12:48:27 - سه‌شنبه 14 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
دانش آموزان کارآفرین
دانش آموزان کارآفرین
گچساران – ایرنا – تغییر رویکرد مدارس از آموزش به پژوهش محوری باعث پرورش دانش آموزان خلاق و کارآفرین می شود که این امر به ترویج فرهنگ ایده های نو و کارآفرینی کمک می کند.

به گزارش ایرنا، کارشناسان می گویند: ایجاد یک فرصت شغلی توسط شرکت های دانش بنیان که ممکن است با یک ایده خلاق از سوی افراد نخبه کلید بخورد تنها به ۲۰درصد از هزینه خلق یک کسب و کار در صنعت نیاز دارد.

** دانش آموزان گچسارانی مشتی نمونه خروار
دانش آموزان مدرسه دخترانه صنعت نفت گچساران که در کنار آموزش به پژوهش درباره پرورش زنبور عسل اشتغال دارند الگویی موفق در این زمینه هستند.
این دانش آموزان زیر نظر مربیان کار و فناوری با ۲۲ کندوی عسل مشغول یادگیری پرورش زنبور و تولید عسل طبیعی هستند.
همزمان دانش آموزان در قالب یک طرح پژوهشی بر روی بیماری «کنه واروارا» در زنبور عسل مشغول مطالعه و پژوهش هستند.
این دانش آموزان با عرضه عسل های تولیدی خود در بازارچه دست ساخته های دانش آموزی برای خود و دوستانشان درآمد ایجاد کرده اند.
محمد شهبازی سرپرست آموزش و پرورش گچساران با اشاره به شرکت پنج هزار و ۴۰۰ دانش آموز در جشنواره جوان خوارزمی گفت: این امر نشان می دهد در صورت همت مسئولان و وجود فضای مورد نیاز در مدارس دانش آموزان رغبت به چنین برنامه هایی را دارند.

** شرکت های دانش بنیان فرصتی مغفول در کهگیلویه و بویراحمد
رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ۲٫۵ درصد از اعتبارات وزرات علوم به پارک های علم و فن آوری اختصاص دارد گفت که این امر لزوم سرمایه گذاری انسانی در این مقوله را ضروری کرده است.
سید شمس الدین هاشمی اضافه کرد: از چهار هزار و ۳۰۰ شرکت دانش بنیان در کشور تنها پنج واحد آن در کهگیلویه و بویراحمد فعالیت می کند که وظیفه رسانه های ارتباط جمعی برای تشویق نسل جوان به سوی کارهای خلاقانه و پژوهشی را سنگین تر کرده است.
وی با یادآوری وجود ظرفیت هایی چون نفت و گاز، جنگل ها و مراتع و گیاهان دارویی در کهگیلویه و بویراحمد گفت: پتانسیل های طبیعی برای کشف راهکارهای تازه در ایجاد اشتغال و تولید در این استان وجود دارد.

خبر جدید  خدمات اقتصادی انقلاب در کهگیلویه و بویراحمد جمع آوری شود

**حمایت های ویژه دولت
هاشمی گفت: دولت از ایده های خلاق نو در مرکز شکوفایی خلاقیت ها حمایت های ویژه می کند.
سید شمس الدین هاشمی اظهار داشت: هر یک از افرادی که دارای ایده های خلاقی باشند برای عملی شدن ایده تسهیلات بلاعوض به مبلغ ۱۰ تا ۲۰ میلیون ریال پرداخت می شود.
وی بیان کرد: در صورت موفق شدن طرح ایجاد فضای کارگاهی، بازاریابی،مشاوره و کمک برای تبدیل ایده به تجاری سازی از دیگر حمایت های دولت از نخبگان است.
رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه تاکنون ۲۳ شرکت دانش بنیان در پارک علم و فن آوری و مراکز رشد شهرهای دوگنبدان و یاسوج مستقر شده اند حمایت از ایده های نو می تواند به شرکت های دانش بنیان منجر شود.
هاشمی اظهار داشت: یکی از شرکت های مستقر در پارک علم و فن آوری در زمینه پرورش زنبورهای مخملی فعالیت می کند که در کشور تاکنون خوب استفاده نشده است.
هاشمی گفت: این زنبور چهار برابر اندازه زنبور عسل است،خاصیت تهاجم زنبور عسل یا فرار از گلخانه را ندارد و باعث افزایش ۳۰ تا ۱۰۰ درصدی باروری گلخانه ها می شود.
وی با بیان اینکه هم اکنون زنبور داران هر کلینی زنبور مخملی را به قیمت ۶ میلیون ریال از یک شرکت بلژیکی می خرند بیان کرد: راه اندازی این شرکت ضمن بومی سازی این محصول تعدادی فرصت شغلی ایجاد می کند.
هاشمی گفت: یک شرکت با استفاده از تجربه افراد کهنسال در شناسایی گیاهان دارویی محصولی ضد اگزما تولید می کند که جوانان می توانند با استفاده از این تجربه دارو های جدیدی تولید کنند.
وی ابراز داشت: این شرکت ها مراحل تولید آزمایشگاهی را پشت سر گذاشتند و برای انبوه سازی و تجاری سازی محصولات خود به مراکز رشد و پارک علم و فن آوری کهگیلویه و بویراحمد پیوسته اند.
وی بیان کرد: شرکت های دانش بنیان در زمینه های گیاهان دارویی، تجهیزات پزشکی، جنگل ها ایده های خوبی دارند که در صورت رسیدن به مرحله انبوه سازی ضمن ایجاد اشتغال با سرمایه کم به ارزآوری، خوداتکایی ملی و تبدیل ظرفیت های طبیعی استان به ثروت اثرگذار خواهند بود.

خبر جدید  نیمه کاره رها شدن گودبرداری کوی کارکنان نیروی انتظامی در بلوار قرنی یاسوج

** ظرفیت های انسانی
رئیس پارک علم و فناوری کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد:این استان با داشتن ۴۳ هزار دانشجو، ۱۰۰ هزار فارغ التحصیل، ۷۴۰ عضو هیات علمی و ۳۳ دانشگاه ظرفیت های انسانی خوبی برای توسعه براساس علم و فن آوری دارد.
هاشمی ابراز داشت: قرار گرفتن دانشگاه یاسوج در رده دهم دانشگاه های کشور از نظر تولید مقاله های علمی نشان می دهد که نیروی انسانی نخبه برای بهره وری بهتر از فن آوری در استان وجود دارد.
وی توضیح داد:پارک علم و فن آوری استان کهگیلویه و بویراحمد در فضایی به متراژ یکهزار و ۲۰۰ متر مربع و یک مرکز رشد در گچساران با چهار هزار و ۳۰۰ متر مربع فعالیت می کند.
هاشمی با قدردانی از مسئولان کشوری و استاندار کهگیلویه و بویراحمد اظهار داشت: یک سوله یک هزار و ۲۰۰ متر مربعی در محل مناسب به مراکز علمی و تجاری برای توسعه پارک علم و فن آوری استان اختصاص یافته است که فضای دوم این مرکز در آن محل تشکیل خواهد شد.
وی گفت:یک زمین ۶ هکتاری و یک سالن ۲ هزار و ۵۰۰ متر مربعی نیز در استان مصوبه ستاد اقتصاد مقاومتی را دریافت و مراحل اخذ مجوز از منابع طبیعی را اخذ کرده اما نیازمند اعتبار برای اختصاص به پارک علم و فن آوری است.
وی همچنین از برنامه ریزی برای راه اندازی مرکز رشد و فن آوری شهرستان کهگیلویه در سال جاری خبر داد.
پارک علم و فن آوری کهگیلویه و بویراحمد با تاخیری ۱۱ ساله دو سال پیش آغاز بکار کرد و پارسال صاحب ساختمان شد.
استان ۷۲۰ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد در جنوب غربی ایران قرار دارد.
۸۱۴۳/۱۶۶۲

خبر جدید  طبیعت بهاری هشتم اردیبهشت در چرام


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد