5:06:33 - دوشنبه 29 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ترویج واکسیناسیون، حفاظت علیه بیماری ها
ترویج واکسیناسیون، حفاظت علیه بیماری ها
به گزارش ایرنا، ،هفته جهانی ایمن‌سازی از ۲۴ تا ۳۰ آوریل مصادف با چهارم تا دهم اردیبهشت با هدف ترویج استفاده از واکسن برای محافظت مردم برابر بیماری برای تمام سنین برگزار می‌شود. واکسیناسیون به طور گسترده به عنوان یکی از موفق‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مداخله های بهداشت به رسمیت شناخته شده است. واکسیناسیون […]

به گزارش ایرنا، ،هفته جهانی ایمن‌سازی از ۲۴ تا ۳۰ آوریل مصادف با چهارم تا دهم اردیبهشت با هدف ترویج استفاده از واکسن برای محافظت مردم برابر بیماری برای تمام سنین برگزار می‌شود.
واکسیناسیون به طور گسترده به عنوان یکی از موفق‌ترین و مقرون به صرفه‌ترین مداخله های بهداشت به رسمیت شناخته شده است.
واکسیناسیون در هر سال مانع مرگ ۲ تا ۳ میلیون نفر در هر سال می‌شود و در حال حاضر محافظت کودکان در برابر بیماری‌هایی مانند دیفتری، کزاز، فلج اطفال و سرخک با واکسیناسیون انجام می‌شود که مقابله با بیماری‌های دیگری مانند ذات‌الریه و اسهال روتا دو قاتل بزرگ کودکان زیر ۵ سال نیز با واکسیناسیون صورت می‌گیرد.
همچنان از هر ۵ کودک یک کودک در دنیا به دلیل ناکافی بودن واکسن، عدم دسترسی به خدمات بهداشتی و درمانی، کمبود اطلاعات دقیق در مورد واکسیناسیون ایمن سازی و عدم حمایت‌های سیاسی و مالی جان خود را از دست می‌دهند.
بیماریهای عفونی از دشمنان دیرباز سلامت بشری هستند که در قرن های متمادی با ایجاد همه گیری های وسیع و مرگ و میر بالا سالیان متمادی علم پزشکی را به چالش کشیده اند به طوری که بهره گیری از روشهای مختلف پیشگیری از آنها همواره مورد توجه نسل های بشری و به ویژه پزشکان و پژوهش گران بوده است.
واکسیناسیون اقدام بسیار مهم و با ارزشی است که بوسیله آن با هزینه کم می توان از ابتلاء به بیماریهای عفونی جلوگیری کرد.
با اجرای برنامه واکسیناسیون همگانی در جهان، شیوع بسیاری از بیماری های خطرناک در بین شیرخواران، کودکان و بالغان کاهش بارزی پیدا کرده است بطوری که اکنون شیوع بیماریهای خطرناکی چون دیفتری، کزاز، سیاه سرفه، سرخک و فلج کودکان با واکسیناسیون همگانی با موفقیت کنترل و در بسیاری از کشورها عملا به حداقل میزان خود رسیده است یا بیماری آبله که با واکسیناسیون همگانی و پیگیری جهانی ریشه کن شده است .
برای بیش از ۲۰ بیماری انسان، اکنون واکسن تهیه شده است که تعدادی از آنها بطور همگانی و بقیه در شرایط خاصی، مورد استفاده قرار می گیرند .
فلج اطفال بیماری است که درمان ندارد و تنها راه نجات از آن پیشگیری با واکسن است، بیماری ‌که در ایران و بسیاری از کشور‌های دنیا ریشه کن شده است.
فلج اطفال بیماری عفونی است که عامل آن ویروس وحشی پولیو نام دارد و بیشتر از راه ویروس‌های دهانی، مدفوع یا آب و غذای آلوده منتقل می‌شود.
در کشور ما تاریخچه درست و دقیقی از موارد ابتلا به فلج اطفال در دهه ۴۰ و ۵۰ نیست، اما تخمین زده می‌شود که در دهه ۵۰ حدود ۵۰۰ تا یک هزار نفر به بیماری فلج اطفال در کشور مبتلا می‌شدند.
پس از انقلاب اسلامی به دنبال ایجاد شبکه بهداشتی و برنامه ایمن‌سازی همگانی کودکان که در کمیته کشوری ایمن‌سازی وزارت بهداشت و درمان مصوب شده بود و با اجرای آن از سال ۷۳، پوشش واکسیناسیون اطفال زیر ۵ سال از ۲۰ درصد سال ۶۳، به بیش از ۹۵ درصد در سال ۸۰ برسد و این میزان پوشش واکسیناسیون حتی در کشور‌های اروپای غربی هم کمتر دیده می‌شود و در نهایت واکسیناسیون علیه بیماری‌های واگیرداری، چون فلج اطفال آمار مرگ‌ و میر کودکان زیر ۵ سال را تا حد زیادی کاهش داد.
در نهایت سال ۱۳۹۵ سازمان بهداشت جهانی گواهینامه ریشه‌کنی فلج را به ایران اعطا کرد.
سالانه یک و نیم میلیون کودک در ایران چشم به جهان می‌گشایند و در سن چهار ماهگی در کنار چند واکسن دیگر، واکسن فلج اطفال دریافت می‌کنند.
در استان‌های جنوب شرقی کشور عملیات تکمیلی واکسیناسیون فلج اطفال به شکل خانه به خانه سالی دو بار انجام می‌شود؛ در واقع حدود یک میلیون کودک زیر پنج سال در مناطق پرخطر کشور سالی دو بار به فاصله یک ماه واکسن خوراکی فلج اطفال دریافت می‌کنند.
بنابر اعلام سازمان بهداشت جهانی کشور‌ها باید به سمت استفاده از واکسن تزریقی فلج اطفال بروند تا هر چه زودتر بتوان به هدف ریشه کنی جهانی فلج اطفال دست پیدا کرد و واکسن تزریقی فلج اطفال در یک نوبت به برنامه واکسیناسیون اطفال اضافه شود.
دانش فنی تولید واکسن فلج اطفال تزریقی در موسسه رازی وجود دارد و این در حالی است که تنها در ۵ کشور جهان شاهد این مهم هستیم و بنابر گفته‌های رئیس موسسه سرم سازی رازی، این موسسه اکنون به صورت آزمایشگاهی به تکنولوژی تولید واکسن فلج اطفال تزریقی دست پیدا کرده است و به زودی قادر به تولید صنعتی واکسن فلج اطفال تزریقی خواهد بود و باید تلاش کنیم این دستاورد مهم انقلاب اسلامی همچنان با موفقیت حفظ شود.
امروزه با وجود تکنولوژی های جدید و فرایندهای نوین ، واکسن های مختلفی به روشهای مختلفی تهیه می شوند که همه برای حفظ جان انسان هاست.
**واکسیناسیون در ایران
برنامه روتین واکسیناسیون بر اساس نیاز هر منطقه و کشوری متفاوت است .
یعنی باید بر مبنای شرایط خاص اپیدمیولوژیکی ، اجتماعی ، اقتصادی ، جغرافیایی و فرهنگی هر کشور تنظیم و به مورد اجرا گذاشته می شود.
بنابراین هر کشوری ممکن است از برنامه واکسیناسیون خاصی استفاده کند.
در کشور ما طبق برنامه ایمن سازی ، کودکان از بدو تولد تا ۶ سالگی علیه بیماریهایی از قبیل فلج اطفال ، هپاتیت، سل ، کزاز ، دیفتری ، سیاه سرفه ، سرخک ، سرخجه و سندرم سرخجه مادرزادی واکسینه می شوند.
رئیس شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه در این راستا گفت: واکسن هایی که به نوزاد تلقیح می گردد یا به شکل قطره (مثل قطره فلج اطفال) به او خورانده می شود، و یا به شکل تزریق واکسن مانند واکسن ثلاث، سرخک ، هپاتیت و … می باشد.
کورش داوری با اشاره به اینکه هرفرد از بدو تولد تا شش سالگی هفده دز (واحد) واکسیناسیون دریافت می کند، افزود: مجموعه واکسن ها مانند هپاتیت و اوریون و دیگر واکسن ها به صورت منظم درمراکز درمانی و بیمارستان دهدشت مورد استفاده قرار می گیرد.
وی با اشاره به اهمیت واکسیناسیون بیان کرد: خوشبختانه بسیاری از بیماری ها مانند فلج اطفال در کشور ریشه کن شده و اخیرا طرح واکسیناسیون افراد زیرپنج سال در سطح شهرستان بطور کامل انجام شده است.
داوری اظهارکرد: پوشش واکسیناسیون شبکه بهداشت درخصوص هپاتیت، و دیگر واکسن ها بسیار خوب است.
رئیس شبکه بهداشت و درمان با اشاره به واکسیناسیون هاری در سطح شهرستان گفت: موارد حیوان گزیدگی مانند سگ، شغال و….. که به شبکه بهداشت مراجعه می کنند بصورت شبانه روزی آنکال درسطح شبکه بهداشت شست و شوی کامل می شود.
داوری افزود: موارد مشکوک با تزریق واکسن هاری پیش از ۱۰ روز واکسیناسیون انجام می گیرد که مبتلا به هاری نشوند.
وی با بیان اهمیت واکسن کزاز بیان کرد: زخم کثیف یا هر آلودگی که سبب آسیبی به پوست بدن فرد بیمار شود به محض ورود بیمار به بیمارستان واکسن کزاز در مراکز بهداشتی درمانی به آنان تزریق می شود.
داوری با اشاره به همکاری مناسب مراکز درمانی و مردم شهرستان افزود: خوشبختانه جامعه هدف به موقع به خانه های بهداشت برای واکسیناسیون مراجعه می کنند و همکاران مرکز بهداشت با پیگیری پرونده های بهداشتی آنان درصورت عدم مراجعه واکسیناسیون را در منزل بیماران انجام می دهند.
مدیر شبکه بهداشت و درمان کهگیلویه گفت: طرح تکمیلی فلج اطفال برای گروه‌های هدف در این شهرستان نیز اجرایی می شود.
داوری اظهارداشت: برای به حداقل رساندن خطر ورود و چرخش مجدد ویروس وحشی پولیو، عملیات سالانه ایمن سازی تکمیلی در ۲ نوبت به صورت فعال و خانه به خانه برای گروههای هدف در سطح شهرستان کهگیلویه برگزار می شود.
وی مهاجرین خارجی، خانوارهای ساکن در کلنی ها و محل تجمع عمده مهاجرین خارجی، مناطق تحت پوشش تیم های سیار، کودکان زیر پنج سالی که همراه مادران خود در زندان ها اقامت دارند و نقاط شهرستان و شهرک ها به تشخیص متولیان حوزه سلامت را از مهمترین گروههای هدف اعلام کرد.
داوری تصریح کرد: جامعه هدف در این طرح از هفتم تا نهم اردیبهشت ماه جاری و نوزدهم تا ۲۱خرداد سال جاری در این خصوص واکسینه می شوند.
داوری با اشاره به وجود ۱۰۳ خانه بهداشت و یک بیمارستان در سطح شهرستان اظهار کرد: خانه‌های بهداشت خدمات مختلف بهداشتی به مراجعه کنندگان در مناطق روستایی ارائه می‌دهند.
وی افزود: هفت پایگاه سلامت در شهر دهدشت روزانه خدمات مختلفی از جمله تست فشارخون، قند خون، توزیع قرص آهن و ارائه آموزش به زنان باردار و مشاوره‌های پزشکی و درمانی به مراجعه کنندگان به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند.
شهرستان ۱۳۱ هزار نفری کهگیلویه دارای چهار بخش، چهار شهرو ۱۰ دهستان است.
۴۵ درصد از جمعیت شهرستان نیز در ۳۶۵ روستا سکونت دارند.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد گفت: اجرای طرح ایمن سازی مقابله با بیماری فلج اطفال همزمان با سراسر کشور از شنبه در این استان آغاز شد.
ابراهیم نعیمی اظهار داشت: اجرای این طرح به مدت سه روز و تا ۹ اردیبهشت ماه ۱۳۹۸ ادامه دارد.
وی افزود: گرچه علائم بیماری فلج اطفال تاکنون در کشور مشاهده نشده اما با توجه به همجواری با افغانستان و پاکستان احتمال انتقال این بیماری وجود دارد.
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: پس از شناسایی اتباع بیگانه ساکن استان و مناطق عشایری که این طرح کمتر از ۹۵ درصد در آنها اجرا شده باشد، کار واکسیناسیون تکمیلی بیماری فلج اطفال تا ۹ اردیبهشت ماه امسال انجام می‌ شود.
نعیمی عنوان کرد: طرح ایمن سازی مقابله با بیماری فلج اطفال برای ۵۰۰ کودک زیر پنج سال کهگیلویه و بویراحمد اجرا خواهد شد.
وی ابراز داشت: مرحله بعد این طرح به مدت سه روز و از ۱۹ تا ۲۱ خردادماه امسال در کهگیلویه و بویراحمد اجرا می ‌شود.
۷۵۳۱/ ۱۶۶۲

خبر جدید  زنان زندانی در کهگیلویه و بویراحمد آموزش فنی و حرفه ای دیدند


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد