12:48:23 - پنج‌شنبه 16 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
جولان دلالان بر خرمن دانه های طلایی
جولان دلالان بر خرمن دانه های طلایی
گچساران- ایرنا- هر ساله دلالان هنگام برداشت گندم با حضور گسترده در بازار گندم، دسترنج یک سال از دست‌های پینه ‌بسته تولید کنندگان این دانه های طلایی را به جیب می زنند هر چند این مبلغ برای درمان دست‌های آنها و خانواده‌ شان کافی نیست.

به گزارش ایرنا، نفوذ دلالان در چرخه تولید به مصرف را در کهگیلویه و بویراحمد می توان مشاهده کرد، جایی که کشاورزان با خون دل محصول تولید می کنند و سود آن در نهایت به جیب افرادی می رود که نه دلسوز تولید کننده بوده و نه توان مصرف کنندگان برایشان اهمیت دارد.
کشاورزان این استان بر این باورند که نبود نظارت در خرید گندم در سال های گذشته موجب شده تا دلالان وارد عرصه اقتصادی شده و با قیمت پایین این محصول کشاورزی را خریداری و به دولت بفروشند.
این قشر زحمت کش تاخیر در پرداخت وجوه گندم های فروخته شده را یکی از عوامل حضور دلالان در بازار این محصول می دانند.
خوشبختانه امسال دولت برای قطع کردن دست دلالان در خرید گندم، خرید تضمینی مازاد برنیاز کشاورزان را در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی انجام می دهد.
بر این اساس دولت مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران کشاورزی در این سامانه را برعهده سازمان جهاد کشاورزی قرار داده است.
رضا کریمی یکی از کشاورزان باشتی در این باره گفت: دلالان گندم ،کشاورزان را با نرخ بالا در این شهرستان پیش خرید می کنند.
وی بیان کرد:دلالان گندم کشاورزان را با نرخ ۱۸ هزار ریال از گندمکاران این منطقه پیش خرید کرده اند.
این کشاورز با بیان اینکه نرخ خرید گندم تضمینی بسیار پایین است گفت: دولت باید برای رفع این مشکل چاره ای بیندیشد.
یکی دیگر از کشاورزان منطقه لیشتر گچساران در این باره گفت: کشاورزان این منطقه در صورت پیشنهاد نرخ بالا از سوی دلالان گندم خود را می فروشند.
وی تصریح کرد: امسال نرخ خرید تضمینی گندم از کشاورزان افزایش چندانی نداشته در حالی که نرخ ماشین آلات کشاورزی ۱۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش داشته که این مساله در نرخ تضمینی گندم از سوی دولت لحاظ نشده است.
صادق مرادی یکی دیگر از گندمکاران باشتی گفت: در این منطقه موضوع دلالان در حد شایعه است و در صورت مشاهده برای برخورد قانونی با آنها توسط مردم به جهاد کشاورزی اطلاع رسانی می شود.
**گندم از واسطه ها خریداری نمی شود
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به آغاز زمان خرید گندم از کشاورزان این استان، گفت: خرید گندم تنها از کشاورزانی صورت می گیرد که نام آنها در سامانه پهنه بندی سازمان جهاد کشاورزی ثبت شده باشد.
سید علی صادق فروزنده اضافه کرد: برای جلوگیری از فعالیت دلالان در بخش محصولات کشاورزی، سازمان جهاد کشاورزی با راه اندازی سامانه پهنه بندی سعی کرده به نوعی شناسنامه ای از میزان و نوع کشت محصولات کشاورزی را فراهم بکند.
وی ادامه داد: کشاورزان براساس اطلاعاتی که در این سامانه وارد کرده اند از مزایا و خدمات جهاد کشاورزی در مراحل کشت و تولید محصولات کشاورزی خود برخوردار می شوند.
فروزنده گفت: ثبت نام در این سامانه برای خرید محصول از گندمکاران ضروری است.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۰ مرکز در این استان خرید گندم مازاد بر نیاز کشاورزان را بر عهده دارد.
فروزنده با بیان اینکه تاکنون ۲ هزار تن گندم مازاد بر مصرف کشاورزان خریداری شده، گفت: پیش‌بینی‌شده امسال ۷۵ هزار تن گندم سیلویی در استان خریداری شود.
وی قیمت گندم معمولی را هر کیلوگرم ۱۷ هزار ریال و گندم دروم را هر کیلوگرم ۱۷ هزار و ۷۰۰ ریال اعلام کرد.
فروزنده با اشاره به ایجاد چهار مرکز برای خرید دانه روغنی کلزا در این استان، اظهار داشت: امسال پیش‌بینی‌شده ۲ هزار و ۶۵۰ تن کلزا به قیمت هر کیلوگرم سه هزار و ۴۳۷ ریال خریداری شود.
وی ظرفیت سیلوی استان را ۶۰ هزار تن اعلام کرد و گفت: امسال مشکل خاصی در زمینه فضای ذخیره سازی گندم وجود ندارد.
مدیرعامل شرکت غله و خدمات بازرگانی کهگیلویه و بویراحمد گفت:مطالبات گندم کاران بر اساس میزان گندم تحویلی پس از تحویل گندم از طریق بانک کشاورزی به حساب شخصی آنها واریز می‌شود.
** ۱۲۰ هزارتن گندم و جو در کهگیلویه و بویراحمد برداشت می شود
معاون بهبود تولیدات گیاهی کهگیلویه و بویراحمد گفت: طبق پیش بینی کارشناسان زراعی استان، امسال بیش از ۱۲۰ هزار تن گندم و جو از مزارع این استان برداشت خواهد شد.
شهرام عسکری اظهار داشت: از این میزان گندم پیش بینی می شود ۷۵ هزار تن گندم مازاد مصرف کشاورزان و ۹ هزار تن گندم بذری از سوی شرکت غله خریداری خواهد شد.
وی بیان کرد: ۷۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت گندم دیم و ۲۲ هزار هکتار زیر کشت گندم آبی رفته است.
عسکری در خصوص کشاورزانی که در سامانه پهنه بندی ثبت نام نکرده اند، افزود: این افراد با مراجعه به سازمان جهاد کشاورزی و ارائه مدارک مورد نیاز برای ثبت نام در سامانه و یا دریافت معرفی نامه اقدام کنند.
معاون بهبود تولیدات گیاهی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه بانک عامل پرداخت بهای گندم در سال زراعی امسال بانک کشاورزی است، افزود: براساس بند ۱۵ دستورالعمل ابلاغی از سوی وزیرجهاد کشاورزی، خرید تضمینی گندم در سال زراعی امسال در قالب سامانه جامع پهنه بندی و مدیریت داده های کشاورزی انجام می شود.
وی با بیان اینکه مسئولیت ساماندهی و ثبت اطلاعات بهره برداران کشاورزی در این سامانه برعهده سازمان جهاد کشاورزی قرار داده شده است، اضافه کرد: بی شک با انجام اقدام مذکور دست دلالان در حوزه خرید گندم قطع خواهد شد.
برداشت گندم و جو در این استان از نیمه اول اردیبهشت آغاز شد.
سطح زیرکشت گندم در استان ۹۴هزار هکتار است.
میزان گندم مصرفی مورد نیاز برای جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد حدود ۸۵ هزار تن اعلام شده است.
سالانه ۹۱۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
۲۰۸۲/۳۲۳۹

خبر جدید  مطالبات پیمانکاران کهگیلویه و بویراحمد پرداخت شود


منبع :: جولان دلالان بر خرمن دانه های طلایی

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد