12:53:57 - سه‌شنبه 30 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
علت مرگ ۲ توله پلنگ در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد
علت مرگ ۲ توله پلنگ در کهگیلویه و بویراحمد اعلام شد
یاسوج- ایرنا- مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت: با توجه به آزمایش های انجام شده از لاشه ۲ توله پلنگ در روستای بیدانجیر چرام واقع در این استان علت مرگ آنها مشخص شده است.

اسفند سال گذشته نیروهای محیط بان اداره حفاظت محیط زیست شهرستان چرام لاشه ۲ توله پلنگ را در روستای بیدانجیر در حدفاصل پنج کیلومتری منطقه آزاد تنگ زرد در این منطقه کشف کردند.
محسن جعفری نژاد روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: در نهم اسفند ۹۷ خبر مرگ مشکوک ۲توله پلنگ برروی خروجی پورتال اداره کل حفاظت محیط زیست استان قرار گرفت.
وی افزود: نمونه برداری بافتی لاشه های تلف شده برای مشخص شدن علت مرگ انجام شد.
جعفری نژاد بیان کرد: در بررسی های اولیه میدانی هیچ گونه آثاری از شلیک گلوله دربدن لاشه ها مشاهده نشد برهمین اساس لاشه ها کالبد شکافی و نمونه های بافتی برای تعیین علت مرگ به آزمایشگاه تهران ارسال شد.
وی عنوان کرد: اکنون پس از ۲ ماه در نهمین روز از اردیبهشت ماه ۹۸ نتایج آزمایشگاهی هرگونه احتمال ناشی از شکار بوسیله گلوله و ارتزاق از لاشه آغشته به سم را رد کرده و علت مرگ را طبیعی و گرسنگی اعلام کرده است.
مدیرکل محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: محل زیست این توله پلنگ ها درمناطق آزاد بوده که در این مناطق کمبود کل و بز که عمده غذای این گونه را تشکیل می دهند، وجود دارد.
به سبب نبود امکان تغذیه این توله پلنگ ها از حیوانات قابل شکار این گونه ارزشمند تلف شده است.
شهرستان چرام با بیش از ۱۸۰ هکتار وسعت مناطق حفاظت شده، با ۲ محیط بان کنترل می شوند که کمبود نیروی محیطبان شرایط را برای کنترل و حفاظت از عرصه های زیست محیطی به ویژه گونه های جانوری سخت کرده است.
جعفری نژاد یادآور شد: تعداد محیط بانان در کهگیلویه وبویراحمد به هیچ وجه جوابگوی حراست و صیانت از وسعت مناطق حفاظت شده نیست به طوری که اکنون به ازای هر چهار هزار و ۱۶۰ هکتار منطقه حفاظت شده یک محیط بان در این استان وجود دارد.
بر اساس استانداردهای بین المللی برای هر یک هزار هکتار یک محیط بان پیش بینی شده است.
هفت منطقه حفاظت شده دنا با وسعت ۹۳ هزار و ۶۶۰ هکتار، دنای شرقی با وسعت ۲۸ هزار و ۲۰۲ هکتار، خاییز سرخ با مساحت ۳۳ هزار و ۲۳۵ هکتار، خامین با وسعت ۲۵ هزار ۶۷۱ هکتار، دیل با ۱۰ هزار و ۳۸۱ هکتار، سولک با دو هزار ۴۲۸۷ هکتار و سیوک با ۱۲ هزار ۸۵۸ هکتار در استان وجود دارد.
۶۱۱۰

خبر جدید  تقویت سرمایه های اجتماعی در کشور ضروری است


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد