۳:۳۴:۴۲ - سه شنبه ۳ اردیبهشت ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تدابیرلازم برای مبارزه با ملخ های صحرایی اندیشیده شده است
تدابیرلازم برای مبارزه با ملخ های صحرایی اندیشیده شده است
یاسوج – ایرنا – رئیس سازمان جهاد کشاورزی کهگیلویه و بویراحمد گفت: برنامه ریزی لازم برای مقابله با ورود ملخ های صحرایی به مزارع کشاورزی استان اندیشیده شده است.

به گزارش ایرنا، چند استان جنوبی کشور تحت ‌تاثیر کوچ بزرگ ملخ‌ها قرار گرفته ‌و سازمان حفظ نباتات آن را سنگین‌ترین حمله ملخ های صحرایی در۴۰ سال گذشته توصیف کرده که در صورت تداوم امنیت غذایی را مختل می کند.
به گفته مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تاکنون آسیب جدی به زمین‌های کشاورزی وارد نشده و با مبارزه با این آفت برنامه های مقابله و مهار آنها به اجرا درمی آید.
ملخ های صحرایی که تعداد آنها به میلیون ها نمونه می رسد، حضور ترسناکی در برخی استان های جنوبی نظیر بوشهر، هرمزگان، سیستان وبلوچستان، خوزستان، کرمان و شیراز که برخی از آنها منبع تامین نیازهای کشاورزی و باغی کشور در این ایام (اواخر زمستان و اوایل بهار) محسوب می شوند، داشتند.
این حشره بعد از طی هزاران کیلومتر از عربستان به خلیج ‌فارس و سپس ایران رسیدند.
سازمان خوارو بار کشاورزی ملل متحد(فائو) نیز در گزارش خود آورده است:برخی از گروه‌های ملخ صحرایی به سمت عربستان حرکت کرده و درماه مارس در آنجا تخم‌ گذاری کردند،سپس به سمت جنوب غرب آسیا حرکت کرده و گروه‌های بزرگتر تشکیل داده و گیاهان زراعی، باغی و حتی علف های هرز را می خورند، این نوع ملخ قدرت پرواز بسیار زیادی دارد و در یک شبانه‎ روز می‎ تواند تا ۱۵۰ کیلومتر پرواز کند.
این نوع از ملخ ها در مسیر عبور خود با تغذیه از سبزینه های مختلف ازجمله جنگل ها، باغهای میوه، علوفه، غلات، صیفی و مراتع را از بین می برند و با توجه به قدرت تخریبی بالایی که دارند باعث قحطی در منطقه نیز می شوند.
همچنین ملخ صحرایی می تواند ۶ تا ۲۰ ساعت بدون وقفه با سرعت وزش باد ۱۲ تا ۱۲۰ کیلومتر در ساعت پرواز کند.
الیاس تاج الدینی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با برگزاری نشست‌ مختلف با فرمانداران هشت شهرستان استان مدیریت های شهرستان آمادگی کامل برای مقابله با ورود ملخ های صحرایی را دارند.
وی با اشاره به بازدید کارشناسان جهاد از مزارع استانهای همجوار تصریح کرد: ورود ملخ های صحرایی به استان پایش و ردیابی شده است.
تاج الدینی تصریح کرد: اخبار غیر رسمی مبنی بر هجوم ملخ های صحرایی به اراضی بخش دیشموک شهرستان کهگیلویه در فضای مجازی انشار یافته که کذب است.
۷۲ هزار هکتار از زمین های کشاورزی این استان زیر کشت گندم دیم و ۲۲ هزار هکتار زیر کشت گندم آبی رفته است.
میزان گندم مصرفی مورد نیاز برای جمعیت ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد حدود ۸۵ هزار تن اعلام شده است.
با پیش بینی کارشناسان زراعی استان، امسال بیش از ۱۲۰ هزار تن گندم و جو از مزارع این استان برداشت خواهد شد.
سالانه ۸۰۰ هزار تن انواع محصولات کشاورزی در استان ۷۱۳ هزار نفری کهگیلویه و بویراحمد تولید می‌شود.
۷۵۳۱/۱۶۶۲


منبع :: http://www.irna.ir
تبليغات
بانک پاسارگاد