13:08:27 - دوشنبه 11 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نقش گچساران در فعالیت های انقلابی
نقش گچساران در فعالیت های انقلابی
گچساران – ایرنا – نگاهی به فعالیت های انقلابی مردم گچساران از زن و مرد، پیر و جوان، روحانی، دانش آموز و دانشجو،معلم و سایر افراد جامعه نشان دهنده نقش همه گروه ها در پیروزی انقلاب اسلامی است.

به گزارش ایرنا،به گواه تاریخ شهرستان گچساران یکی از مناطق مهم انجام فعالیت های انقلابی در جنوب کشور بود که به ندای حق طلبانه بنیانگذار جمهور اسلامی ایران پاسخ مثبت داد.
تظاهرات، تعطیلی بازار، اعتصاب کارکنان صنعت نفت و شهادت ۶ جوان گچسارانی در مبارزات انقلابی اوج فعالیت های انقلابی مردم گچساران است.
مبارزاتی که از ماه رمضان سال ۱۳۵۷ آغاز و در ۱۹ آبان همان سال به اوج خود رسید.
** روحانی ها پیشتاز
در شهرستان گچساران هم مانند دیگر نقاط کشور روحانی ها نقش پیشتازی در فعالیت های انقلابی داشتند.
حجت السلام شهید محمد تقی بشارت و حجت الاسلام متقی کاشانی نقش پیشتازی در دعوت و انسجام مردم برای فعالیت های انقلابی داشتند.
**نقش جوانان
فعالیت انقلابی دانشجویان و دانش آموزان گچسارانی در سال های اولیه پراکنده، نامنظم و بیشتر زیر زمینی و از ترس ماموران ساواک علنی نبود و بیشتر به صورت تیم­ های غیر ساماندهی شده مشغول به فعالیت­های انقلابی خود بودند.
بهرام تاجگردون، الله کس راهی، هوشنگ نقاب، نعمت الله ممتازان، محمد رحیم لبافی نژاد از شخصیت های پیشتاز انقلاب در گچساران از گروه های مختلف بودند.
محمدزید بهبهانی به خاطر فعالیت های انقلابی خود در ماهشهر از سال ۱۳۴۶ تا پیروزی انقلاب اسلامی به گچساران تبعیدشد.
** زنان و انقلاب
کوکب حاتمی از مبارزان قبل از انقلاب در گچساران بودند و از سال ۱۳۵۲ تا اوایل سال ۱۳۵۷ در زندان اوین بسر می­برد و بعد از آزادی هم به گچساران تبعید شد.
خانم زهرا عدالتجو از دیگر انقلابی ها خرمشهر که با گروه شهید محمد جهان آرا بیشتر همکاری داشت و به گچساران تبعید شد.
بلقیس بیگدلی یکی از سخنرانان، فعالان مذهبی و از اعضای کلاس های تفسیر قرآن و نهج البلاغه دهه اول انقلاب اسلامی است.
**بازاریان
عامل اصلی همگامی روحانیون و بازاریان گچساران با مردم در جریان انقلاب بیشتر شهید محمد تقی بشارت بود که پدرش از معتمدان بازار این شهرستان بود.
بازاریان افزون بر مشارکت در فعالیت بر علیه رژیم نقش پیشتیبانی اقتصادی رانیز بر عهده داشتند.
**مساجد کانون اتحاد مبارزان
مساجد کانون بسیج بازاریان گچساران در اتحاد با سایر گروه‌ها بود ودر این مکان مقدس انقلابی ها بر علیه رژیم افشاگری می کردند.
مسجد صاحب الزمان،حسینیه بیت العباس و مسجد جامع یا شهیدان مهمترین کانون های اتحاد مردم در گچساران بودند.
**اعتصای کارگران
روز بیست و هفتم مهر سال ۱۳۵۷ تمام کارکنان میدان­های نفتی اهواز که گچساران یکی از این میادین نفتی بود به اعتصاب کنندگان پیوستند.
البته در روزهای آغاز اعتصاب پراکنده بود و در این میان برخی از گروهک های انحرافی قصد داشتند با شعارهای اقتصاد و سیاسی مانند “نان، مسکن، آزادی و… “در بین اعتصاب کنندگان نفوذ کنند.
اما کارگران انقلابی برای جلوگیری از هر گونه شائبه در چهاردهم بهمن سال ۱۳۵۷ با برگزاری نماز جماعت جهت گیری حرکت خود را اعلام کردند.
در این روزها با توجه به اینکه مناطق نفت خیز گچساران حدود یک سوم نفت کشور را تولید می­ کرد و از حساسیت ویژه­ای برخوردار بودبرخی از مقامات حکومتی به ویژه ساواک مانع اعتصاب پرسنل شرکت نفت می­شدند.
به عنوان مثال یکی از مبارزان که در مخابرات شرکت نفت کار می­ کرد به شدت مورد ضرب و شتم ماموران ساواک قرار گرفت به گونه­ ای که برای حفظ جان کارکنان صنعت نفت و خانواده­ هایشان آنها را به شهرهای مجاور بردند.
**نوزدهم آبان نقطه عطف مبارزات انقلابی در گچساران
تجمع ۵۰ نفری هواداران حکومت مستبد پهلوی که در نخستین ساعت‌های روز ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ انجام شده بود باعث واکنش انقلابی مردم گچساران شد.
با ادامه واکنش‌های مردمی و تلاش شخصیت‌های برجسته انقلابی این شهرستان نظیر بهرام تاجگردون، محمد زید بهبهانی، ابراهیم شریعتی، نصریان، مختاری و رمضان اسماعیلی تجمع مردمی جلوی مسجد شهیدان شکل گرفت و مردم به بیانیه‌های ضد رژیم گوش فرا می‌دادند.
درگیری از ساعت ۱۵ در محل مسجد جامع شهر دوگنبدان که بعد از این حادثه خونین به نام مسجد شهیدان نام گرفت، آغاز شد.
حکومت مستبد ساواک در برابر این اقدام آرام ننشست و مردم را به گلوله بست.
مردم در واکنش به خاک و خون کشیدن جوانان انقلابی خود را به خیابان اصلی شهر رساندند و با بشکه‌های نفت سیاه به طرف بانک‌ها و برخی اماکن دیگر هجوم بردند.
در ساعت‌های پایانی ۱۹ آبان سال ۱۳۵۷ شهردوگنبدان پر از آتش، دود و گلوله شد و ساعت‌ها درگیری ادامه داشت.
نکته‌ای که مردم شهرستان گچساران همواره از آن یاد می‌کنند باز بودن درب خانه‌های مردم بود که پناه جوانان گریخته از دست مأموران ساواک بود.
در آن درگیری ده‌ها نفر از مردم انقلابی گچساران زخمی و ۶ جوان به شهادت رسیدند.
در روز نوزدهم آبان سال ۱۳۵۷ شهیدان سید نجف بلادیان از طبقه بازاریان، امیرحسین کیامرثی و شهید غریب پرویزی از طبقه کارگر، شهید سید مذکور پارسی دانشجو، شهید محمد فراشبندی دانش آموز و شهید حسین امینی دانش آموز به شهادت رسیدند.
بزرگ مردانی که نام آنان اکنون زینت بخش خیابان های اصلی شهر دوگنبدان است.
دلاورمردانی که آرامگاه آنان در گلزار شهدای شهر دوگنبدان زیارتگاه عاشقان حسینی است.
** روزهای پیروزی
بعد از قیام خونین نوزدهم آبان سال ۱۳۵۷ مردم گچساران و جوانانی که این صحنه و جنایات دلخراش را مشاهده کرده بودند به شرکت های نفتی چند ملیتی و آمریکایی حمله کرده و دفاتر و ماشینهای آنان،بانک صادرات، سینما، اماکن مشروب فروشی را تخریب و آتش زدند.
ماموران در تعقیب آنها چند نفر را زخمی کرده و شهر یکپارچه در شیون و عزا و مردم وحشت زده شده بودند.
فرماندار نظامی در شهرستان گچساران حکومت نظامی اعلام و تانکها و زره پوشان همه چهار راه ها و اماکن حساس شهر و شرکت نفت را به محاصره درآورده بودند.
شهرستان ۱۲۴ هزار نفری گچساران در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد ۳۵۹ شهید تقدیم نظام جمهوری اسلامی ایران کرده است.
۸۱۴۳/۶۱۱۰

خبر جدید  برداشت میوه ازگیل در چرام 


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد