13:11:57 - دوشنبه 13 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تکاپو برای دفع مهمان ناخوانده
تکاپو برای دفع مهمان ناخوانده
گچساران- ایرنا – این روزها تکاپوی گسترده ای از سوی مسئولان برای دفع مهمان ناخوانده یعنی آفت ملخ در مراتع چندین استان در حال انجام است بطوری که تاکنون این آفت نتوانسته است به مزارع و باغستان های کشور خسارتی وارد کند.

به گزارش ایرنا،ملخ های مهاجر که بهمن ماه سال گذشته از کشور‌های حوزه شبه جزیره عربستان از جمله امارات، عمان و کشور عربستان وارد برخی استان های جنوب شرق کشور شده بود،تاکنون در برخی استان های کشور از جمله سیستان و بلوچستان، هرمزگان، کرمان، بوشهر، فارس، جنوب خراسان جنوبی، خوزستان،کهگیلویه و بویراحمد و حتی اردبیل و گلستان مشاهده شده اند.
به هر جایی که بنگری ملخ ها حضور دارند، زیر سنگ ها، درون مراتع و خلاصه هر جایی که سبزینه ای وجود دارد ملخ ها جا خوش کرده اند.
براساس آخرین آمار که در روز چهارشنبه از سوی وزارت جهاد کشاورزی انجام شده است ۴۰ هزار هکتار از مراتع استان های درگیر سم پاشی شده است.
برای مقابله با این آفت در منطقه سختگذر بی بی حکیمه (س) و باباکلان از توابع گچساران در جنوب کهگیلویه و بویراحمد که ملخ های مهاجر شایع شده است هم اکنون ستاد بحران استان کهگیلویه و بویراحمد متشکل از مسئولان استانی و شهرستانی تشکیل شده و با استفاده از کارشنایان پهنه ای و حضور سه اکیپ کار مبارزه با جدیت در حال انجام است.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با بیان اینکه تخم گذاری هر ملخ که به صورت خوشه ای و در آینده منجر به تولید ۳۰۰ تا ۴۰۰ ملخ می شود باعث نگرانی و جدیت مسئولان شده است.
الیاس تاج الدینی افزود: به دلیل حساسیت کار سمپاشی در مناطق آلوده در سه مرحله انجام می شود.
وی تصریح کرد: با توجه به مشاهده ملخ در استان های مجاور کار ردیابی و پایش مسیرها در مرز استان های فارس،خوزستان و بوشهر از ۲ ماه پیش از سوی کارشناسان استان شروع شد.
تاج الدینی ادامه داد: هم اکنون در مرز ۲ استان فارس و بوشهر که هر دو به شهرستان گچساران متصل می شوند مشکل ایجاد شده که در مرز فارس هنوز وارد استان نشده است.
وی ابراز داشت: با توجه به شناخت دقیق اهالی بومی هر منطقه از محل سکونت خود می توانند وجود هرگونه ملخ مهاجر را از طریق سامانه ۱۳۱ به مسئولان گزارش تا کار مبارزه در سریع ترین زمان ممکن آغاز شود.
تاج الدینی با یادآوری این نکته که ملخ های مهاجر حدود هفت سانتیمتر طول و بخشی از بدن آنها سبز رنگ است از اهالی روستاها و گردشگران خواست در صورت مشاهده به مسئولان گزارش دهند تا کار مبارزه هر چه زودتر آغاز شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت که بخش قابل توجهی از سموم مورد نیاز برای سمپاشی مبارزه با ملخ در استان خریداری شده است.
الیاس تاج الدینی توضیح داد:تامین بخشی از اعتبار عملیات مبارزه از طریق رایزنی با مسئولان ارشد جهاد کشاورزی پیگیری و بخشی نیز با حمایت استاندار کهگیلویه و بویراحمد در دست اقدام است.
وی ابراز داشت: براساس برنامه ریزی قرار است که نشستی با مسئولان شهرستان های مجاور استان های فارس،خوزستان و بوشهر برگزار درباره نحوه تعامل برگزار شود.
رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون ۴۰ هزارهکتار از اراضی کشاورزی و مراتع این استان در مرز استان های جنوبی برای مبارزه با ملخ صحرایی پایش شده است.
معاون بهبود تولیدات گیاهی جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد با اشاره به اینکه ملخ های مهاجر محدود به مراتع است و به مزارع راه نیافته گفت: این آفت در گچساران تحت کنترل است.
شهرام عسکری با اشاره به اینکه آفت ملخ به مراتع هجوم آورده و بر اساس قانون صیانت از مراتع وظیفه همه دستگاه های اجرایی است اضافه کرد: مشارکت مسئولان برای دفع ملخ مطلوب است.
وی بیان کرد: برای مبارزه موثر تر بهتر است عملیات سمپاشی در ساعت های ۶ تا ۸ بامداد انجام شود.
عسکری اظهار داشت: از سه روز پیش تاکنون توسط کارشناسان جهاد کشاورزی و مشارکت سایر مسئولان عملیات سم پاشی در ۲۰۰ هکتار از مراتع درگیر آفت در ۲ مرحله انجام شده است.
وی ابراز امیدواری کرد: تا ۱۵ روز آینده کار مبارزه و سمپاشی در مناطق باباکلان و بی بی حکیمه ادامه خواهد یافت.
ملخ های مهاجم تمام گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎ تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
ملخ صحرایی از کشوری به کشور دیگر و از استانی به استان دیگر می تواند مهاجرت کند.
این نوع از ملخ ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف ازجمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می شوند.
مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد هم گفت: نگرانی از نظر کمبود اعتبار برای مبارزه با ملخ های مهاجر در استان وجود ندارد.
وحید محمدی ‌تبار توضیح داد: فرمانداران شهرستان های هشت گانه کهگیلویه و بویراحمد ،دستگاه های اجرایی منابع طبیعی و آبخیزداری، امور عشایر و محیط زیست و سایر دستگاه های اجرایی در صورت ضرورت به کمک جهاد کشاورزی برای مبارزه با آفت ملخ خواهند آمد.
کارشناسان می گویند که شرایط دمایی بر روی این آفت تاثیری ندارد و فقط به یک فضای سبز نیاز دارند.
استان کهگیلویه و بویراحمد ۲۷۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد که ۱۶۰ هزار هکتار آن زراعی است.
۸۱۴۳/۳۲۳۹

خبر جدید  160 خیر آموزشی در مدارس گچساران فعالیت می کنند


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد