3:09:19 - یکشنبه 30 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
توزیع عادلانه آب کشاورزی در دشت امام زاده جعفر
توزیع عادلانه آب کشاورزی در دشت امام زاده جعفر
گچساران – ایرنا – جمعی از کشاورزان روستای سراب ننیز گچساران روز شنبه با تجمع جلوی فرمانداری این شهرستان خواهان رسیدگی مجدد به مشکلات معیشتی و تخصیص حقابه خود از آب دشت امامزاده جعفر شدند.

به گزارش ایرنا، بیش از ۳۰۰ نفر از کشاورزان روستای سراب ننیز با تجمع جلوی فرمانداری گچساران خواستار رسیدگی مسئولان به مشکلات کشاورزی ناشی از تامین حقابه خود از طرح آبیاری دشت امامزاده جعفر یا آب رودخانه زهره شدند.
کشاورزان می گویند خشکسالی و جاری نشدن آب فاز اول طرح ابرسانی دشت امامزاده جعفر برای کشت پاییزه، مشکلات معیشتی آنان را دو چندان کرده است.
آنان اظهار داشتند: گرچه بخشی از خسارت ناشی از خشکسالی های متوالی از سوی مسئولان برآورد و جبران شده اما مشکلات کشاورزان همچنان باقی است.
رئیس هیات مدیره شرکت آبران سراب ننیز در این باره گفت: بیش از یکهزار هکتار از اراضی کشاورزی منطقه سراب ننیز گچساران با اجرای فاز اول آبیاری به دشت امامزاده جعفر زیر کشت آبیاری نوین رفت.
باباجان جهانگیری بیان کرد: با توجه به خشکسالی چند سال اخیر و درآمد کم این قشر مولد، کشاورزان بیش از ۱۵ میلیارد ریال برای تبدیل زمین های کشاورزی به آبیاری نوین هزینه کردند.
وی ادامه داد: توجه نکردن مسئولان به توزیع عادلانه آب موجب مشکلاتی برای کشاورزان این منطقه شده است.
یعقوب ملک زاده یکی از کشاورزان این منطقه گفت: رها سازی آب برای دشت امامزاده جعفر باید طبق برنامه ریزی های مناسب صورت گیرد در حالی که اینطور نیست.
به نقل از این کشاورز معترض که امسال بیش از ۲۴ هکتار از اراضی خود را زیر کشت پاییزه برده تو وزیع ناعادلانه آب و شکستگی لوله توزیع آب کشاورزی موجب شده که گندم های کشت شده این کشاورز زیر زمین پوسیده شود.
ملک زاده گفت: برای هر هکتار از این زمین های کشاورزی بیش از ۳۰ میلیون ریال اعتبار هزینه شده است.
علی اصغر ملک زاده یکی دیگر از کشاورزان این منطقه گفت: کمبود کود یکی دیگر از مشکلات این منطقه است و کشاورزان باید کود مورد نیاز خود را بصورت آزاد تهیه کنند.
وی گفت: کشاورزان از کمبود آب ناراضی نیستند بلکه از عدم توزیع عادلانه آب و رعایت نکردن قوانین گله‌مندند که این نارضایتی آنان به حق است.
رئیس امور آب گچساران در نشست با این کشاورزان گفت: در سال گذشته فاز اول آبیاری به سه هزارو ۶۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی روستاهای دشت امامزاده جعفر به بهره برداری رسید.
عارف بهگام افزود: رفع شکستگی لوله انتقال آب به روستای سراب ننیز از امروز بعدظهر توسط متخصصان این شرکت آغاز خواهد شد.
وی ابراز کرد: در چند روز آینده نشستی در این زمینه با کشاورزان دشت امامزاده امامزاده جعفر برگزار و مشکلات توزیع آب در زمین های کشاورزی این منطقه برطرف خواهد شد.
رئیس جهاد کشاورزی شهرستان گچساران گفت: تاکنون بیش از یکهزارو ۸۲۰ تن کود شیمیایی بین کشاورزان این شهرستان توزیع شده است.
علی مرادی افزود: امسال بیش از ۱۷ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این شهرستان زیر کشت پاییزه رفته که این میزان کود شیمیایی جوابگو نبوده است.
وی بیان کرد: ۴۹۰ تن کود از سوی عاملین فروش کود این شهرستان خریداری شده که هفته آینده وارد بازار می شود.
مرادی با بیان اینکه کود شیمایی خریداری شده از سوی عاملین باید بصورت نقدی باشد تصریح کرد: در یک ماه گذشته بیش از ۵۴۲ تن کود شیمیایی از سوی عاملین خریداری و بین کشاورزان توزیع شد.
بخشدار مرکزی گچساران در این نشست گفت: با اجرای قانون توزیع عادلانه آب و جلوگیری از برداشت‌های غیرمجاز در روستاهای هم‌جوار و بالادست، تا حد زیادی از مشکلات ناشی از کمبود آب کشاورزی در سرابننیز کاسته می‌شود.
فرج الله استلاحی افزود: برای اجرای طرح بزرگ آبرسانی از رودخانه زهره به دشت امامزاده جعفر (ع)۴۵ کیلومتر خط انتقال اصلی و حدود هفت کیلومتر خط لوله فرعی اجرا شده و با بهره برداری از این طرح سالانه ۳۶ میلیون متر مکعب آب از رودخانه زهره به زمین های کشاورزی دشت امامزاده جعفر(ع) گچساران انتقال می یابد.
وی تصریح کرد: در اجرای این طرح آب مورد نیاز یکهزار و ۲۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی امامزاده جعفر (ع)و سربیشه، یکهزار هکتار سراب ننیز و خربل، ۸۵۰ هکتار پاکوه و ماهور باشت و ۴۵۰ هکتار زمین در روستای بید زرد گچساران تامین شد.
اجرای مخزن ۱۰ هزار متر مکعبی بتنی، ۱۲ الکترو پمپاژ و سد انحراف به طول ۱۱۰ متر و ارتفاع پنج و نیم متر از مشخصات این طرح است که عملیات اجرایی آن در سال ۱۳۸۰ با اعتباری بیش از ۴۶ میلیارد ریال آغاز اما پس از توقف طولانی در سال ۹۲ دوباره فعال شد.
شهرستان گچساران ۳۰ هزار هکتار زمین کشاورزی دارد و در بخش کشاورزی این شهرستان هفت هزار نفر فعالیت دارد.
۲۰۸۲/۱۶۶۲

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  422 میلیمتر باران در ایستگاه هواشناسی سد کوثر ثبت شد
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات