12:28:23 - سه‌شنبه 12 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
غارهای کهگیلویه و بویراحمد؛ ظرفیتی ناشناخته
غارهای کهگیلویه و بویراحمد؛ ظرفیتی ناشناخته
یاسوج- ایرنا- غارها ظرفیتی که در کهگیلویه و بویراحمد مغفول مانده است، علاوه بر رونق اقتصادی؛ نقش قابل توجهی بر گسترش صنعت توریسم دارد و سرمایه گذاری مطلوب در این بخش نتیجه خیره کننده ای بدنبال خواهد داشت.

به گزارش ایرنا، کهگیلویه و بویراحمد دیار برف و آفتاب، سرزمین هزار رنگ خوانده می شود زیرا که سرزمینی است که برف و آفتاب را در کنار هم دارد در حالی که نیمه سردسیر آن پوشیده از برف است، لطافت شقایق های بهار در نیمه گرمسیر آن دامن سبز گسترانیده است.
طبیعت کهگیلویه و بویراحمد جاذبه‌های بدیع و طبیعی ویژه‌ای را در خود جای داده که که یکی از زیبایی های طبیعی و ارزشمند این استان غارهای تاریخی به شمار می آید.
غارها از موهبت های الهی برای مردم منطقه است که توجه به طرح های توسعه آن می تواند موجب رونق گردشگری در منطقه و حتی استان های همجوار شود.
بسیاری از کارشناسان معتقدند ایران می‌تواند بیش از فروش نفت از محل جذب گردشگر، ارز‌آوری داشته باشد، صنعتی که تاکنون در ایران نادیده گرفته شده و هجوم گردشگران ایرانی در روزهای تعطیلات به کشورهای همسایه، خود گواه روشنی بر این مسئله است.
بازدید از غارها، شنا کردن در آب زلال و بالا رفتن از صخره های رنگی این غارها یکی از جاذبه های صنعت گردشگری به شمار می رود به طوری که حتی آن دسته از گردشگرانی که تمایل به غارنوردی ندارد اغلب در مقابل بازدید از این غارها وسوسه می شوند.
یک عضو سازمان زمین شناسی کشور گفت: غارهای ایران از جذابیت بالایی برای گردشگران برخوردار هستند اما بسیاری از آنها ناشناخته مانده اند و تنها نام غارهای علی صدر، قوری قلعه، دربند سروچال و دیگر غارها بر سر زبان ها جاری است.
محمد امینی افزود: در حالی که دیگر کشور ها روی غارها مطالعه کرده و اکنون تعداد غارهایی که در معرض نمایش گذاشته بسیار بیشتر از ایران است.
وی عنوان کرد: عدم اطلاع رسانی و تبلیغات در شناساندن این مکان ها برای گردشگران داخلی و خارجی و فقدان سرمایه گذاری در جهت تقویت زیرساخت ها دو عامل مهم در مغفول ماندن ظرفیت های عظیم در این زمینه است.
کارشناسان محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرده اند که با توجه به اینکه کار شناسایی غارهای کهگیلویه و بویراحمد به طور اساسی آغاز نشده آمار دقیقی از تعداد غارهای استان در دست نیست.

خبر جدید  اصلاح شبکه برق روستای دلی باریک چرام 

**نقشه جامع اطلاعاتی غارهای کهگیلویه و بویراحمد تهیه می شود
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به ظرفیت بالقوه غارها برای گردشگری نقشه جامع اطلاعاتی غارهای این استان تهیه و تدوین می شود.
محسن جعفری نژاد اظهار داشت: سال های گذشته توجه خاصی به غارها در کهگیلویه و بویراحمد نشده بود اما امسال با نگاهی متفاوت و مثبت کارگروه غارشناسی استان تشکیل و فعال شده است.
وی شناساندن غارهای کهگیلویه و بویراحمد را از وظایف مهم این کارگروه دانست و افزود: غارها ظرفیت بالقوه ای برای گردشگری محسوب می شوند بنابراین لازم است در گام نخست نقشه جامع از غارهای استان توسط این کارگروه تهیه شود.
جعفری نژاد خواستار تدوین نقشه جامع حریم غارهای کهگیلویه و بویراحمد با استفاده از تکنولوژی روز شد و بیان کرد: این امر سبب جلوگیری از بهره‌ برداری بی‌ رویه از غارهای استان می شود.
وی با اشاره به اهمیت گردشگری و زیست محیطی غارها، عنوان کرد: در دنیا غارها ظرفیت بزرگ گردشگری محسوب می شوند پس بهتر است که همه غارها به مردم معرفی، زیرساخت ها در آن ها ایجاد و به اندازه ظرفیت بر آن ها گردشگر تحمیل شود.
مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: با برنامه ریزی دقیق و درست ضمن محفوظ نمودن ارزش های زیست محیطی غارها می توان از ظرفیت گردشگری آن ها استفاده کافی برد.
وی ابراز داشت: برخی غارهای کهگیلویه و بویراحمد قابلیت گردشگری داشته و شماری دیگر نیز دارای کاربرد کاوشگری و پژوهشی هستند.
جعفری نژاد افزود: هرگونه استفاده و بهره‌ برداری از غارهای کهگیلویه و بویراحمد تنها با مجوز کارگروه غارشناسی این استان ممکن خواهد بود.
وی ابراز داشت: این استان غار های بی نظیری همچون ده شیخ و دم اشکفت دارد که جزو زیبایی های بکر این دیار به شمار می روند.

**غار ده شیخ؛ غاری اسرار آمیز با عمر ۱۳۵ میلیون سال
این غار یکی از جاذبه های توریستی و جذاب در کهگیلویه و بویراحمد است که در ۲ کیلومتری روستای ده‌شیخ و در ۳۵ کیلومتری شهر توریستی سی‌سخت و ۵۵ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.
بر اساس بررسی‌های زمین‌شناسی، شکل‌گیری این غار مربوط به دوره دوم زمین‌شناسی بوده که در سالیان طولانی، بر اثر ریزش نزولات جوی، حفره‌هایی در غار ایجاد شده و آب درون حفره‌ها به بیرون راه یافته و به این ترتیب سبب ایجاد قندیل‌های اعجاب‌انگیز و دالان‌های زیبا شده است.
این غار یکی از شگفت‌انگیزترین غارهای شناخته‌شده در کشور است که دهانه این غار در ارتفاع ۱۶۷۰ متری از سطح دریا واقع شده و بسیار تنگ و باریک است.
غارنوردان این غار را به دلیل قرار گرفتن در همسایگی و بالادست روستای ده شیخ، به نام همین روستا نامگذاری و سرشار از جذابیت های بدیع و شگفتی های حیرت آور توصیف کرده اند.
انبوه درختان و جنگل های زیبای بلوط، بشار زیبا و خروشان و دره های عمیق بکر و دست نخورده بر عظمت و زیبایی این پدیده شگفت طبیعی افزوده است.
به گفته یک کارشناس غارنوردی ورودی‌های جدید این غار دارای ارتفاعی حدود ۱۵ تا ۲۰ متر مربع است که در مرحله نخست باید به صورت نشسته وارد غار شد.
ابوطالب ابطحی با اشاره به وجود حوضچه‌های بزرگ و کوچک آبی در این غار، گفت: این حوضچه‌ها به شکلی حیرت آور توسط دالان‌های باریک به هم متصل می‌شوند.
این غارنورد افزود: در برخی از دالان‌های غار ده شیخ نیز حشرات، پرندگان و جانوران زیادی به ویژه خفاش، موش و انواع بندپایان از جمله حشرات، عنکبوت، صد پا و سوسک پیدا می‌شود.
ابطحی با بیان اینکه غار ده شیخ به مطالعات زمین شناسی بیشتری نیاز دارد، گفت: برای پیدایش این شگفتی‌ها همچنان باید کاوش‌های عمیق‌تر و بیشتری به لحاظ اکوسیستمی، بیولوژیکی و حتی مطالعات معدنی انجام داد.

خبر جدید  سه محموله مواد مخدر در دنا کشف شد

**غار دم اشکفت، جاذبه ای شگفت
غار تاریخی ˈ دم اشکفت ˈ باشت موسوم به ˈ اشکفت آقاجونی ˈ، یکی از جاذبه های طبیعی کهگیلویه وبویراحمد است که چون نگین زیبایی از بوته های سبز و مفرح ˈموردˈ در پیشواز گردشگران به زیبایی تمام رخ نموده است.
دهانه ورودی غار بیش از ۵ متر ارتفاع دارد و به سمت عمق غار ارتفاع آن کاهش می یابد و محوطه درون غار جای دنج و مفرحی برای نشیمن گردشگران بویژه در ایام بهار و زمستان است.
اگرچه غار با این چشم انداز جاذبه شگفتی است اما جاری شدن چشمه آب زلال از عمق غاز شگفتی در شگفتی آفریده و زیبایی و تنوع این جاذبه را فرونی بخشیده است.
اگرچه اوج زیبایی این مکان سیاحتی فصل بهار است اما گردش یک روز بارانی زمستانی در این غار نیز خاطره به یادماندنی برای هر طبیعت گردی خواهد بود.
اشکفت با داشتن فضای مطلوب، امکان اسکان و پذیرش همزمان چند گروه و خانوار گردشگر را در یک روز بارانی دارد و چاله های قدیمی به عمر چند قرن ، دیوارهای دوده گرفته آن حکایت از تاریخ پرفرازونشیبی این دیرکهن دارد که هنوز که هنوز است ،بکر دیدنی باقی مانده است.
منطقه سیاحتی رودخانه ˈرونه ˈسادات و غار دم اشکفت شهرستان باشت سالانه پذیرای شمار زیادی گردشگران است و در صورت تامین زیرساخت ها می تواند یک قطب سیاحتی منطقه باشد.
غار دم اشکفت و منطقه سیاحتی رودخانه سادات با داشتن آسیاب های قدیمی ، آبشار زیبا و چشم اندازهای بدیع درختان گردو و چنار در دامنه کوه خامی یکی از مناظر زیبای زاگرس واقع در حدود ۱۴۰ کیلومتری یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود.
این غارها تنها گوشه ای از زیبایی های استان چهارفصل کهگیلویه و بویراحمد هستند.
نیاز است این مواهب الهی بیش از پیش شناسایی و به مردم شناسانده شوند تا زمینه رشد، آبادانی و پیشرفت را برای جوانان فراهم شود.
کهگیلویه و بویراحمد با جمعیتی بیش از ۷۲۳ هزار نفر در جنوب غربی ایران واقع شده و با استان های فارس، اصفهان، چهارمحال و بختیاری و بوشهر همسایه است.
این استان با داشتن ۲۸۰ تفرجگاه طبیعی، ۳۰۰ بقعه متبرکه، ۷۵۰ اثر تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی و مواهب طبیعی چشم نواز مکانی مناسب برای استقبال از مسافران نوروزی است.
حرم بی بی حکیمه (س) خواهر امام رضا (ع)، آبشار یاسوج، چشمه بلقیس چرام، گردنه شلالدان، رود رونه، آبشار کمردوغ، برم الوان، بافت تاریخی دهدشت و سد کوثر از جمله جاذبه های گردشگری کهگیلویه و بویراحمد است.
۹۸۶۸/۶۱۱۰

خبر جدید  سرمایه گذاری در ورزش همگانی کهگیلویه و بویراحمد یک ضرورت است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد