18:31:16 - سه‌شنبه 2 آوریل 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تازه‌ترین اخبار بارندگی ایران| فرودگاه خرم‌آباد با کمک سپاه بازگشایی شد/ سیلاب آب ۶۲۰ روستای لرستان را قطع کرد/ سیل محور کرج – چالوس را با خود برد + تصاویر
تازه‌ترین اخبار بارندگی ایران| فرودگاه خرم‌آباد با کمک سپاه بازگشایی شد/ سیلاب آب ۶۲۰ روستای لرستان را قطع کرد/ سیل محور کرج – چالوس را با خود برد + تصاویر
گروه‌ استان‌ها- امروز در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، تهران، البرز و قزوین احتمال بارش پراکنده، در استان کرمانشاه، کردستان، ایلام، لرستان، بوشهر، فارس و کرمان رگبار و رعد و برق پیش‌بینی می‌شود.

به گزارشگروه استانهایخبرگزاری تسنیم، براساس هشدار سازمان هواشناسی کشور، امروز در برخی نقاط استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، اردبیل، زنجان، همدان، تهران، البرز و قزوین احتمال بارش پراکنده، در استان کرمانشاه و برخی نقاط کردستان، شمال ایلام، غرب لرستان، جنوب بوشهر، نیمه جنوبی فارس و شمال کرمان گاهی رگبار و رعد و برق و در سایر مناطق کشور آسمان صاف تا نیمه ابری پیشبینی میشود.

روستاهای پایین دست کرخه باید تخلیه شوند

غلامرضا شریعتی ظهر امروز در جمع خبرنگاران با بیان اینکه ورودی سیلاب به سد ها در حال کاهش است، اظهار داشت: در جلساتی که با کارشناسان سازمان آب و برق داشتیم اعلام شد که حجم ورود سیلاب به سد ها در حال کاهش بوده اما همچنان میزان آن ه بسیار زیاد است.

وی افزود: حجم سیلاب شیب کاهشی دارد و این مسئله بسیار امیدوار کننده است.

استاندار خوزستان ادامه داد: وضعیت سد کرخه در روزهای گذشته در شرایط قرار داشت و نمودارهای ورودی سیلاب بهآن بسیار پیچیده بود اما به لطف خدا از امروز به دلیل کاهش ورودی فعلا درپی پایداری شرایط موجود هستیم.

وی تصریح کرد ما به شهرها و روستاهای پایین دست کرخه اعلام آماده باش دادیم و گفته ایم که همه روستاهای پایین دست سد باید تخلیه شوند.

شریعتی عنوان کرد: شهرهایی مانند مثل سوسنگرد، بستان و هویزه را اعلام آماده باش داده ایم و اگر بنا باشد تخلیه صورت گیرد به آنها اعلام می کنیم.

وی افزود: تا جایی که امکان دارد اقدامات پیشگیرانه را در درون انجام میدهیم تا این شهرها تخلیه نشوند اما اگر مجبور به تخلیه شویم حتما آن را اعلام می کنیم.

سیلاب آب ۶۲۰ روستای لرستان را قطع کرد

علیرضا کاکاوند عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: آب شرب ۶۲۰ روستای لرستان بهدلیل شکستگی خطوط انتقال و یا تخریب زیرساختها قطع شدهاست؛ بیشترین خسارت وارد شده در شهرستانهای پلدختر، خرمآباد، چگنی و کوهدشت بودهاست.

وی افزود: اکیپهای عملیاتی این شرکت از عصر روز گذشته و صبح امروز به مناطق سیلزده اعزام شده و برای رفع مشکل این روستاها در تلاش هستند.

مدیرعامل شرکت آبفار لرستان عنوان کرد: شرکت آبفار استانهای آذربایجان غربی، اصفهان، البرز، فارس، سیستانوبلوچستان و یزد برای خدمترسانی به مناطق سیلزده اعلام آمادگی کردهاند.

وی بیان کرد: تانکرهای آبرسان بهصورت موقت به مناطق سیلزده لرستان اعزام شدهاند تا در اسرع وقت نسبت به آب شرب این مناطق اقدام شود.

کاکاوند گفت: امکان برآورد دقیق خسارت بهدلیل حجم بالای خسارات و عدم وجود راه دسترسی وجود ندارد.

بازگشایی محور جدید دسترسی به پلدختر

سید موسی خادمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از بامداد امروز بحث خدمت رسانی به مناطق سیل زده شروع کرده ایم حجم خسارت های وارده بالا است و تعداد زیادی روستاها و بخش های عمده ای از شهرستان پلدختر به طور کامل خانه ها در سیل فرو رفته اند و ما باید حجم بالای جمعیت را غذا داده و اسکان را حل کنیم. بخشی از مردم کنار رودخانه زندگی می کنند که بر اثر این سیل شدید امکان ارتباط با مردم نبود.

وی افزود: اولویت همین بود که امروز صبح خوشبختانه استان های مختلف به کمک لرستان آمده و هم هلال احمر حضور خوبی دارد و هم نیروهای ارتش جمهوری اسلامی خوشبختانه باهمه امکانات زمینی، هوایی از دیشب وارد استان شده اند، برادران سپاه پاسداران امکاناتشان را وارد کرده اند و الان امکانات خوبی برای این خدمات رسانی به صورت هوایی داریم ولی به دلیل خسارات بالایی که جاده ها به وجود آمده و هنوز هم حجم آبی که وجود دارد امکان اتصال زمینی حداقل در کوتاه مدت با اغلب روستاها وجود ندارد اما شهر پلدختر را ما در صدد هستیم که از مسیر آزاد راه پل زال_خرم آباد ارتباط را برقرار کنیم.

استاندار لرستان گفت: علاوه بر ارتباط قبلی که از بامداد امروز شروع شده بود مسیر جدید را درحال بازگشایی هستیم و امیدواریم اواخر امشب تا اوایل فردا این مسیرهم بازگشایی شود که بتوانیم خدمات رسانی راحت تر انجام دهیم.

خادمی با اشاره به وضعیت دیگر شهرهای لرستان عنوان کرد: متاسفانه حجم خسارات خیلی بالاست البته ما در بقیه شهرهایمان مانند الیگودرز تعداد زیادی از روستاها ارتباطشان قطع شده در شهرستان دلفان یک تعداد روستاها مشکل دارند و هم در شهرستان کوهدشت به دلیل بارندگیها و سیل اخیر و در شهرستان چگنی بخشی از امکانات را برای خدمات رسانی به این روستاهای که قطع ارتباط هستند گذاشتیم. اولویت اصلی ما شهر پلدختر و شهر معمولان و روستاهای اطراف رودخانه کشکان است.

وی بیان کرد: آمار دقیقی از خانه های آسیب دیده و افرادی که نیاز به امداد رسانی دارند نداریم. بخش غربی شهرپلدختر تقریبا به طور کامل آنجا قابل سکونت نیست الان و همچنین بخشی از شهر معمولان به همین ترتیب و روستاهای دیگری مثل چم مهر و بابازید به طور کامل آثار سیل روی پشت بام های خانه ها بود مردم خوشبختانه به هشدارها توجه کردند و خودشان به دامنه ها پناه برده و منتظر کمک رسانی بودند که اینها را باید اسکان بدهیم. من عدد نمی توانم دقیق بگویم اما چندین هزار نفر خواهد بود.

سیل محور کرج – چالوس را با خود برد

مهرداد جهانی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درکرجاظهار داشت: شدت بارندگی در محور کرج چالوس سبب تخریب محور کرج چالوس در محدوده پیچ روستای درده شد.

وی افزود: جاده در حال حاضر تخریب و امکان تردد در آن وجود ندارد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جادهای استان البرز بیان کرد: در حال حاضر با تجمیع قوا در حال ترمیم جاده و باز کردن محور کرج چالوس هستیم.

فرودگاه خرمآباد با کمک سپاه پاسداران بازگشایی شد

غلامرضا بنی صدر در مورد وضعیت فرودگاه خرم آباد پس از سیل اخیر اظهار داشت: با اعلام آمادگی سپاه پاسداران برای اعزام نیرو جهت همکاری در بازگشایی فرودگاه خرم آباد، به دلیل آمادگی پرسنل و تجهیزات فرودگاه، تمامی مراحل پاکسازی عوامل پروازی و بازگشایی آن توسط کارکنان و با بکارگیری تجهیزات فرودگاه انجام شد.

وی افزود: پس از بارش شدید باران در چند روز اخیر به ویژه دیروز (دوشنبه ۱۲ فرودین ۹۸) و نفوذ سیل به محیط فرودگاه، تمامی کارکنان متخصص و زحمتکش فرودگاه تلاش شبانه روزی را برای در امان ماندن تجهیزات، پاکسازی فرودگاه و عملیاتی ساختن آن انجام دادند و خوشبختانه پرواز هم از فرودگاه خرم آباد امروز انجام شد.

مدیر فرودگاه از فرماندهی سپاه پاسداران به دلیل اعلام آمادگی جهت اعزام نیرو به منظور بازگشایی این فرودگاه تشکر کرد.

به گزارش تسنیم فرودگاه خرم آباد روز گذشته به دلیل جاری شدن سیلاب در این فرودگاه تعطیل شده بود.

۱۲۴ نفر از مصدومان سیل در لرستان نجات یافتند

حسینعلی رفایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درخرمآباد،از امدادرسانی به مصدومان سیلاب در استان خبر داد و اظهار داشت: کار امدادرسانی و انتقال مصدومان سیلاب لرستان در حال انجام است.

وی افزود: تاکنون ۱۲۴ نفر از مصدومان مناطق سیلزده استان توسط اورژانس لرستان نجاتیافتهاند.

رئیس مرکز فوریتهای پزشکی استان لرستان عنوان کرد:از این تعداد ۵ نفر مادر باردار بودهاند که طی عملیاتهای فوریتهای پزشکی منتقل شدند.

تاکنون در پلدختر تلفات جانی گزارش نشده است

سیدموسی خادمی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: وضعیت نگرانکنندهای بهدلیل قطعی ارتباط با شهرستان پلدختر برای افراد محاصره در سیلاب داشتیم، اما باوجود خسارتهای مادی فراونی که در شهر پلدختر و روستاها که بخش عمدهای از آنها غرق در سیلاب شدهاند، ما تلفاتی نداشتیم.

وی افزود: تا این لحظه هیچگونه تلفات انسانی گزارش نشده و امیدواریم هیچ موردی نیز نداشته باشیم؛ طبق آمار از افراد محلی، گروه هلالاحمر تلفات خاصی در شهر پلدختر نداشتهایم.

استاندار لرستان با بیان اینکه امیدواریم هیچ موردی از خسارت جانی گزارش نشود، عنوان کرد: نیروهای امدادرسان و ستادی با تمام توان در حال کمک به سیلزدهها هستند.

وی بیان کرد: حدود دو روز ارتباط پلدختر و معمولان با مرکز استان و سایر مناطق قطع بود برای همین نیازهای اولیه غذایی و درمانی را در اولویت قرار دادهایم؛در حال حاضر حدود ۱۲ بالگرد در استان حضور دارد که افزایش خواهند یافت.

خادمی با بیان اینکه در تمامی روستاهای مسیر، پکیجهای تعریفشده که شامل مواد غذایی، دارو، چادر و سایر مواد دیگر هستند را توزیع خواهیم کرد، اظهار داشت: تاکنون بخش عمدهای از آن بین سیل زدهها تقسیم شدهاست.

وی افزود: امیدواریم از فضای نیازهای اولیه خارجشده و بهسمت سایر اقدامات حرکت کنیم و بتوانیم در یک بازه زمانی کوتاه به حالت اولیه برگردیم.

استاندار لرستان با اشاره به اینکه اطراف رودخانه کشکان و از معمولان تا پلدختر و تعدادی از روستاهای در مسیل دچار خساراتی شدهاند، عنوان کرد: تاسیسات، جادهها، زیرساختها و منازل مسکونی تخریب و یا به طور کامل به زیر آب رفتهاند.

وی با تأکید بر اینکه خدمات رسانی در این مناطق به ترتیب در حال انجام است، بیان کرد: هماکنون در شهرستان دورود آبگرفتگی برخی مناطق شهری را داریم که در حال برطرف شدن هستند.

خادمی گفت: در الیگودرز نیز با توجه به بارندگی شب گذشته و بارش برف، راههای ارتباطی تعدادی از روستاها مسدود است که در تلاش هستیم از طریق امداد هوایی خدماترسانی کنیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه خدماترسانی هوایی در اولویت است، خاطرنشان کرد: امیدواریم با کمک تمامی نهادها از جمله ارتش، سپاه، هلالاحمر و غیرهبتوانیم این اقدامات را بهخوبی انجام دهیم.

۱۲۴ نفر از مصدومان سیل در لرستان نجات یافتند

حسینعلی رفایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درخرمآباد،از امدادرسانی به مصدومان سیلاب در استان خبر داد و اظهار داشت: کار امدادرسانی و انتقال مصدومان سیلاب لرستان در حال انجام است.

وی افزود: تاکنون ۱۲۴ نفر از مصدومان مناطق سیلزده استان توسط اورژانس لرستان نجاتیافتهاند.

رئیس مرکز فوریتهای پزشکی استان لرستان عنوان کرد:از این تعداد ۵ نفر مادر باردار بودهاند که طی عملیاتهای فوریتهای پزشکی منتقل شدند.

خسارت سیل به ۵۰۰۰ واحد مسکونی و تجاری دلفاند

حشمت بهمنی ظهر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هماکنون در شهرستان دلفان بارندگی نداریم و مشغول امدادرسانی به سیلزدگان و بازگشایی راههای روستایی هستیم.

وی افزود: وضعیت امدادرسانی در این شهرستان با توجه به امکاناتی که در اختیارداریم بهصورت محدود انجام میشود، شهر دچار بحران شده و نیاز به امدادرسانی بیشتر است.

خبر جدید  حکم اعدام سارقان و قاتلان دو طلافروش در گچساران

فرماندار دلفان عنوان کرد: آنچه در اولویت اصلی قرار دارد مواد غذایی و چادر برای سیلزدگان است؛ حدود پنج هزار واحد مسکونی و تجاری آسیبدیده است که تعداد اکیپهای ارزیاب برای برآورد خسارت کم است.

وی بیان کرد: بنا است از استانهای دیگر تیمهای ارزیاب به شهرستان فرستاده شود تا کار ارزیابی تسریع شود؛ براثر وقوع سیل ۱۶ هزار هکتار باغ و زمین زراعی آسیبدیده و چهار مزرعه پرورش ماهی از بین رفته است.

بهمنی تصریح کرد: چهار ایستگاه پمپاژ آب از بین رفته و کانالهای آبرسانی تخریبشده است، همچنین ۲۰۰ کیلومتر جاده دسترسی بین مزارع تخریبشده است.

وی خاطرنشان کرد: هزار و ۹۰۰ اصطبل تخریبشده است، ۶۵۳ رأس دام سبک و ۹۷ رأس دام سنگین تلف شده است؛ ۴۳۷ تن علوفه دامی از بین رفته و یک و نیم میلیارد به تأسیسات گاز خسارت واردشده است.

فرماندار دلفان گفت: به زیرساختهای شهری نورآباد ۳۰ میلیارد تومان خسارت وارد شده و ۷۰ درصد راههای روستایی از ۳۰ تا صد درصد تخریب شده است.

وی اظهار داشت: ۲۵ دهنه پل تخریب شده و منازل محله بسیج و پشت شهرداری هنوز هم آبگرفتگی وجود دارد.

برخی ساختمانهای زیرآب سوادکوه بر اثر سیلاب تخریب شد

مهدی رازجویان در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درسوادکوه،بارش از عصر دیروز در منطقه سوادکوه منجر به افزایش حجم آب و طغیان رودخانه تلار شده است.

وی افزود: در شهر زیرآب مجبور به تخلیه ساختمانها در دو خیابان شدیم. طغیان رودخانه منجر به فروریختن چهار واحد مسکونی شد که از این میزان دو ساختمان دو طبقه، یک ساختمان سه طبقه و یک ساختمان بلوکی بود.

معاون عمرانی استاندار مازندران گفت: در شیرگاه علیرغم هشدارهای داده شده مبنی بر عدم استقرار در مسیر رودخانه، چهار نفر از شهروندان گرفتار سیلاب شدند که از سوی نیروهای هلال احمر دو نفر در ساعات اولیه نجات پیدا میکنند و دو نفر دیگر در ساعت دو بامداد از طریق سیم بوکسل و قایق بادی توانستند نجات یابند.

وی بیان کرد: در حال حاضر حجم آب رودخانه در پل سفید و زیرآب تا حدودی کاهش پیدا کرده اما آنچه اهمیت دارد ورود این حجم آب به شهرستان سیمرغ، بهنمیر و بابلسر است.

رازجویان با اشاره به اینکه از ساعت ۲۰ شب گذشته سه دستگاه بیل و تعدادی ماشین کمپرسی جهت تخلیه آوردههای سیل روی پل گرجی خیل سیمرغ قرار گرفته است، گفت: آمادگی هرگونه اقدام جدی تر در خصوص رفع نگرانی مردم را داریم تا از آبگرفتگی منازل جلوگیری شود.

وی بیان کرد: در صورت آبگرفتگی دیگر در شهرستان سیمرغ، تمهیدات لازم از سوی فرمانداری و ستاد بحران شهرستان اجرایی میشود.

۱۵ اکیپ ارزیاب به مناطق سیلزده خرمآباد اعزام شد

مسعود رضایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درخرمآباد،با توجه شدت وقوع سیل و بروز خسارت به واحدهای مسکونی و تجاری در شهرستان خرمآباد ۱۵ اکیپ از نیروهای حوزه فنی مهندسی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان لرستان به مناطق آسیبدیده از سیل این شهرستان خرمآباد اعزام شد.

وی افزود: برای جبران خسارات وارده به اسباب و اثاثیه مردم مبلغ ۱۵ میلیون تومان تسهیلات و ۵ میلیون تومان بلاعوض پرداخت خواهد شد.

مدیرکل بنیاد مسکن لرستانبابیان اینکه تلاش میشود خسارات ناشی از سیل در کوتاهترین زمان به مردم پرداخت شود عنوان کرد: نتایج ارزیابیهای بهعملآمده پس از نهایی شدن به مدیریت بحران استان اعلام خواهد شد.

۳ روستای شهرستان دهلران با قطع ارتباط زمینی روبهرو هستند

مجید عسکری در گفت وگو با خبرنگار تسنیم درایلاماظهار داشت: سه روستای شهرستان دهلران کماکان با عدم ارتباط زمینی و در محاصره سیل قرار دارند و تلاش برای امداد رسانی زمینی ناممکن است.

فرماندار دهلران گفت: راه ارتباطی سه روستا در بخشهای موسیان و زرینآباد مسدود است و امدادرسانی به ساکنان این مناطق در حال انجام است.

وی در ادامه افزود: وضعیت سد دویرج به دلیل سرازیر شدن روان آبهای ناشی از بارندگی در شهرستان آبدانان در وضعیت هشدار قرار دارد.

حضور خودجوش زنان و مردان غیور سوسنگردی برای نجات جان همنوعانشان

از ابتدای فروردینماه امسال با آغاز بارندگیها و سیلابی شدن استانهای بالا دست و سرریز شدن سیلاب به سمت استان خوزستان همچنین باز شدن دریچههای سدهای خوزستان سبب شد که اغلب روستاهای پایین دست رودخانههای دز و کرخه دچار آبگرفتگی شوند.

سوسنگرد طبق تقسیمات کشوری مرکز شهرستان دشت آزادگان است. سوسنگرد در شمال غربی اهواز و به فاصلهٔ ۵۵ کیلومتری این شهر قرار گرفتهاست.

مردم شهر سوسنگرد فارغ از جنسیت و سن و سال در اقدامی جهادی و خودجوش برای نجات جان ساکنان روستاهای این شهر اقدام به ساخت سیلبند کردند و در این میان روستائیان بدون ترک منازل در حال امداد رسانی به نیروهای جهادی بوده و با ساخت موکبهای خانگی در حال خدمات رسانی به مردم و مسئولان درگیر ساخت سیلبندهستند.

اعزام بالگردهای سپاه پاسداران به شهر سیلزده پلدختر

محمولههای امدادی و غذایی و همه امکانات سپاه پاسداران در استان لرستان به همراه امکانات نیروی زمینی سپاه، بالگردهای هوانیروز سپاه و نیروهای تیپ ۵۷ سپاه حضرت ابوالفضل(ع) لرستان برای کمک به مردم سیل‍زده شهرستان پلدختر عازم منطقه شدند.

محموله امدادی سپاه پاسداران شامل ۱۰۰۰ تخته پتو، ۶۰۰۰ آب معدنی، چند هزار قوطی کنسرو و دیگر اقلام ضروری است که تاکنون ارسال شده و این کمک ها کماکان ادامه دارد؛ همچنین سپاه تجهیزات میدانی نیز برای کمک به پاکسازی و تخلیه شهر پلدختر از سیل و گل و لای به منطقه اعزام کرده است.

سردار پاکپور فرمانده نیروزی زمینی سپاه پاسداران و سردار کشکولی فرمانده سپاه استان لرستان نیز به منطقه رفته تا از نزدیک روند امدادرسانی را مدیریت کنند.

۴۰ نجاتگر سیلاب استان بوشهر به لرستان اعزام شدند

مهرداد ستوده ظهر امروز در جمع خبرنگاران در بوشهر از آمادگی تیمهای امدادی استان برای رسیدگی به حادثه دیدگان خبر داد و اظهار داشت: با توجه به بارشهای هفته گذشته و هفته جاری، ستاد مدیریت بحران استان بوشهر در آمادگی کامل به سر میبرد و با وجود ریزش کوه در برخی محورها، با تمهیدات اندیشیده شده هیچ مشکلی برای مردم استان و مهمانان و گردشگران نوروزی به وجود نیامد.

وی از آمادگی کامل ستاد مدیریت بحران استان برای امداد رسانی به استانهای همجوار خبر داد و افزود: در صورت اعلام نیاز استانهای سیلزده به ویژه خوزستان برای امداد رسانی، آمادگی کاملی برای اعزام تیمهای امدادی و همچنین ارسال اقلام مورد نیاز به این استانها را داریم.

معاون عمرانی استاندار بوشهر خاطرنشان کرد: با دستور استاندار بوشهر مبنی بر حفظ آمادگی لازم برای امداد رسانی به استانهای درگیر سیل، این آمادگی تا پایان بارشها و تا زمان عادی شدن شرایط جوی وجود دارد.

وی از اعزام تیمهای عملیات سیلاب از هلال احمر استان بوشهر به استان لرستان خبر داد و گفت: با درخواست سازمان امداد و نجات کشور ، چند تیم عملیات سیلاب شامل ۴۰ نفر نجاتگر سیلاب به همراه تعدادی قایق موتوری و دستگاههای پمپ لجن کش و تجهیزات انفرادی و گروهی برای کمک و امداد رسانی به استان لرستان اعزام شدهاند.

ستوده از ارسال محمولههای مورد نیاز به استانهای سیلزده خبر داد و تصریح کرد: اقلام و محموله مورد نیاز برای کمک به استانهای لرستان و خوزستان ارسال شده و تا امشب نیز دومین محموله از استان بوشهر ارسال میشود.

وی گفت: از تمام توان و ظرفیت موجود برای یاری رسانی به سیلزدگان استفاده میشود.

ستوده بیان کرد: به همین منظور امروز با تشکیل جلسه فوق العاده ستاد مدیریت بحران استان آخرین وضعیت و اقدامات کمک رسانی به هموطنانمان در استانهای لرستان و خوزستان بررسی و تصمیمات و تدابیر لازم اتخاذ میشود.

ضلع غربی تپه قلعه فلکالأفلاک ریزش کرد

سید امین قاسمی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در اثر وقوع سیلاب در استان خسارات سنگین به ابنیه تاریخی استان واردشده است.

وی افزود: با توجه به اینکه پلهای تاریخی استان در مسیر سیلاب بودند بیشترین آسیب را در جریان سیل متحمل شدهاند.

مدیرکل میراث فرهنگی استان لرستان با اشاره به تخریب پل دوره پهلوی کشکان عنوان کرد: همچنین در پی این سیل، پایه و طاق الحاقی دوره قاجار پل کشکان نیز تخریب شد.

وی با بیان اینکهپل کشکان، پلگاومیشان، افرینه، گپ و شکستهخسارت دیده است تصریح کرد:براثر بارشهای سنگین قسمتی از ضلع غربی تپه قلعه فلکالأفلاک دچار ریزش شد که خوشبختانه در جریان این رانش به پیکره اصلی قلعه فلک الافلاک آسیبی وارد نشده است.

قاسمی تصریح کرد: بهمحض فروکش کردن سیلاب برآورد اولیه این خسارات و مرمت اضطراری آثار آغاز خواهد شد.

مرگ ۲ سیلزده الیگودرزی

حمید کشکولی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درخرمآباداظهار داشت:در حال حاضر راه ارتباطی ۲۵۰ روستا قطع است و همچنین ارتباط با بخش زز و ماهرو و ذلقی به علت تخریب جاده و پلها مسدود است.

وی افزود: درخواست امداد هوایی کردیم تا بالگرد در اختیار شهرستان قرار بگیرد، مردم با کمبود آذوقه مواجه هستند.

فرماندار الیگودرز از مرگ دو نفر در شهرستان الیگودرز خبر داد و عنوان کرد: یک زن و مرد جوان در بخش ذلقی که در حال سنگ چینی و ایجاد مانع برای عدم ورود آب به منزل خود بودند در آب غرق شدند.

وی بابیان اینکه سد کزنار، خمه و خانآباد سرریز کرد گفت: هماکنون راه ارتباطی الیگودرز- اصفهان و الیگودرز- دورود باز و ارتباط برقرار است.

سیلاب برق ۴۵ روستای کوهدشت را قطع کرد

علی بدری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درکوهدشتاظهار داشت: وقوع سیلاب برق منطقه کوهدشت شمالی شامل محورهای هومیان، ضرون، چمآستان و سرخهمهر را قطع کردهاست.

وی افزود: در ساعت ۳بامداد امروز برق منطقه کشماهور، مسیر قرعلیوند- خوشناموند و مسیر آزادبخت-ضرونی که در خاموشی بودند با تلاش نیروهای اداره برق کوهدشت وصل شدهاست.

مدیر شرکت توزیع برق شهرستان کوهدشت عنوان کرد: پل کاکیزه در ورودی روستاهای کوهدشت شمالی بر اثر وقوع سیلاب تخریبشده و تمام تلاش نیروهای اداره برق کوهدشت این است که حتی بهصورت پیاده نیز خود را به این منطقه برسانند تا برق ۴۵روستا را وصل کنند.

وی با بیان اینکه میزان خسارات سیلاب به تأسیسات برق شهرستان کوهدشت پس از بررسی کارشناسان ارزیابی میشود، بیان کرد: خط ۲۰کیلوولت تغذیهکننده آب شرب منطقه کوهنانی نیز بهطور کامل تخریبشده و انتظار داریم که پس از بازسازی کامل شبکه توسط اداره آبوفاضلاب کوهدشت با یک دستگاه ژنراتور اضطراری نسبت به روشنکردن موتورهای پمپ آب اقدام کنیم.

خبر جدید  برگزاری محفل انس با قرآن با حضور قاریان بین المللی در چرام

ارسال محمولههای امدادرسانی سپاه لرستان به شهر سیلزده پلدختر

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در استان لرستان از صبح امروز محمولههای امدادی غذایی خود را توسط بالگرد برای مرد سیلزده پلدختر ارسال کرد و سردار کشکولی فرمانده سپاه استان لرستان نیز به شهرستان پلدختر سفر کردند تا از نزدیک به کار امدارسانی و مدیریت شهر سیل زده کمک کنند.

محموله امدادی سپاه پاسداران شامل ۱۰۰۰ تخته پتو، ۶۰۰۰ آب معدنی، چند هزار قوطی کنسرو و دیگر اقلام ضروری است که تاکنون ارسال شده و این کمک ها کماکان ادامه دارد؛ همچنین سپاه تجهیزات میدانی نیز برای کمک به پاکسازی و تخلیه شهر پلدختر از سیل و گل و لای به منطقه اعزام کرده است.

دستور تخلیه کلیه روستاها و مناطق دشت آزادگان صادر شد

غلامعباس هزاریان در جمع خبرنگاران از تخلیه مامی روستاهای مسیر رودخانه کرخه ( بخش مرکزی)خبرداد و اظهار داشت: برای جلوگیری از خطر احتمالی سیلاب روستا هایی که در مسیر رودخانه کرخه هستند در اسرع وقت برای در امان ماندن از سیل احتمالی تخلیه و دامهای خود به مکانهای مرتفع و دور از خطر و روستائیان نیز به منازل اقوام، مساجد و مدارس امن و یا محلهای اسکان اضطراری منتقل شوند.

رئیس ستاد مدیریت بحران شهرستان دشت آزادگان افزود:روستاهای حلاف حسن ،سبهانیه شریعتی،سید عامر،البوصیاد، شاکریه،جلیزی حنظله ،جلیزی عبدالرضا ،مطیعات ،علی آباد هوفل ،هوفل شرقی هوفل غربی ،هوفل سید ناصر ،هوفل سید حمد،بنده بیت سلیط ،البوعفری جنوبی و شمالی ،جرگه سید علی ،جلالیه شمالی و جنوبی ،ساریه ،شیبانی ،مالکیه سفلی و وسطی ،نعمه بیت حردان سویدانی ،حاجیه ،چولانه ،مگاصیص ،دحیمی ،طکطاگه که در مسیر رودخانه کرخه هستند در اسرع وقت تخلیه شود.

۳۶ تیم عملیاتی از ۵ استان همجوار وارد لرستان شد

صارم رضایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درخرمآبادبا اشاره به امدادرسانی به مردم سیلزده پلدختر اظهار داشت:تاکنون ۳۶تیم عملیاتی مجرب از پنج استان همجوار وارد استان لرستان شده است.

وی بابیان اینکه تیمهای عملیاتی با تمام توان مشغول امدادرسانی هستند افزود: از اولین ساعات صبح امروز بالگردهای جمعیت بیش از ۵ سورتی پرواز به شهرستان پلدختر داشتهاند و اقلام زیستی، امدادی و مواد غذایی یکماهه بارگیری و ارسالشدهاست.

مدیرعامل جمعیت هلالاحمر استان لرستان عنوان کرد:امدادرسانی به ۲۳۳ روستا انجامشده و ۱۱ هزار و ۱۸۰نفر در سطح استان در کمپهای مشخصشده اسکان یافتند.

۵۳ نفر از سیلزدگان لرستان نجات یافتند

حسینعلی رفایی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درخرمآباد، از امدادرسانی به سیلزدگان لرستانی خبر داد و اظهار داشت: امروز چهار بیمار قلبی و دو مادر باردار توسط اورژانس هوایی لرستان به خرمآباد منتقل شد.

وی از نجات جان ۵۳ نفر در استان خبر داد و افزود: در دو روز اخیر ۵۳ نفر از مردم سیلزده در استان نجات یافتند که از این تعداد ۱۴ نفر در دوازدهم فروردین نجات یافتند.

رئیس مرکز فوریتهای پزشکی استان لرستان عنوان کرد: نجات جان ۳۹ نفر در ۸ سورتی پرواز امروز انجام شد و عملیات اورژانس لرستان همچنان ادامه دارد.

فرمانده نیروی زمینی سپاه از مناطق سیلزده لرستان بازدید میکند

سردار محمد پاکپور فرمانده نیروی زمینی سپاه پاسداران دقایقی قبل وارد فرودگاه خرم آباد شد تا از مناطق سیل زده استان به ویژه شهرستان پلدختر و معمولان بازدید کند.

سپاه پاسدران صبح امروز تجهیزات و محموله های امدادی غذایی را برای ارسال به مناطق سیل زده استان آماده کرده و در حال اعزام به مناطق به ویژه شهرستان پلدختر است.

به گزارش تسنیمبارش شدید باران در روزهای گذشته سبب جاری شدن سیل در استان به ویژه شهرستان پلدختر شد به طوری که حدود ۲۴ ساعت تمام راه های ارتباطی این شهرستان قطع شد و مردم در سختی بودند که با تلاش مسئولان بامداد امروز راه ارتباطی این شهرستان باز و کمک های امدادی آغاز شد.

دستور تخلیه فوری شهر فتحالمبین و ۶۹ روستای شوش صادر شد

عدنان غـزی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم دراهوازاظهار داشت: با توجه به افـزایش دبی رودخانههای دز و کـرخه از اهالیروستاهای حاشیه دو رودخانه دز و کرخه در بخش شاوور، مرکـزی و فتح المبین منـازل خود را تخلیه کنند.

وی در ادامه از همه اهـالی روستاها خواست تا در این خصوص همکاری لازم را با نیـروهای امدادی و عملیاتی ستاد مدیریت بحران شهرستان داشته باشند و افزود: دانشگاهها، مـدارس، سالنهای ورزشی، حسینیهها و مسـاجد سطح شهر شوش آمـاده اسکان مردم میباشند و از مردم فهیم و شریف این شهـرستان خواست با دعوت از خانوادههای خود نسبت به تخلیه منـازل به اسکان در محل های مشخص شده سریعا اقـدام کنند.

فرماندار شهرستان شوش همچنین دستور تخلیه روستـاهای فـدیم، مجید عبدالله، علی جـادر، دوار، دبات، سیدعدنان، سید موسی، بنـده، عصـافره، خیـرآباد ثانی، شیـخ فنـدی، آلبـوحمـدان، حمـدانی غرب، پل میـان آب در بخش مرکزی را صادر کرد.

وی دستور تخلیه شهـر فتح المبین، روستاهای فلیح دونار، صـالح داود، حمـودی، شیخ علی زامل، مـزعل ضمدی در بخش فتحالمبین و روستاهای خویس ، بنادر،بنه رحیمه، حبائیه، دوحی، سن بهادل ، سن کریم، حویش جدید، بیت حاتم، عبـدالخان پایین (سیدعباس)، خشـه، راضی حمـد، محمـد غضبـان، شیخ فـالح، شیخ نادر ، شیخ صـالح سعد، استقلال، شیخ زویر، خمیس سعـد، شلیغم ، کاظم حمد، خسرج مزبان ، کریم خلف، گصـاد ، شمخی، شنین حسین، بیت موزان، شیخ نادر، فالح، سعید ثامر ، اکیوش، فرج دیوان، فهـد ، عشیره خلف ، خمـاط، امطلب، ابولقیفه، گطش، خلیفه حیدر، کاظم حیدر، یباره ، یدی ، غایب، محارب ، زبید دبات ، بیت نور ، مـزرعه ۲، مزرعه ۳، سیدخلف صادق در بخش شاوور را صادر کرد.

امیرحیدری: بسیاری از روستاها پلدختر کاملاً زیرآب است

به گزارشخبرگزاری تسنیمازخرمآباد،امیر کیومرث حیدریصبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: امروز توانستیم وارد شهر پلدختر شویم، این شهرستان واقعاً وضعیت نگرانکنندهای داشت که با ورودی که داشتیم مقداری وضعیت بهتر شده است.

وی افزود: بین روستاهایی که کاملاً زیرآب رفته و در محاصره آب قرار دارند توانستیم پل هوایی برقرار کنیم و امکانات اولیه را به آنها برسانیم.

فرمانده نیروی زمینی ارتش عنوان کرد:تا غروب امروز هیچ درراه مانده و آبگرفتهای نیست که نجات پیدا نکند؛ بالگردها و تجهیزات خودرویی ما وارد منطقه شده است و اگر لازم باشد بیمارستانهای صحرایی را نیز میآوریم.

وی بیان کرد: وضعیت شهرستان پلدختر بسیار اسفبار است، پلها و جادهها همه قطعشده است و روستاها تا سقف زیرآب رفتهاند که پل میآوریم و برای آوردن پل مشکل نداریم.

امیر حیدری تصریح کرد: از اهواز پلها درحرکت است، کسانی که مصدوم بودند و نیاز به کمک داشتند نجات پیدا کردند و با بالگرد به مرکز شهر آوردهایم و در کنار روستاها کمپ ایجاد میکنیم تا مردم روستا را به داخل کمپها هدایت کنیم و از بعدازظهر امدادرسانی انجام دهیم.

وی خاطرنشان کرد:۱۲ فروند بالگرد نیروی زمینی وارد منطقه کردیم و هلیکوپترهای شینوک نیز که قدرت بیشتری دارند آوردهایم؛ مشکل بالگرد نداریم و تنها مشکلی که وجود دارد جاده ارتباطی بین پلدختر و خرمآباد است که اگر این راه ارتباطی برقرار شود بیشتر مشکل حل میشود.

فرمانده نیروی زمینی ارتش گفت: در حال حاضر ارتباط پلدختر از راه زمین قطع است، وزیر راه و شهرسازی در منطقه است و تلاش میکنند ارتباط زمینی برقرار شود.

توزیع مواد غذایی، چادر و پتو در بین سیلزدگان لرستان

محمود رضا پیرویصبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: برای اسکان اضطراری و تغذیه برای مردم سیلزدهاستان لرستان از تهران و استانهای همجوار چندین پرواز انجامشده است.

وی افزود: نخستین پرواز بردن اقلام به روستای چم مهر بود که شناسایی دقیق صورت گرفت و در حال حاضر به ترتیب بالگردها مواد غذایی، چادر و پتو را به این نقاط میرسانند.

دبیرکل جمعیت هلالاحمر کشورعنوان کرد: سه فروند بالگرد حضور دارند و چند بالگرد دیگر نیز به استان میآید؛ اولویت ما شش روستا، شهر پلدختر و معمولان است، شهرستانهای اطراف نیز تیمهای شناسایی ورود کردهاند و بهتدریج هر اطلاعی که برسد بر اساس نیاز امکانات را توزیع میکنیم.

وی بیان کرد: آماری از تلفات انسانی نداریم و امدادرسانیها از صبح انجام شده است و در حال حاضر دو بالگرد در منطقه است؛ در حال حاضر مهمترین کمک مردم به سیلزدگان تغذیه، کمک نقدی و پتو است.

پیروی تصریح کرد: امدادرسانی حداقل یک هفته طول میکشد و این کار باید ادامه پیدا کند؛ اگر هموطنان میخواهند کمک کنند از طریق سازمان داوطلبان و حسابهای نقدی جمعیت کمک کنند.

وی گفت: از هفته گذشته این تذکرات به مردم دادهشده بود و درخواست کردند که منازل را تخلیه کنند ولی بعضی مردم توجه نکردند، در حال حاضر خواهش این است که مردم مناطق سیلزده اجازه دهند همکاران دقیق توزیع کنند و اقلام را به دست نیازمندان واقعی برسانند.

لاین شمالی آزادراه قزوین- رشت بازگشایی شد

به گفته قدرتالله مهدیخانی لاین شمالی آزاد راه قزوین – رشت که شب گذشته به دلیل بارندگی شدید و طغیان رودخانهها مسدودشده بودامروز بازگشایی شد.

مدیرکل مدیریت بحران استان قزوین بیان کرد: از مردم در خواست میکنیم تنها در صورت ضرورت سفر کرده و از سفرهای غیرضروری بپرهیزند.

وی از مسدود بودن لاین جنوبی تاکنون خبر داد و گفت: بازگشایی این لاین به زمان بیشتری نیاز داشته و رانندگان باید از جاده قدیم قزوین رشت استفاده کنند.

برای امدادرسانی به سیلزدگان دورود با کمبود امکانات روبهرو هستیم

مجید کیانپور در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درخرمآباداظهار داشت: با توجه به حجم سیلاب و روان آبی که رخ داد بسیاری از روستاهای شهرستان دورود دچار آبگرفتگی شد.

وی افزود: در حال حاضر خیابانهای ساحلی، خیابان منوچهری، کوی مهارت و خیلی دیگر از مناطق باسیل درگیر است و آب بالاآمده و حدود یک متر در خیابان و ساحلی آبگرفتگی داریم.

نماینده مردم دورود در مجلس عنوان کرد: امیدواریم با همکاری و همدلی مردم بتوانیم حجم سیلاب را عبور دهیم و خسارات جانی نداشته باشیم؛ با کمبود امکانات و تجهیزات روبهرو هستیم، آبگرفتگیهای خیلی شدید در روستاها داریم، حدود ۲۰ روستا درگیر مستقیم باسیل بودند و ۳۸ روستا در محاصره سیل قرار گرفت.

خبر جدید  زمین‌لرزه‌ ۵.۲ ریشتری چرام خسارت جانی نداشت

سرعت انتقال آب به دریا از استان گلستان افزایش یافت

مجتبی جمالی پیش از ظهر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به اینکه وضعیت گمیشان و آققلا از مرحله بحران خارج شدهاظهار داشت: در هر ۲ شهرستان روند تخلیه آب به صورت شبانهروزی ادامه دارد و آب از بخش اعظم این شهرها تخلیه شده است.

وی گفت: در گمیشان با احداث کانالها و برش جاده گمیشان – اینچهبرون آب به سمت کانال رهبری و کانال محیط زیست و سپس تالاب گمیشان و دریا در حال انتقال است و همچنین لایروبی گرگانرود کار انتقال بخش دیگری از آب را تسریع کرده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان گلستان گفت: در غیر از محله کل آباد آققلا که هنوز تخلیه آب کامل نشده، در دیگر مناطق شهر سطح آب فروکش کرده و روند بازگشت ساکنان این مناطق به خانههایشان آغاز شده است.

جمالی با بیان اینکه در بندرترکمن هیچ مشکلی وجود ندارد اما در محور نیازآباد ۲ روستای حاجیآباد و نیازآباد در معرض خطر هستند، گفت: انفجارات انجام شده و لایروبی کانالها و بستر دریا کار انتقال آب را تسریع کرده اما هنوز وضعیت در مرحله بحرانی قرار دارد اما پیشبینی میشود با فعالیتهایی که به صورت شبانهروزی انجام میشود مشکلات موجود در این منطقه نیز بهزودی برطرفشود.

سیل خوزستان تعدای از مدارس و دانشگاههای سراسر استان را به تعطیلی کشاند

غلامرضا شریعتی در گفتوگو با خبرنگار تسنیم دراهوازاظهار داشت: به دلیل شرایط جوی و سیل خوزستان مدارس شهرهای اهواز، باوی، کارون، حمیدیه، دشت آزادگان، هویزه، شعیبیه شوشتر، روستای زاویه دزفول، شهرک بهروزی دزفول، بخش دارخوین و روستاهای غرب کارون خرمشهر در روزهای شنبه، یکشنبه و دو شنبه هفته آینده تعطیل است.

استاندار استان خوزستان بیان کرد: همچنین دانشگاههای سراسر استان خوزستان با یک هفته تاخیر از ۲۴ فروردین کار خود را آغاز میکنند.

روستاهای «ماژین» درهشهردر شرایط حاد بحرانی قرار دارند

کیانوش محمد نژاد در گفتوگو با خبرنگار تسنیم درایلام، با اشاره به شرایط حاد روستاهای بخش «ماژین» این شهرستان اظهار داشت: راه دسترسی از زمین به بخش ماژین و روستاهای آن ناممکن است.

فرماندار درهشهر گفت: نزدیک به ۴۸ ساعت است به جهت قطع تمام وسائل ارتباطی، امکان ارتباط با این بخش و روستاهای آن که بالغ بر ۷۰۰۰ جمعیت دارد مسیر نبوده است.

وی قطع گاز و برق و آب را در بخش «ماژین» و روستاهای آن مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: تنها راه ممکن برای خبرگیری از وضعیت بحرانی «ماژین» تردد هوایی است که تاکنون در انتظار بالگرد برای امدادرسانی و حضور نیروهای امدادی در این بخش هستیم.

دعوت آیتالله موسوی جزایری از مردم برای کمک به سیلزدگان

آیتالله سید محمدعلی موسوی جزایری در گفتوگو با خبرنگار تسنیم دراهوازبا اشاره به فضلیت ماه های رجب، شعبان و رمضان اظهار داشت:ماهههای رجب، شعبان و رمضانماههای مخصوصی هستند که ویژگی خاص خودشان را دارند.

وی افزود: در ماههای رجب ، شعبان و رمضان ما باید بدانیم که درهای رحمت الهی باز است و خدای تبارک و تعالی بندگانش را دعوت کرده تا به او نزدیک شوند، تقرب بجویند، عبادت کنند و خودسازی داشته باشند.

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری به روایات وارده در خصوص فضلیت روزه در ابن ماه ها اشاره کرد و گفت: درکلام معصومین توصیههای زیادی در راستای ثواب روزه ماههای الهی وارد شده است که گرفتن یک روز، روزه را هم بسیار ارزشمند معرفی کرده است.

وی بهمهمترین مسائل در هریک از این سه ماه اشاره کرد و گفت: برای ماه رجب در روایات مسئله توبه و استغفار و پشیمانی از گناه مطرح است و توصیهائمه به این نکات است. در ماه شعبان نیز بیشتر مسئله ولایت اهل بیت مطرح است و بهترین اعمال آن صلوات و توسل به آن بزرگواران و تقویت عرق ولائی است.

آیتالله جزایری ادامه داد: همچنین مناجاتی داریم به نام مناجات شعبانیه که حضرت امام خمینی (ره) خیلی به این مناجات معتقد بودند و در درس اخلاقی که روزهای سه شنبه در مدرسه فیضیه داشتند همیشه پایان صحبت هایشان خواندن جملاتی از این مناجات بود.

وی افزود: ماه رمضان نیز راس قله است، ماه رجب وشعبان مقدمه هستند برای آمادگی کسب فیض در ماه رمضان و کل ماه رمضاننیز مقدمه است برای کسب فیض درشبهای قدر و اینها سلسله مراتب هستند.

نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبریدر پاسخ به سوالی مبنی بر وظیفه امت حزب الله در خصوص امدادرسانی به مناطق آسیب دیده چیست گفت:بحمدلله یکسری برنامه ریزیهایی در استان صورت گرفت که تا حدود زیادی جلوی طغیان رودخانهها را گرفته است.

ویضمن درخواست از هموطنان جهت کمکرسانی به مردم آسیب دیده گفت: از مردم عزیزمان درخواست میکنم هرچه که در توان دارند به آن عزیزان کمک کنند.

اقدامات سپاه و ارتش برای تخلیه آب ازگلستان قابل تقدیر است

میر محمدغراوی صبح امروز با اشاره به فعالیتهای انجام شده برای بهبود شرایط شهرستانهای گرفتار سیلاب در گلستان، اظهارداشت: اقدامات سپاه و ارتش در زمینه تخلیه آب از سطح شهرهای استان قابل تقدیر است و همچنین لایروبی کانال اصلی داخل شهر گمیشان به سمت دریا در حال انجام است.

وی افزود: امروز کاهش آب در سطح شهر گمیشان قابل ملاحظه بود همچنین شاهد افت آب در آققلا بودیم و پمپاژ آب در این شهر شتاب گرفته و امروزسطح آب در برخی نقاط تا ۲۰ سانتی متر کاهش یافت.

سرپرست استانداری گلستان خاطر نشان کرد:سامانه بارشی امروز استان را ترک می کند و امیدواریم بتوانیم هرچه سریعتر آبها را به سمت دریا هدایت کنیم.

غراوی یادآور شد: قرارگاه خاتم الانبیاء کانالی را به سمت کال شور احداث کرد که از طریق آن ۱۰۰ میلیون متر مکعب ذخیره آب ذخیره میشود و از حرکت آن به سمت سد وشمگیر جلوگیری میشود.

وی ادامه داد: یک دستگاه کاتر ساکشن با همکاری قرارگاه خاتم الانبیا سپاه و سازمان بنادر و دریانوردی از بندرانزلی وارد استان شد و از امروزعملیات خود را در مصب گرگان رود به دریا آغاز میکند. این دستگاه قادر است در طول ۵۰۰ متر همه رسوبات دریا را تخلیه کند و مسیر آب را باز کند.

وی با اظهار امیدواری نسبت به اینکه با وجود این دستگاه سرعت تخلیه آب گرگانرود افزایش یابد، گفت: با درخواست فرمانده ارتش جمهوری اسلامی یک دستگاه کاتر ساکشن از جنوب کشور به گلستان اعزام خواهد شد.

حضور بالگردهای هلالاحمر، سپاه و ارتش در پلدختر

محمد اسلامی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در بحث مشکلات جاده پلدختر- خرمآباد شناسایی خوبی صورت گرفت و نیروهای راهداری بلافاصله به محل اعزام شدند و تاساعت ۳ بامداد توانستند راه را بازگشایی و آمادهسازی برای عبور نیروهای امدادی کنند.

وی افزود: صبح با اولین پرواز هلیکوپتر هلالاحمر و اقلام امدادی وارد شهر پلدختر شدیم، بالگردهای سپاه و ارتش نیز الآن اعزام شدند.

وزیر راه و شهرسازی عنوان کرد: فرمانده نیروی زمینی ارتش و مسئولان هلالاحمر همه در منطقه هستند و در روستاهایی که دچار آبگرفتگی شده بودند اقداماتی انجامشده است.

وی بیان کرد: از بنیاد مسکن استانهای اصفهان، همدان و قزوین نیز دعوتشده که به لرستان بیایند و مستقر شوند و واحدهای مسکونی آسیبدیده را شناسایی کنند.

اسلامی تصریح کرد: جهاد کشاورزی نیز باید حضور پیدا کند و خسارات کشاورزی و باغات را ارزیابی کنند، چیزی که در دستور کار ما قرار دارد این است که جادههای مواصلاتی را بهگونهای بازسازی کنیم که عبور و مرور برقرار شود.

وی خاطرنشان کرد: تیم راهداری در منطقه حاضر هستند و امیدواریم بتوانیم دو راه فرعی و همچنین آزادراه را در دستور کار داشته باشیم؛ آزادراه متأسفانه حدود ۲۰ مرتبه رانش کرد، که این رانش بهصورت ژلهای بوده که فوقالعاده ناپایدار است و به شکلهای گوناگون بازسازیشده و هدف این است که این محور را نگهداریم تا دسترسی به پلدختر میسر شود.

وزیر راه و شهرسازی گفت: جاده قدیمی خرمآباد به پلدختر نیاز به بازسازی اساسی دارد، کاری که امروز در دستور قرار دارد این است که ماشینآلات اعزام کنیم.

وی اظهار داشت: باکسهایی که از استان گیلان بارگیری شده بودند وارد خرمآباد شد و تجهیزات ماشینآلات و میله نیز در حال انتقال است که امیدواریم آب بردگیها و پلهایی که ارتباط را قطع کرده بهصورت موقت کارهای بازسازی را آغاز کنیم.

دستور تخلیه تمام روستاهای حاشیه رودخانه دز در شوشتر صادر شد

حسین پنبهدانهپوردر جمع خبرنگاران از دستور تخلیه تمام روستاهای حاشیه رودخانه دز در شوشتر خبر داد و اظهار داشت: به دلیل افزایش دبی رودخانه دز از شب گذشته و افزایش احتمال خطر تمام روستاهای حاشیه رودخانه دز در حال تخلیه است.

وی افزود: با کمک تمام نیروهای مستقر در منطقه مردم و احشام از روستاهای حاشیه دز در حال تخلیه هستند.

فرماندار شوشتر گفت: کمپهایی با مواد غذایی، چادر و اورژانس تدارک دیده شد و اکثر مردم در شهرهای اطراف خانه دارند و در آنجا مستقر شدند.

آب در آققلا بهزودی تخلیه میشود

امانگلدی ضمیر صبح امروز در جمع خبرنگاران درباره آخرین وضعیت آبگرفتگی در این شهرستان اظهار داشت: براساس اطلاعیه هشداری که در ۲۶ اسفندماه به ما اعلام شد، بارندگیهای سیلآسایی را در استان خواهیم داشت که میزان بارش در ۳ روز به اندازه ۷۰ درصد در طول سال استان گلستان است.

وی افزود: بر اثر این بارندگی سد گلستان و بوستان در گنبدکاووس در بالادست و سد وشمگیر پر و در حال سرریز بود و حجم بالای آبی که اعلام کردند ۴ برابر حجم عبوری گرگانرود بود، بنابراین فیوزهایی را در بالادست سطح آققلا و در محلههای قرنجیک و آقدنیش ایجاد کردیم.

فرماندار آققلا ادامه داد: در جاده آققلا به اینجه برون هم شکافها را ایجاد کردیم اما حجم آب آنقدر زیاد بود که سبب شد ۳۷ روستای ما در خطر آبگرفتگی قرار بگیرد، ۱۲ روستا زیر آب رفتند و ۷۰ درصد شهر آققلا هم با ۴۰ هزار نفر جمعیت دچار آبگرفتگی شد.

وی افزود: بیش از ۱۲ روز خانه و ز
منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد