11:39:51 - یکشنبه 19 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
خطر آتش سوزی در کمین منطقه حفاظت شده خائیز؛ برای مقابله آمادگی داریم
خطر آتش سوزی در کمین منطقه حفاظت شده خائیز؛ برای مقابله آمادگی داریم
خطر آتش سوزی منطقه حفاظت شده خائیز از توابع شهرستان کهگیلویه را به دلیل بارش‌های کم سابقه و رویش علوفه تهدید می‌کند.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، امسال شرایط رشد علوفهها، سرشاخههای درختان و بوتهها به برکت بارشهای سال زراعی و نیز ابتدای سالجدید بسیارخوب و مساعد بوده است برهمین اساس برای مقابله با بحران جدی آتشسوزی در منطقهی حفاظتشدهی خائیز میبایست مردم و اهالی ساکن روستاهای دامنهی خائیز آمادگی کامل داشته باشند و همهی دستگاهها و ادارات نیز پای کار باشند.

رئیس اداره محیطزیست شهرستان کهگیلویه به تسنیم گفت: طبیعت و محیطزیست موهبتی خداوندی است که از مجموعه موجودات، منابع، عوامل و شرایط هماهنگ اطراف هر موجود زنده که ادامهی حیات به آن وابسته است بوجود میآید.

روحالله عزیزی با تأکید بر حفظ محیطزیست تصریح کرد: انسان هرگز اجازه ندارد خود را آزاد و رها کند و به بهرهبرداری غیراصولی از طبیعت(بهرهکشی) بپردازد در یک کلام یعنی اینکه انسان نمیتواند بهرهبرداری که پشتبند آن تخریب محیطزیست و آلودگیها باشد، انجام دهد.

وی با اشاره به عوامل تخریبساز محیطزیست عنوان کرد: مواردی چون توجهنکردن به ارزشهای زیستمحیطی و تنوعزیستی، عدم ساماندهی مراکزجمعیتی و مشاغلداخلی و حاشیهی جنگلها، بهرهبرداری بیرویه و غیراستاندارد از درختان و منابعجنگلی، جادهسازی، آتشسوزی جنگلها و مراتع از جمله عواملی هستند که در سرعتبخشی به تخریب این منابع ارزشمند مؤثر هستند.

عزیزی با بیان نگرانیهای زیاد دربحث آتشسوزی منطقهی حفاظتشده خائیز گفت: امسال شرایط رشد علوفهها، سرشاخههای درختان و بوتهها به برکت بارشهای سال زراعی و نیز ابتدای سالجدید بسیارخوب و مساعد بوده است برهمین اساس نگرانیهای زیادی دربحث آتشسوزی در فصل گرما و در منطقهی حفاظت شدهی خائیز وجود دارد.

خبر جدید  جوان۲۸ ساله افغان در رودخانه باشت غرق شد/پنج مصدوم در تصادف پژو

وی افزود: برای مقابله با بحران جدی آتشسوزی در منطقهی حفاظتشدهی خائیز میبایست مردم و اهالی ساکن روستاهای دامنهی خائیز در این فصل از سال، آمادگی کامل داشته باشند و همهی دستگاهها و ادارات نیز پای کار باشند.

رئیس اداره محیطزیست کهگیلویه خاطرنشان کرد: آتشسوزی تهدید جدی برای زیستگاهها، جنگلها و مراتع است پس بنابراین میطلبد اهالی و ساکنان روستاهای دامنهی خائیز به دلیل آنکه این منطقه متعلق به آنهاست و از آن بهرهبرداری میکنند، آمادگی لازم برای حفاظت از این منطقه را داشته باشند.

وی افزود: با شهرداران شهرستانهای کهگیلویه و لنده مکاتبه کردیم که ظرف یکهفته آینده در مراکز دفن زباله، پسماندها را دفن نمایند و مسیرهای دسترسی به این جایگاهها را نیز پاکسازی نمایند.

عزیزی با اشاره به آمادگی کامل اداره محیطزیست شهرستان برای مقابله با بحرانها تصریح کرد: اداره محیطزیست شهرستان با تهیه لیست کشیک و نیز تجهیز امکانات خود نسبت به سالگذشته، آماده مقابله با بحرانهای زیستمحیطی است.

رئیس اداره محیطزیست کهگیلویه با اشاره به تجهیزات اداره محیطزیست برای کنترل آتشسوزیها گفت: امکانات و تجهیزات ما شامل ۲۶عدد آتشکوب، ۳عدد آتشبر، یکعدد دمنده، یکدستگاه روت فایر، ۱۰عدد بیل و ۶عدد فلکسبک است.

عزیزی با اشاره به بازدید مشترک ادارات محیطزیست و شبکهبهداشت و درمان شهرستان از جایگاه دفن زباله شهر دهدشت عنوان کرد: در این بازدید و براساس دستورات لازم جلسه ستاد مدیریت بحران شهرستان و پیرو مکاتبه با شهرداران در راستای جمعآوری و پاکسازی جایگاههای دفنزباله، روز پنجشنبه ۲۶ اردیبهشت ماه جاری مسیر دسترسی به جایگاه دفن زباله شهردهدشت از جاده اصلی آسفالته دهدشت-سرفاریاب تا ورودی محدودهی اصلی جایگاه به همت شهرداری دهدشت جمعآوری، پاکسازی و دفن شدند.

خبر جدید  ایجاد صنایع تبدیلی گره گشای بسیاری از مشکلات باغداران دنا

وی با تأکید بر تکرار این اقدام جهت پرهیز از آلودگیهای زیستمحیطی اظهار داشت: به منظور جلوگیری از هرگونه آلودگی زیستمحیطی و نیز جهت ساماندهی جایگاه دفن زباله انتظار میرود که شهرداری دهدشت به صورت مداوم و هر هفته ای یکبار این اقدام را انجام دهد تا با این اقدام مؤثر از بروز هرگونه آتشسوزی محیط پیرامون جنگلها و مراتع جلوگیری شود.

عزیزی با اشاره به انجام یک اقدام ارزشمند در کنترل و ساماندهی جایگاه دفن زباله شهردهدشت برای اولینبار تصریح کرد: در یک اقدام ارزشمند که برای اولین بار در شهرستان انجام شده است، مدیریت جایگاه دفنزباله شهر دهدشت با احداث اتاقکنگهبانی و نیز استقرار شبانهروزی نگهبان تجهیز شده است.

وی خاطرنشان کرد: با این اقدام خودروهای شهرداری دهدشت و نیز خودروهایی که از روستاهای همجوار وارد جایگاه میشوند، روزانه توسط نگهبانی سایت کنترل میشوند و خودروهایی که به هردلیلی زبالههای حملشده خود را خارج از محدوده سایت بریزند مطابق قانون به دستگاه قضایی معرفی میشوند.

انتهای پیام/ن


منبع :: خطر آتش سوزی در کمین منطقه حفاظت شده خائیز؛ برای مقابله آمادگی داریم

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات