاضر عشایر دانست و از مسئولان خواست تا برای بهسازی ایل راه ها چاره اندیشی کنند.
مدیرکل امور عشایری کهگیلویه و بویراحمد گفت: وضعیت زندگی عشایر هم اکنون پس از بارندگی های سال زراعی خوب است.
مجید علی پور اظهار داشت:۱۳۰ حلقه چشمه موجود در مناطق عشایری این استان که بر اثر خشکسالی های اخیر خشکیده یا بسیار کم آب شده بود با بارندگی های امسال پر آب شد.
وی سبز شدن مراتع مناطق عشایری که منجر به حذف علوفه دستی برای دام عشایر از یک ماه پیش تاکنون شده را از دیگر رهاوردهای بارندگی های مطلوب امسال برای عشایر کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد.
وی بیان کرد: بیش از ۵۷۰ حلقه چشمه و قنات در مناطق عشایری این استان وجود دارد.
مدیرکل امور عشایری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۴۸۰کیلومتر از راه های عشایری این استان بر اثر بارندگی های اخیر مسدود شده است.
وی ادامه داد: هشت نیروی انسانی و ۶ دستگاه ماشین آلات سبک و سنگین هم اکنون در حال بازگشایی راه های ارتباطی مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد هستند.
ایل راه های کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۹ هزار کیلومتر طول دارد.
معاون عمرانی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران تلاش های زیادی برای بهبود وضعیت رفاهی عشایر این استان شد.
بهمن آزادی افزود: بهسازی یکهزار و ۶۲۴ چشمه، سه هزار و ۳۳۰ کیلومتر ایل راه،۴۷۸ باب انبار علوفه،هفت شهرک عشایری،۵۳ هزار ۴۰۰ متر جدول گذاری،یکهزار و ۴۴۲ مخزن ذخیره آب ، ۲ هزار و ۷۰۰ سرویس بهداشتی در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد از خدمات انجام شده برای بهبود زندگی در مناطق عشایری است.
وی ساخت ۲۴ باب حمام ضد کنه دام،تشویق و نظارت بر کشت هفت هزار هکتار گیاهان دارویی که از سوی عشایر ایجاد شده و احداث ۱۳۷ مرکز توزیع نفت سفید را از دیگر خدمات ارائه شده به جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد در چهار دهه اخیر ذکر کرد.
این در حالی است قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، بهسازی هشت چشمه ، احداث پنج باب حمام ضد کنه و احداث ۲۳ مخزن آب آشامیدنی و کشاورزی ، تنها خدمات ارائه شده به عشایر کهگیلویه و بویراحمد بوده است.
آزادی می افزاید: پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی، ارائه آموزش های ترویجی به میزان ۱۵۲ هزار نفر ساعت مطالعه و شناسایی ۶۸ زیست بوم عشایری از دیگر اقدامات همسو با ارتقای وضعیت زندگی عشایر است.
جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد با یک‌میلیون رأس دام سبک و سنگین ۳۵ درصد صنایع‌دستی شامل ۱۰ هزار مترمربع انواع گبه، جاجیم، قالی، گلیم و فرش این استان را تولید می‌کند.
معاون عمرانی مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: تجهیز مناطق عشایری این استان به امکاناتی مانند پنل خورشیدی، حمام خورشیدی و آبرسانی پایدار به بقای زندگی عشایری کمک زیادی می کند.
آزادی افزود: استفاده از این تجهیزات افزون بر رفاه حال عشایر برای حفظ جنگل ها و درختان بلوط که از آنها به عنوان سوخت استفاده می شود کارگشاست.
وی بیان کرد:۵۰۰ خانوار عشایر این استان در سال جاری صاحب پنل های خورشیدی شدند.
آزادی افزود: برای هر دستگاه پنل خریداری شده ۶ میلیون ریال هزینه شده است.
وی تصریح کرد: عشایر محروم زیلایی،دریلا و تنگ سرخ از جمله مناطقی هستند که پنل های خورشیدی به آنها واگذار شده است.
آزادی ابراز داشت: اعتبار مورد نیاز پنل های خورشیدی از طریق فرمانداری های شهرستان های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد تامین شد.
وی بیان کرد: هر دستگاه پنل خورشیدی قابلیت تامین انرژی وسایلی مانند تلویزیون، یخچال و پنج عدد لامپ را دارد.
معاون عمرانی مدیرکل امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در حال پیگیری هستیم تا از طریق وزارت نیرو برای تمام خانوارهای عشایری با هدف کاهش استفاده از چوب درختان جنگلی و رفاه حال آنان پنل های خورشیدی تامین شود.
وی اظهار کرد: استفاده از انرژی های نو به جای سوخت فسیلی در مناطق سخت گذر و دوردست گام مهمی در حفاظت از منابع طبیعی و آسایش مردم است.
آزادی بیان کرد: تا پیش از این ،پنل های خورشیدی به صورت محدود به ۱۰۰ خانوار عشایری در این استان واگذار شده بود. ۱۲ درصد از جمعیت استان کهگیلویه و بویراحمد در قالب ۱۱ هزار خانوار با جمعیتی معادل ۷۰ هزار نفر عشایر هستند.
هشت ایل بومی و سه ایل غیربومی با ۱۳ زیست‌بوم در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد.
استان کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.
۸۱۴۳/۶۱۱۰

خبر جدید  اعلام برنامه‌های سیمای شبکه دنا


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد