2:12:56 - جمعه 22 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نوروزی متفاوت را در کهگیلویه و بویراحمد تجربه کنید + فیلم
نوروزی متفاوت را در کهگیلویه و بویراحمد تجربه کنید + فیلم
اگر می‌خواهید امسال نوروزی متفاوت را تجربه کنید قدم به سرزمین چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد بگذارید، جایی در دل کوه‌های سر به فلک کشیده زاگرس که تلفیق طبیعت و تاریخ، جلوه‌ای زیبا از زندگی را رقم زده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، کهگیلویه و بویراحمد سرسبزترین منطقه جنوب کشور است که قرار گرفتن این منطقه در کریدور شمال به جنوب ایران، آن را به یکی از پرترددترین مناطق کشور تبدیل کرده است.

اما کسانی که کهگیلویه و بویراحمد را به عنوان محل عبور خود انتخاب میکنند، میتوانند از این فرصت طلایی استفاده کرده و با قدم گذاشتن به یکی از زیباترین مناطق ایران، سری به لالههای واژگون دنا بزنند و البته کمی آنطرفتر به دالانهای یکی از اعجابانگیزترین غارهای ایران سفر کنند.

بویراحمد قلب تپنده گردشگری کهگیلویه و بویراحمد

بویراحمد را میتوان قلب گردشگری کهگیلویه و بویراحمد دانست، در توصیف جاذبههای گردشگری این شهرستان همین بس که مرکز آن یعنی شهر یاسوج به پایتخت طبیعت ایران شهرت دارد.

«آبشار یاسوج» با ارتفاع ۱۰ متر در ۳ کیلومتری شهر یاسوج یکی از مهمترین جاذبههای این شهر است که در فصل بهار و تابستان مکانی برای گذران اوقات مسافرانی میشود که برای فرار از گرمای جنوب به طراوت باغها و خنکای نسیم این آبشار پناه میآورند.

«پیست اسکی کاکان» بهترین پیست اسکی جنوب کشور است که در دامنه رشته کوه زاگرس در نزدیکی روستای کاکان قرار دارد.

«آبشار تنگ تامرادی» در فاصله ۴۵ کیلومتری شهر یاسوج از دل کوه و از میان صخرهها و سنگها و درختان زیبای بلوط با جوش و خروش، آب سرد و زلال خود را با سخاوت به دره پاییندست در تنگ تامرادی میسپارد.

تنگ گنجهای، دریاچههای مور زرد و شرم رنگ زیلایی، تنگه گنجهای، تنگه مهریان، موزه یاسوج و مورپیسه کاکان از دیگر جاذبههای شهرستان بویراحمد هستند.

خبر جدید  برداشت لیمو در ۱۲۰ هکتار از باغات چرام+فیلم

جاذبههای اعجابانگیز دنا؛ گذر از دالانهای غار تاریخی دهشیخ

شهرستان دنا با جاذبههای منحصر به فردش نامی آشنا برای ایرانگردان است، میتوان در ۵ کیلومتری شهر توریستی سیسخت صدای خروش و جوشش «چشمه میشی» را شنید و پس از سرمست شدن از طنین دلانگیز این چشمه سحرانگیز سری هم به دریاچه «کوه گل» زد که در فصل بهار و تابستان مانند یک تابلوی زیبای طبیعی خودنمایی میکند.

روستای پلکانی «کریک» در ۱۵ کیلومتری سیسخت نیز جاذبهای بینظیر است که نمیتوان از دیدن مهربانی و سادگی خانههای زیبایش که پشتبام یک خانه حیاط خانه دیگر است چشمپوشی کرد.

اما اعجابانگیزترین جاذبه شهرستان دنا غاری در ۳۵ کیلومتری شهر سیسخت و در ۲ کیلومتری روستای دهشیخ پاتاوه است یکی از حیرتانگیزترین و اسرارآمیزترین جاذبههای ناشناخته ایران که بر اساس بررسیهای زمینشناسی، شکلگیری آن مربوط به دوره دوم زمینشناسی است.

کهگیلویه بزرگ؛ مهد تمدن و فرهنگ سرزمین چهارفصل

اما مگر میشود به کهگیلویه و بویراحمد سفر کنی و از دیدن تاریخ پر فراز و نشیب ایرانیان در دورههای ایلیمائی، ساسانی و صفویه غافل شوی، باید قدم به بلاد شاپور گذاشت تا چگونگی زندگی مردمان دوره صفویه را به نظاره نشست و البته کمی آنطرفتر با سفر به بهمئی و بازدید از نقش برجستههای تنگ سولک به تماشای تاریخ شاهزادگان ایلیمائی نشست.

بافت تاریخی شهر دهدشت که براساس دستنوشتههای تاریخی بهدستور اردشیر بابکان و بهیاد فرزندش "شاپور"، «بلاد شاپور» نام گرفت، در ضلعجنوبی شهر کنونی دهدشت قرار گرفتهاست، این شهر تاریخی بهسبب وجود بارگاه هفتامامزاده در آن، به شهر «هفت گنبد» نیز مشهور است.

اما در ۱۷ کیلومتری شهر دهدشت میتوان سنگنوشتههای «تنگ پیرزال» را به طول ۶ کیلومتر به نظاره نشست و پس از آن سری زد به تپههای «بیبیزلیخالی» در بخش سوق تا لذت تاریخگردی در سرزمین چهارفصل را با سفر به آثار دوره نوسنگی ادامه دهی.

خبر جدید  حمایت از سرمایه‌گذاران حوزه بوم‌گردی کهگیلویه و بویراحمد

محوطه و یادمان «تنگ تکاب» که بنا بر روایات تاریخی محل وقوع نبرد معروف آریو برزن و اسکندر مقدونی است، در مرز شهرستانهای کهگیلویه و بهبهان یکی دیگر از جاذبههای این شهرستان است.

در ادامه گردشگری در کهگیلویه میتوان با زیارت «امامزاده سیدمحمود» از نوادگان امام جواد (ع) واقع در بخش چاروسا به آرامش رسید و پس از آن با گذر از جادههای پرپیچ و خم زیبا و درختان و جنگلهای رویایی بلوط به هفتمین آبشار مرتفع ایران هم سری زد، آبشاری با ارتفاع حدود ۱۰۰ متر در کوهپایههای غربی کوه سیلوم که بهسبب ریزش سفیدرنگ و دوغمانند آب آن به «کمردوغ» معروف است.

دلی یاسیر؛ حکومت پراستقامت سنگها

اما سفر به چرام ما را به عصر طلایی صفویه میبرد، جایی که حکومت پراستقامت سنگها در شهر تاریخی «دلییاسیر» هر رهگذری را به تفکر وا میدارد، تا پس از مرور تاریخ زیبای پیشینیان، سری هم به تنگه زیبای «شرابگیران» زد و از آب گوارای این تنگه لذت برد.

در ۳ کیلومتری شهر چرام یکی از پرجاذبهترین باغ‎های سنتی ایرانی و از پر رونقترین مکانهای دیدنی و گردشگری استان کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد که به صورت گسترهای پردرخت در آغوش حصارهای کوتاه سنگی خودنمایی میکند، این باغ با الهام از افسانههای کهن ایران، به خاطر زیبایی بینظیرش به نام «بلقیس» معروف شده است.

باغ عمران، جوخانه، بقعه تاریخی امامزاده علی، قلعه تاریخی قلعه رئیسی، پل قلعه دختر، محوطه طولیان، قلعه ضرغامآباد، قلعه سرپری، بافت تاریخی روستای چنگلوا، آبشار توفخیمه، چشمه کورسار، سد مارون، سد کوثر و کوه خائیز از دیگر جاذبههای طبیعی و تاریخی کهگیلویه بزرگ هستند که دیدن آنها خالی از لطف نیست.

خبر جدید  احصای واحد های تولیدی راکد دارای ظرفیت راه اندازی در استان

بام نفتی ایران مأمن چهارمین حرم اهل بیت(ع) در کشور

گچساران شهر نفت خیز ایران مأمن بقعه متبرکه «بیبیحکیمه» خواهر امام رضا(ع) چهارمین حرم اهل بیت(ع) در کشور است، این بارگاه مطهر در دامنه کوه زرد، میان تنگی عظیم و طویل در فاصله ۱۰۰ کیلومتری شهر دوگنبدان قرار دارد.

اما در جوار شهرستان گچساران و در ۵ کیلومتری شهر باشت منطقهای گردشگری با جاذبههای طبیعی بی‎نظیر به نام «شلالدون» وجود دارد که همواره مورد توجه گردشگران از سراسر نقاط ایران است.

از شلالدون که بگذریم به اثر تاریخی «دوگور دوپا» در ۷ کیلومتری باشت میرسیم جایی که دو ستون سفیدرنگ متعلق به دوره ساسانی در طی قرنها راهنمای کاروانهایی بودهاند که در تاریکی شب مسیر خود را گم میکردند.

منطقه گردشگری «قلات گناوه»، «آبشار رودبال»، «آبشار موگ»، «روستای مارین»، «پل تاریخی پریم»، «گنبد لیشتر»، منطقه گردشگری «دشتک دیل» و «دژ سلیمان» از دیگر جاذبههای گچساران و باشت هستند.

به گزارش تسنیم، روایت تلفیق تاریخ و طبیعت در کهگیلویه و بویراحمد حکایتی شیرین است از روزگارانی که این دیار محل بیتوته کاروانها و مسافران در راه مانده بود و امروز که تاریخ به قدمت فرهنگ این خطه از ایران گواهی میدهد تا شاید گردشگران هنگام بهرهمندی از طبعیت منحصربهفرد این استان در دامنههای زاگرس، سری هم به جاذبههای تاریخی آن بزنند.

اما از همه این زیباییهای منحصر به فرد که بگذریم این استان مردم مهماننوازی دارد که قدوم مهمانانشان را بر دیده میگذارند و میگویند "خَش اومیت، پاتون سر تِیلمون".

گزارش از مرضیه جوشن

انتهای پیام/


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد