12:24:15 - یکشنبه 3 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
شکوفایی ظرفیتهای اقتصادی میراث انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد
شکوفایی ظرفیتهای اقتصادی میراث انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد
گچساران – ایرنا – مردم استان کهگیلویه و بویراحمد در حالی چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی را جشن می گیرند که تلاش های زیادی برای شکوفایی ظرفیت های اقتصادی این استان و بهبود معیشت آنان در حوزه های مختلف صورت گرفته است.

به گزارش ایرنا، کارشناسان، صنعت، نفت، کشاورزی، دامپروری، صنایع دستی، گردشگری و جنگل ها و مراتع را از ظرفیت های توسعه اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد می دانند اما هیچ برنامه ای برای استفاده از این پتانسیل ها جهت بهبود معیشت و افزایش درآمد مردم بومی تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی انجام نشده بود.
صنعت نفت گچساران که با به کار گماردن نیروهای خارجی کاملا وابسته به بیگانگان بود اکنون پس از ۴۰ سال در یک جهش خیره کننده به خودکفایی ۸۰ درصدی با دستان توانمند نیروهای داخلی دست یافته است به طوری که هم اکنون هفت هزار نیروی بومی در این بخش مشغول به کار هستند.
تبدیل کشاورزی کاملا سنتی این استان به وضعیت نیمه صنعتی که اکنون صادر کننده برخی محصولات به مناطق مختلف کشور است بخش دیگری از پیشرفت های اقتصادی کهگیلویه و بویراحمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
پردیس کشاورزی گچساران از یک مرکز آموزشی صرف در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی به یک مرکز پژوهشی تبدیل شده که تولید بذر اصلاح شده ۱۶ استان کشور در این مرکز از دستاوردهای انقلاب اسلامی است.
در شرایطی که تا پیش از انقلاب اسلامی هیچ شهرک صنعتی در این استان وجود نداشت و تنها یک واحد صنعتی در این خطه فعال بود هم اکنون ۱۴ واحد صنعتی در شهرک های صنعتی کهگیلویه و بویراحمد مستقر هستند و ۶۸۰ واحد صنعتی در این استان فعالیت می کند.
گردشگری و صنایع دستی این استان نیز از یک ظرفیت بدون استفاده هدف سالانه سه میلیون نفر مسافر شده است.
جنگل ها و مراتع کهگیلویه و بویراحمد هم با برنامه ریزی اصولی به محلی برای ایجاد فرصت های شغلی مبدل شده است.
اگرچه استان کهگیلویه و بویراحمد تا رسیدن به مرحله مطلوب اقتصادی فاصله زیادی دارد اما نگاهی به وضعیت این استان در چهار دهه گذشته تاکنون شاهدی بر تلاش فراوان برای در ریل توسعه اقتصادی قرار گرفتن این منطقه محروم اما با ظرفیت های فراوان شده است.

** صنعت نفت پیش قراول اقتصاد مقاومتی
مدیرعامل شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران گفت: پایان چند دهه سلطه بیگانگان بر مدیریت مخازن نفتی، خروج کارشناسان و مستشاران خارجی از ایران و کنترل تولید نفت و گاز توسط نیروهای متخصص داخلی دستاوردهای پیروزی انقلاب اسلامی در صنعت نفت است.
هوشنگ صیدالی اظهار داشت: خروج مهندسان و پیمانکاران خارجی از دستاوردهایی است که زمینه خودکفایی صنعت نفت را فراهم کرد.
وی افزود: در دوران قبل از پیروزی انقلاب نفت به عنوان شریان حیاتی اقتصاد ایران در جهت منافع رژیم طاغوتی و بیگانگان اداره می‌شد و از فروش نفت درصد ناچیزی عاید مردم کشورمان می‌شود.
وی بیان کرد: ۳۰هزار فعالیت پس از پیروزی انقلاب برای تحقق اقتصاد مقاومتی در این شرکت انجام شده است.
صیدالی افزود: عمده قطعات و تجهیزات مورد نیاز این شرکت از خارج کشور تامین می شد که با آغاز تحریم ها متخصصان داخلی با توان داخلی کار قطعه سازی را شروع کردند.
وی ابراز داشت: تعمیر قطعات مورد نیاز شرکت نفت و گاز گچساران بیشترین تعداد این فعالیت ها را تشکیل می دهد.
وی با اشاره به تحریم های ناجوانمردانه دشمنان بیان کرد: خودکفایی در ساخت و تعمیر قطعات مورد نیاز صنعت نفت گامی بلند به سوی تحقق اقتصاد مقاومتی و خودکفایی ملی است.
مدیرعامل شرکت بهره برداری و نفت و گاز گچساران تصریح کرد: تاکنون چهار هزار قطعه مورد نیاز این صنعت از سوی متخصصان این شرکت بومی سازی شده است.
صیدالی افزود: این قطعات از سوی شرکت های داخلی و کارگاه مرکزی شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران طراحی و ساخته شده است.
وی بیان کرد: روزانه بیش از ۱۰ قطعه مورد نیاز این صنعت از سوی متخصصان این شرکت طراحی و ساخته می شود.
وی اظهار داشت: وابستگی صنعت نفت به قطعات مورد نیاز در خارج از کشور به کمترین میزان خود رسیده بطوری که در سال گذشته بیش از یکهزار و ۷۰۰ قطعه در این شرکت تولید شد.
وی افزود: هم اکنون بیش از ۸۰ درصد از قطعات این صنعت در داخل کشور تولید می شود.
مدیرعامل شرکت بهره برداری و نفت و گاز گچساران گفت: این کالاها شامل هفت دستگاه خودرو اطفاء حریق، یک دستگاه چاه پیما، مخازن تحت فشار، انواع روغن و مواد شیمیایی مورد نیاز صنعت نفت، دستگاهای سرد کننده و کولر، فیلترهای صنعتی، انواع پمپ و ماشین آلات فرایندی و قطعات کمپرسورها و نشت بندها و یاتاقان و بیرینگ و لاستیک خودرو های سبک و سنگین است.
صیدالی گفت: پیچیده ترین قطعاتی که در تجهیزات و ماشین آلات دوار قرار می گیرند در داخل کشور ساخته می شوند و به طور حتم هیچ قطعه ای نیست که ما نتوانیم آن را بسازیم.
صیدالی ادامه داد: این شرکت برای ایجاد اشتغالزایی تمام تلاش خود را برای حمایت سازندگان داخلی انجام خواهد داد.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از پنج شرکت بهره بردار بزرگ نفتی در کشور است که ۲۰ درصد نفت کشور را تولید می کند.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران یکی از شرکت‌های مهم زیر مجموعه شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب ایران است.
این شرکت با بهره گیری و توانمندی از ۱۰ واحد بهره برداری، پنج کارخانه نمک‌زدایی در مدار، ۲ کارخانه نمک‌زدایی در دست اقدام، ۱۱ ایستگاه فشار و تزریق گاز، سه مجتمع بزرگ پالایشگاهی گاز و گازمایع، سیستم گاز آغار و دالان مشتمل بر ۱۲ دستگاه شیرگاه و لخته گیر مایع و چندین واحد آزمایشگاه شیمیایی، ۶ واحد آبرسان، حدود ۱۱۰ تفکیک گر سرچاهی و بوستری، ۳ ایستگاه برق فشار قوی و بیش از ۶۷۰۰ کیلومتر خطوط لوله از قطر ۴ تا ۵۲ اینچ دارد.
شرکت بهره برداری نفت و گاز گچساران هفت هزار نفر نیروی انسانی دارد.
منطقه نفتخیز گچساران نخستین بار در فاصله سال‌های ۱۳۰۲ و ۱۳۰۳ هجری شمسی، توسط کنسرسیوم دارسی مورد مطالعه قرار گرفت.
استخراج نفت از میدان گچساران در سال ۱۳۱۸ هجری شمسی از چاه شماره ۱۳ این شهرستان آغاز شد.
برنامه‌های حفاری تا پیش از ملی شدن صنعت نفت ادامه یافت و در این مدت به ۱۶ حلقه چاه نفت تولیدی و ظرفیت تولید ۶۰ هزار بشکه در روز نفت خام، افزایش یافت.
پس از ملی شدن صنعت نفت، شرکت اکتشاف و تولید نفت ایران در سال‌های ۱۳۳۵ و ۱۳۳۶ عملیات حفاری را بار دیگر در این منطقه آغاز کرد.
این برنامه تا سال ۱۳۴۵ ادامه داشت و تعداد چاه‌های حفاری شده به ۴۶ حلقه افزایش یافت.
صنعت نفت قبل از پیروزی انقلاب اسلامی وابسته به بیگانگان بود و پس از پیروزی انقلاب اسلامی فرزندان متخصص این سرزمین خود اداره این صنعت بزرگ را بر عهده گرفتند.

خبر جدید  کشف ۲۰۵۰۰ تخلف انشعاب های غیر مجاز آب و فاضلاب طی چهار سال گذشته

** تولید بذر مورد نیاز ۱۶ استان در گچساران
رئیس پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران با اشاره به اینکه در ابتدای پیروزی انقلاب این مرکز صرفا آموزشی بود گفت: هم اکنون سالانه ۱۵ هزار بذر اصلاح شده در این مرکز تولید و افزون بر مصرف بهره برداران کهگیلویه و بویراحمد به ۱۶ استان دیگر صادر می شود.
سید عبدالمحمد محمدی افزود: گلستان، خراسان شمالی و جنوبی، خوزستان،فارس و کرمانشاه از جمله استان هایی هستند که از بذرهای اصلاح شده مرکز تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر در گچساران استفاده می کنند.
وی بیان کرد:امسال پردیس تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر با رونمایی ۶ رقم جدید محصولات به عنوان ایستگاه برتر موسسات دیم کشور معرفی شد.
رقم‌های جدید شامل گندم نان به نام آسمان، گندم دوروم به نام ساورز، جو دیم به نام بهدان و عدس دیم به نام سپهر در رأس مراکز تحقیقاتی کشور جای گرفت.
وی اظهار داشت: محققان تولید کننده این ارقام در جشنواره رونمایی از ارقام جدید معرفی شده محصولات مختلف زراعی و باغی در موسسه تحقیقات بذر و نهال کشور روز سی‌ام مردادماه در سالن همایش‌های موسسه تحقیقات بذر و نهال کشور در کرج از دست وزیر کشاورزی لوح تقدیر دریافت کردند.
در این آیین از ۱۶ رقم جدید معرفی شده زراعی و باغی کشور رونمایی شد.
محمدی افزود: پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران با معرفی ۶ رقم جدید بیشترین ارقام را در بین مراکز کشور به خود اختصاص داد.
وی ابراز داشت: رقم های جدید نسبت به ارقام قبلی از نظر عملکرد، مقاومت به کم آبی، آفات و بیماری‌های دارای برتری چشمگیری است.
رئیس پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران بیان کرد: پردیس این شهرستان به عنوان یکی از مراکز مهم کشور و سایت ملی دیم مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری تاکنون بیش از ۳۰ رقم جدید از محصولات مختلف زراعی را معرفی کرده است.
محمدی گفت: ارقام معرفی شده از سوی این پردیس نقش بسیار ارزنده‌ای در افزایش عملکرد و خودکفایی کشور ایفا کرده است.
پردیس تحقیقات و آموزش کشاورزی گچساران متشکل از ۱۰ پژوهشگر زیر نظر مرکز تحقیقات آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می‌کند.
این مرکز از سال ۱۳۵۰ تاکنون در زمینی به مساحت ۱۴۰ هکتار در منطقه امامزاده جعفر گچساران فعالیت‌های پژوهشی و آموزشی انجام می‌دهد.
۲۰ کارشناس، هفت پژوهشگر عضو هیات علمی و سه محقق غیر عضو هیات علمی در پردیس تحقیقات کشاورزی امامزاده جعفر فعالیت می کنند.

** ایجاد ۲۰ هزار شغل در جنگل ها و مراتع
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: بهره برداری از طرح های آبخیزداری و جنگلداری که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در این استان شروع شد حدود ۲۰ هزار شغل جدید ایجاد کرده است.
غلامحسین حکمتیان افزود: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون پنج هزار و ۷۳۰ پروانه بهره برداری از مراتع و یکهزار ۴۹۲ فقره پروانه بهره برداری از معادن در این استان برای متقاضیان صادر شده است که باعث ایجاد چهار هزار و ۵۰۰ شغل شده است.
ظرفیت معادن فعال در این استان ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تن در سال است.
عمده معادن کهگیلویه و بویراحمد شامل سیمان، مرمریت، آهک، گچ، سنگ لاشه، مارن، شن، ماسه، فسفات، بوکسیت و سلستین است.
۶ هزار کیلومتر مربع اکتشافات و پی جویی و ۲۰۰ کیلومتر مربع مطالعات تفصیلی برای معادن استان انجام شده است.
وی زراعت چوب را از دیگر بهره برداری های انجام شده در منابع طبیعی این استان ذکر کرد.
حکمتیان توضیح داد: ۲۷ هزار ۴۰۰ هکتار از منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد به بهره برداران واگذار شده که منجر به ایجاد سه هزار و ۷۰۰ شغل شده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه فعالیت های آبخیزداری این استان در سال ۱۳۶۰ شروع شد از انجام ۲ میلیون و ۴۲۰ متر مکعب طرح آبخیزداری در کهگیلویه و بویراحمد خبر داد.
حکمتیان گفت: اجرای این طرح ها ۶ هزار و ۵۰۰ فرصت شغلی ایجاد کرده است.
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد احیای ۴۹۰ هزار هکتار جنگل و ۳۸۰ هزار هکتار مرتع را از دیگر فعالیت ها در راستای صیانت از عرصه های طبیعی این استان ذکر کرد.
حکمتیان تعداد شغل های ایجاد شده از محل اجرای طرح های جنگل داری و مرتع کاری را چهار هزار و ۹۰۰ شغل اعلام کرد.

**زیرساخت های ایجاد شده برای قشر تولیدگر عشایر
معاون عمرانی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران بهسازی یکهزار و ۶۲۴ چشمه، سه هزار و ۳۳۰ کیلومتر ایل راه،۴۷۸ باب انبار علوفه،هفت شهرک عشایری،۵۳ هزار ۴۰۰ متر جدول گذاری،یکهزار و ۴۴۲ مخزن ذخیره آب ، ۲ هزار و ۷۰۰ سرویس بهداشتی در مناطق عشایری کهگیلویه و بویراحمد ایجاد شد.
وی ساخت ۲۴ باب حمام ضد کنه دام،تشویق و نظارت بر کشت هفت هزار هکتار گیاهان دارویی که از سوی عشایر ایجاد شده و احداث ۱۳۷ مرکز توزیع نفت سفید را از دیگر خدمات ارائه شده به جامعه عشایری کهگیلویه و بویراحمد در چهار دهه اخیر ذکر کرد.
این در حالی است قبل از پیروزی انقلاب اسلامی ، بهسازی هشت چشمه ، احداث پنج باب حمام ضد کنه و احداث ۲۳ مخزن آب آشامیدنی و کشاورزی ، تنها خدمات ارائه شده به عشایر کهگیلویه و بویراحمد بوده است.
آزادی پرداخت ۴۰۰ میلیارد ریال تسهیلات بانکی، ارائه آموزش های ترویجی به میزان ۱۵۲ هزار نفر ساعت مطالعه و شناسایی ۶۸ زیست بوم عشایری از دیگر اقدامات همسو با ارتقای وضعیت زندگی عشایر است.
معاون عمرانی امور عشایر کهگیلویه و بویراحمد بازگشایی سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ کیلومتر ایل راه عشایری و انجام آبرسانی سیار به سه هزار خانوار عشایری را از خدمات مستمر به عشایر دانست
۵۵ درصد دام، ۲۷ درصد عرصه‌های زراعی، ۱۷ درصد باغ‌ها و تولید ۵۴ درصد گوشت قرمز کهگیلویه و بویراحمد در اختیار جامعه عشایری است. ۱۲ درصد از جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد عشایر هستند که این میزان جمعیت از۶ ایل بومی، ۲ طایفه قشقایی، ۱۶ تیره، ۱۸۱ طایفه و بیش از یک هزار و ۱۱۰ تش (اولاد) شکل گرفته است.

خبر جدید  مسابقات پهلوانی زورخانه ای کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد

** وضعیت صنعت
رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت کهگیلویه و بویراحمد گفت: پروانه بهره برداری ۶۴۰ واحد صنعتی در این استان صادر شده که میزان اشتغال زایی آن ها هشت هزار نفر بوده است.
داریوش دیودیده اظهار داشت: پیش از انقلاب اسلامی تنها یک واحد صنعتی با اشتغال ۱۴۰ نفر در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت داشت اما هم اینک تعداد واحدهای صنعتی استان به ۶۴۰ واحد با حجم سرمایه گذاری افزون بر ۱۱ هزار میلیارد ریال افزایش یافته است.
وی افزود: پروانه‌های بهره برداری صادر شده در زمینه محصولات غذایی، آشامیدنی، ساخت منسوجات، کاغذ و محصولات کاغذی، محصولات شیمیایی، کانی غیرفلزی، استخراج معادن، پوشاک، بازیافت و سایر فعالیت‌های خدمات مهندسی بوده است.
دیودیده بیان کرد: هم اینک ۴۰۰ طرح صنعتی با سرمایه گذاری افزون بر ۲۷۰ هزار میلیارد ریال در این استان در حال اجراست که اشتغال زایی آن ها ۱۷ هزار نفر خواهد بود.
وی عنوان کرد: پیش بینی می شود که ۶۰ درصد از این تعداد طرح تا سال ۱۴۰۰ با تحقق ۱۶ هزار فرصت شغلی به بهره برداری برسد.

**جهش تولیدات کشاورزی
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد افزایش حدود هفت برابری سطح زیرکشت زمین های آبی دستاورد حوزه کشاورزی این استان در دوران پیروزی انقلاب اسلامی دانست.
الیاس تاج الدینی بیان کرد: هم اکنون بیش از ۸۳ هزار هکتار زمین کشاورزی آبی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد در حالی که سطح زیر کشت زمین های آبی این استان در ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی ۱۲ هزار هکتار بود.
وی اظهار داشت: استفاده از منابع آبی برای تولید ماهی سردآبی از دیگر ظرفیت های شکوفا شده کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد پس از پیروزی انقلاب اسلامی است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد تولید سالیانه ۲۰ میلیون شاخه گل رز که بخش عمده ای از به بازارهای خارج از استان خارج می شود از دیگر ظرفیت های شکوفا شده در چهار دهه اخیر است.
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: از ابتدای پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون طرح های زیرساختی آب و خاک در سطح ۷۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان اجرا شده است.
عبدالعلی بهاءالدینی افزود:پس از پیروزی اجرای طرح های تامین آب در سطح ۲۲ هزار هکتار، آبیاری های نوین ۳۳ هزار هکتار، طرح های تامین آب پمپاژهای کوچک در زمین های دیم در ۱۰ هزار و ۷۰۰ هکتار و تسطیح اراضی سنتی در چهار هزار ۹۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.
وی بیان کرد: احداث ۳۳۸ جاده بین مزارع و ۳۷۰ کانال های کشاورزی بخش دیگری از خدمات انجام شده برای توسعه زیرساخت های کشاورزی در چهار دهه گذشته تاکنون در این استان بوده است.
مدیر آب‌وخاک و امور فنی و مهندسی سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد آبیاری بارانی در زمین های کشاورزی امامزاده جعفر در سطح سه هزار و ۱۰۰ هکتار و سرمایه گذاری ۴۲۰ میلیارد ریال، طرح تامین آب ۸۰۰ هکتار زمین کشاورزی منطقه دشت مختار با اعتبار ۱۲۰ میلیارد ریال و تامین آب آبلش در سطح ۳۸۰ هکتار با ۸۰۰ میلیارد ریال از مهمترین طرح های حوزه های آب و خاک در سال های اخیر بوده است.

** صنعت شیلات
مدیر شیلات سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه تنها سه دهه از شروع فعالیت در زمینه صنعت شیلات در این استان می گذرد، گفت: این استان با تولید سالیانه ۱۷ هزار تن سومین تولید کننده ماهی پس از استان های لرستان و چهارمحال بختیاری در کشور است.
کورش یزدان پناه افزود:۲۴۰ مزرعه تولید ماهی در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد و ۴۱ مزرعه دیگر در حال ساخت است.
وی بیان کرد:هم اکنون حدود پنج هزار نفر در بخش شیلات کهگیلویه و بویراحمد به صورت مستقیم و غیرمستقیم مشغول به کار هستند.
کهگیلویه و بویراحمد حدود ۱۰ درصد منابع آبی کشور با ظرفیت بیش از ۱۰ میلیارد مترمکعب روان آب را در اختیار دارد.

**گردشگری
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: ایجاد واحدهای خدماتی برای مسافران و ارتقای وضعیت جاده ها پس از پیروزی انقلاب اسلامی گردشگری این استان را از ظرفیتی پنهان به ابزاری برای کارآفرینی و اشتغال تبدیل کرد.
محمود باقری افزود: واحد های بسیاری برای اسکان گردشگر شامل هتل، مجتمع های بوم گردی، کمپینگ های گردشگری و مهمان پذیر در کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد در حالی که تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی چشمه بلقیس چرام تنها نقطه گردشگری دارای زیرساخت بود که از سوی بخش خصوصی ایجاد شده بود.
وی تصریح کرد: هم اکنون این استان سالانه میزبان سه میلیون گردشگر داخلی و سه هزار گردشگر خارجی است درحالی که در پیش از پیروزی انقلاب اسلامی مقوله ای به عنوان صنعت گردشگری در استان جایگاهی نداشت.
وی بیان کرد: قبل از انقلاب، گردشگری برای مردم استان تنها محدود به مکان های زیارتی می شد اما اکنون با ایجاد زیرساخت های رفاهی، مردم علاوه بر مکان های مذهبی از هر فرصتی برای سیر و سیاحت استفاده می کنند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به ظرفیت صنایع دستی موجود در استان، گفت: حمایت از تولیدات صنایع دستی فرصتی برای ایجاد اشتغال با سرمایه اندک است.
وی با اشاره به اینکه تا پیش از پیروزی انقلاب اسلامی تولیدات صنایع دستی به صورت ذهنی بافت و برای مصرف خانوار بود بیان کرد: آموزش های به بافی برای قابل رقابت شدن تولیدات صنایع دستی در عرصه ملی و جهانی، تلاش برای احیای رشته های منسوخ صنایع دستی و پرداخت تسهیلات بانکی از مهمترین حمایت های دولت از رونق صنایع دستی در این استان است.
باقری بیان کرد: هم اکنون ۱۰۰ کارگاه تولید محصولات صنایع دستی در استان فعالیت می کند.
این استان باداشتن ۳۵ هزار نفر هنرمند و رشته های متنوع صنایع دستی از خاستگاه های صنایع دستی کشور محسوب می شود.
جاجیم بافی، سفره بافی، نمدمالی، نی چیت بافی، مشته بافی، رندبافی، گچمه بافی، ریسندگی، سوزن دوزی، سبدبافی، رودوزی‌های سنتی و سیاه چادر بافی از مهمترین دست بافته‌های سرپنجه هنرمندان کهگیلویه و بویراحمد است.
سالانه ۲۱۸ هزار متر مربع انواع صنایع دست بافت در کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
بیشترین دست بافته‌ها در شهرستان‌های دنا و گچساران تولید می‌شود.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد گفت: امسال ۲۱۹ میلیارد ریال تسهیلات اشتغال روستایی و عشایری به طرح های حوزه میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان پرداخت شد.
باقری بیان کرد: ۵۰۵ ‌طرح با میزان اشتغال یک هزار و ۵۲۴ نفر این تسهیلات را دریافت کردند.
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: نصب تابلو و نشانه گذاری قوانین حاکم بر میراث فرهنگی در ۱۲ سایت مهمی تاریخی و پیشنهاد ۲ اثر تاریخی میراث فرهنگی شامل تنگ سولک و بافت تاریخی دهدشت برای ثبت در آثار جهانی از دیگر تلاش های انجام شده در دوران نظام جمهوری در چهار دهه اخیر بوده است.
کهگیلویه و بویراحمد در دوره‌های تاریخی مختلف با نام‌هایی مانند بلاد شاپور، جبال گیلویه و کهگیلویه شناخته می‌شد.
این استان بیش از ۵۰۰ بنای تاریخی دارد.

خبر جدید  تکاپو برای دفع مهمان ناخوانده

**تعاونی ابزار اشتغال
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ایجاد و تقویت تعاونی های تخصصی و فعال را از برنامه های اصلی و اولویت دار این نهاد استان است که با جدیت پیگیری و برای تحقق آن اقدام های لازم انجام می شود.
پروانه نیک مرام اظهار داشت: برای رسیدن به هدف تعیین شده در خصوص تقویت تعاونی ها و ارتقای وضعیت آنها در استان، کارهایی انجام گرفته و قطعا به همکاری مسئولان و به خصوص فرمانداری ها نیاز است.
وی به اهمیت نقش تعاونی های روستایی در توسعه و آبادانی مناطق مختلف استان اشاره کرد و افزود: باید از تمام ظرفیت ها و در سایه تعامل مردم و مسئولان برای اجرایی شدن هدف های تعاونی ها اقدام کرد.
نیک مرام تصریح کرد: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون بیش از ۳۴ هزار نفر در تعاونی‌های کهگیلویه و بویراحمد مشغول به کار شدند.
وی افزود: از ابتدای انقلاب اسلامی تاکنون سه هزار و ۱۵۴ تعاونی در گرایش‌های مختلف در این استان ایجاد شد و برای ۳۴ هزار نفر شغل ایجاد کرد.
نیک مرام با اشاره به عضویت ۳۱۶ هزار و ۶۴۹ نفر در این تعاونی‌ها افزود: پیش از انقلاب اسلامی ۲ تعاونی با اشتغال ۱۰ نفر و عضویت ۲۰۰ نفر در استان ایجاد شده بود.
وی ایجاد تعاونی‌های تخصصی، کارآمد و توانمند برای نقش آفرینی را در ابعاد مختلف جامعه را ضروری دانست و گفت: تقویت و حمایت از تعاونی‌ها و شناسایی نقاط ضعف و قوت آنان در دستور کار این اداره قرار گرفته است.
مدیرکل تعاون،کار و رفاه اجتماعی استان یکی از اهداف و اولویت‌های مهم این اداره را توسعه تعاونی‌ها برای بانوان اعلام کرد.
نیک مرام افزود: هم اکنون ۲۰۴ تعاونی ویژه بانوان در گرایش‌های متفاوت با اشتغالزایی یکهزار و ۷۰۰ نفر در استان تشکیل شده این در حالی است که پیش از انقلاب هیچ گونه تعاونی بانوان در استان وجود نداشت.
نیک مرام از شناسایی ۳۵۹ تعاونی غیر فعال در استان خبر داد و گفت: این تعداد تعاونی با تکمیل فرم‌های نظارت عمومی، مالی و مدیریتی تعیین تکلیف و از فهرست آمار تعاونی‌های موجود استان خارج شدند.
وی اضافه کرد: تشکیل ۲۰۰ تعاونی در گرایش‌های مختلف صنعت و معدن،کشاورزی و خدمات،۲۵ تعاونی صادراتی در بخش صنایع دستی،هفت شرکت توسعه عمرانی شهرستانی و نیز تشکیل ۲۵ تعاونی آبران به منظور استفاده از پتانسیل‌های منطقه از مهمترین برنامه‌های پیش روی این اداره در پنج سال آینده است.
کهگیلویه و بویراحمد با حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومتر مربع وسعت و ۷۱۳ هزار نفر جمعیت ،دارای یک درصد مساحت و یک درصد جمعیت کشور است.
این استان با ۲ اقلیم متفاوت و مناظر بکر و طبیعی و موقعیت خاص گردشگری دارای هشت شهرستان، ۱۷شهر و یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است.
/۶۱۱۰/۸۱۴۳


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد