13:22:08 - یکشنبه 23 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ساخت سیستم هوشمند ملی «پایش کندوی زنبور عسل» در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد
ساخت سیستم هوشمند ملی «پایش کندوی زنبور عسل» در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد
گروه اجتماعی – اولین سیستم هوشمند ملی پایش کندوی زنبور عسل با نام تجاری «کندوی من» در جهاد دانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد طراحی و ساخته شد.

سعید رشیدی، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد در گفتوگو با ایکنا از کهگیلویه و بویراحمد، ضمن تبریک ۲۵ آذرماه بهعنوان روز ملی پژوهش، گفت: اولین سیستم هوشمند ملی پایش زنبور عسل با تلاش یک تیم از همکاران، با قابلیت پایش برخط و از راه دور دمای داخل و خارج کندو، رطوبت داخل و خارج کندو و میزان co2 داخل کندو، طراحی و ساخته شد.
وی که خود ایدهپرداز و یکی از مخترعان این کندو است، از دیگر امکانات این کندو را توانایی سنجش میزان عسل تولید شده از راه دور و مکانیابی لحظهای و برخط این کندو از طریق اپلیکیشن قابل نصب روی تلفن همراه، عنوان کرد و افزود: این کندو همچنین به سیستم اعلام هشدار سرقت از راه دور مجهز است که در صورت سرقت، آژیر اعلام سرقت از طریق اپلیکیشن تلفن همراه به زنبوردار، اطلاعرسانی خواهد شد.
رئیس سابق جهاددانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد همچنین مجهز بودن این کندو به برق خورشیدی را از دیگر امکانات این کندو ذکر کرد که به زنبوردار این امکان را میدهد که در هر منطقه آب و هوایی از این کندو استفاده کند.
رشیدی این سیستم را قابل رقابت با نمونههای مشابه خارجی دانست و تصریح کرد: قابلیتهای متنوع در کاربرد و استفاده در مزارع زنبورداری سنتی و مدرن کشور و قیمت تمام شده کمتر را از جمله این مزایای رقابتی این سیستم بیان کرد و گفت: تاکنون نمونه کندوی داخلی با این ویژگیها طراحی و تولید نشده است.
وی با اشاره به سیستم پایش و مدیریت هوشمند کندوی عسل اختراع شده در جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد، اضافه کرد: این سیستم با نام تجاری «کندوی من» هماکنون در مرحله نهایی ثبت اختراع است.
این استاد درس کارآفرینی در دانشگاههای کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: این طرح از جمله برنامههای مرکز خدمات تخصصی آنالیز، تشخیص کیفی و بستهبندی عسل جهاد دانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد بهعنوان هدف چهار واحد است، برای پایش و مدیریت بهتر مزارع زنبور عسل در استان و کشور با هدف تولید عسل بیشتر و باکیفیتتر، این سیستم بهعنوان یک نمونه آزمایشگاهی طراحی و ساخته شده و دانش فنی آن در اختیار جهاد دانشگاهی کهگیلویه و بویراحمد است.
رشیدی ادامه داد: این سیستم قابلیت تکمیل و توسعه را دارد و جهاد دانشگاهی واحد کهگیلویه و بویراحمد این آمادگی را دارد تا با شراکت سرمایهگذاران و ایجاد شرکت دانشبنیان، نسبت به تجاریسازی این محصول و طرح توسعه آن اقدام کند.
وی ضمن تشکر از کریمی دیگر مخترع این طرح، از پورعابدی معاون پژوهشی دفتر مرکزی، سبحانی رئیس سابق جهاد دانشگاهی واحد و همکار طرح و کاظمی سرپرست جدید واحد، به خاطر حمایتهای مالی از این طرح، یادآور شد: تمامی هزینههای صرف شده برای طراحی و تولید این سیستم از سوی جهاد دانشگاهی پرداخت شده است.
انتهای پیام
منبع :: http://yasouj.iqna.ir

خبر جدید  یادواره ۸۷ شهید دانشجوی کهگیلویه و بویراحمد برگزار شد
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات