20:46:01 - یکشنبه 26 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
حال ناخوش محیط زیست در کهگیلویه؛ اجرای طرح جامع مدیریت پسماند در دهدشت
حال ناخوش محیط زیست در کهگیلویه؛ اجرای طرح جامع مدیریت پسماند در دهدشت
اجرای طرح جامع مدیریت پسماند در کهگیلویه برای درمان درد حال ناخوش محیط زیست در این شهرستان ضروری است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، حدود ۶۰ درصد از مواد ارزشمند و قابل بازیافت با اجرای طرح جامع مدیریت پسماند قابل برگشت بوده و این مهم میتواند کمک شایانی به حفظ محیط زیست کند.

مدیریت پسماند یکی از مهمترین مواردی است که در حوزه سلامت محیطزیست و حقوق شهروندی در جوامع امروز دنبال میشود و نیازمند توجه بیش از پیش مدیران ادارات و نهادهای مسئول است.

نشست کمیته پسماند شهرستان کهگیلویه باحضور معاون فرماندار، شهرداران، بخشداران و مدیران اداری شهرستان در سالن کنفرانس فرمانداری دهدشت برگزار شد.

رئیس اداره محیطزیست کهگیلویه در ابتدای جلسه با بیان گزارشی از روند مراحل دفع زبالهها در هریک از شهرها و بخشهای تابعه شهرستان گفت: در هریک از شهرهای دهدشت، سوق و لنده مراحل دفن زباله در محل جایگاه دفن زباله دپو می شود و هریک از این جایگاهها با دیوارکشی و حصارکشی محصور شده است.

روح الله عزیزی افزود: در شهر قلعهرئیسی علیرغم تذکرات جدی و اخطاریههای قبلی اما متأسفانه عملیات دپوی زبالهها در مرکز دفن زباله انجام نمیشود و محدود جایگاه دفن زباله در این شهر محصور و حصارکشی نشده است که بروز چنین مواردی بیش از پیش سلامت شهروندان را با خطر مواجه می کند.

وی با اشاره به احداث دو جایگاه دفع زباله برای روستاهای حومه غربی دهدشت تصریح کرد: توسط کمیتهی پسماند شهرستان برای تعداد ۱۲ روستا از حومهی غربی شهردهدشت در روستاهای نزدیک به هم دو جایگاه در نظر گرفته شده است که بخشداری مرکزی درحال احداث این جایگاههاست تا از این طریق پسماندهای روستایی در این دو نقطه دفع شوند.

خبر جدید  غرق شدن ۱۶ نفر در رودخانه‌های کهگیلویه و بویراحمد

عزیزی با اشاره به دفع زبالههای عفونی بیمارستانی، درمانگاها،کلینیکها و مراکز بستر درمانی گفت: کلیه پسماندهای عفونی بخشهای مختلف بیمارستانی، درمانگاههای شهری و روستایی و سایر مراکز باید به بیمارستان امام خمینی دهدشت تحویل داده شوند تا پس از نگهداری آنها در سردخانه توسط دو دستگاه زبالهسوز با ظرفیتهای ۲۰ و ۶۰ کیلوگرم بیخطر شده و سپس درون کیسههای زباله مشکی رنگ ریخته شده و سپس به جایگاه دفن زباله شهر دهدشت منتقل شوند.

وی با اشاره به ارتقاء سطح فرهنگ عمومی در طرح جامع مدیریت پسماند عنوان کرد: مدیریت پسماند شهری نیازمند ارتقاء سطح فرهنگ عمومی و مشارکت همه شهروندان است که در این راستا سازمان مدیریت پسماند برنامههای متنوعی را در طول سال اجرا میکند.

عزیزی افزود: برگزاری دورههای آموزشی برای کارکنان آموزش و پرورش و معلمان، اعزام تیمهای آموزشی به مناطق مختلف شهری و انجام فعالیتهای تبلیغاتی در بحث تفکیک زباله از مبدأ از جمله مهمترین اقدامات سازمان مدیریت پسماند است.

رئیس اداره محیط زیست کهگیلویه تصریح کرد: سرانه تولید زباله در جهان به ازای هر نفر بین ۲۵۰ تا ۳۰۰ گرم است که در کشور ما و کلان شهرها بین ۶۰۰ تا ۷۰۰ گرم و در شهرهای استان ما بین یک کیلو تا یک کیلو و ۲۰۰ گرم به ازای هر یک نفر است.

عزیزی خاطرنشان کرد: عامل اصلی میزان تولید بالای زباله به فرهنگ صحیح استفاده از کالاها و مصرف مواد اضافی در خریدهای روزانه هر فرد بسته است که حدود ۴۰ تا ۴۵ درصد از آن را مواد غیرقابل بازیافتی تشکیل میدهد.

در ادامه اسفندیار برخه شهردار دهدشت با اشاره به زمان احداث جایگاه دفع زباله شهردهدشت گفت: جایگاه دفع زباله شهردهدشت در سال ۱۳۶۶ در روستای دشتمازه احداث و سپس به روستای کلگهپهن منتقل و نهایتأ در سال ۱۳۷۸ در محدوده درهشور دهدشت به میزان ۱۰ هکتار پیش بینی شده اما به دلیل نبود اعتبارات لازم تنها سه هکتار از آن محصور شده است.

خبر جدید  انتقال تجهیزات موقت مخابرات به منطقه "کوه گل"سی سخت

وی ابراز داشت: جایگاه دفن زبالهی تنها به شهرداری دهدشت اختصاص ندارد و در بیشتر اوقات روستاهای حومهی غربی و شرقی دهدشت و سرفاریاب و سوق و دیگر مناطق زبالههای خود را به این جایگاه منتقل میکنند.

برخه افزود: شهرداری دهدشت مرتبأ زبالههای خود را دفن و دپو میکند و اهالی روستاهای اطراف زبالههای خود را در جادهی دسترسی به جایگاه منتقل کرده و در همان مکان دفع میکنند.

وی با اشاره به تعداد دفعات دپوی زبالههای شهردهدشت در جایگاه دفع زباله تصریح کرد: شهرداری دهدشت سالیانه ۲ بار و هربار به مدت ۱۵ روز زبالههای جایگاه دفع زباله را با یکدستگاه بولدزور دفن میکند که هرساله هزینه آن معادل ۳۰ میلیون تومان میشود.

شهردار یاسوج با اشاره به تجهیز جایگاه دفع زباله دهدشت به اتاقک نگهبانی گفت: اتاقک نگهبانی سایت دفع زباله دهدشت در حال احداث است و تصمیم داریم باتکمیل این اتاقک، سایت را به سیستم نگهبانی مجهز کنیم.

برخه خاطرنشان کرد: جایگاه دفع زباله شهردهدشت هزینههای بسیار زیادی برای شهرداری دارد و انتظار داریم درخصوص بحث نگهبانی، دهیاریها با شهرداری دهدشت همکاری کنند.

ابراهیم خنجری معاون فرماندار کهگیلویه با اشاره به دفع اصولی زبالهها گفت: اگر زبالهها به صورت اصولی دفع نشوند، خطرات جبرانناپذیری به محیط وارد میکنند و این خطرات برای کسانی که در نزدیکی این جایگاهها زندگی میکنند واقعأ هزینههای زیادی دارد.

وی تصریح کرد: اگر باهمکاری اداره محیطزیست پکیجهای آموزشی تفکیک زباله از مبدأ را در اختیار شهروندان قرار دهیم، میتوانیم کمک بسیار بزرگی به سلامتی محیطزیست و در نهایت جامعه داشته باشیم.

وی با بیان کمبود اعتبارات در حوزهی مدیریت شهری عنوان کرد: به دلیل کمبود اعتبارات و میزان بالای مأموریتها در حوزهی مدیریت شهری، شهرداری نمیتواند به تنهایی در مبحث مدیریتپسماند اقداماتی انجام دهد و نیاز است همهی ادارات برای بحث آموزش تفکیکزباله از مبدأ اقدام کنند.

خبر جدید  زمین لرزه ای به بزرگی ۳.۵ یاسوج و سی سخت را لرزاند

خنجری بیان کرد: امیدوارم به روزی برسیم که با دفع اصولی زبالهها جامعهای سالم و پویا داشته باشیم و میتوان با یک روشنگری درست کاری کرد که کمترین زباله را تولید کنیم.

انتهای پیام/ ع


منبع :: حال ناخوش محیط زیست در کهگیلویه؛ اجرای طرح جامع مدیریت پسماند در دهدشت

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد