15:02:48 - چهارشنبه 1 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بیماری « زنگ زرد » غلات کهگیلویه را تهدید می‌کند
بیماری « زنگ زرد » غلات کهگیلویه را تهدید می‌کند
با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان کهگیلویه و به دلیل افزایش رطوبت و بارندگی‌های مداوم در چند ماه گذشته شرایط رشد بیماری زنگ زرد گندم در مزارع فراهم و این بیماری در برخی از مزارع شهرستان کهگیلویه مشاهده که موجب ناراحتی کشاورزان شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، بیماری « زنگ زرد گندم » یا زنگ نواری یکی از بیماریهای قارچی مهم گندم و جو است و در ایران بیش از زنگهای دیگر گندم شیوع داشته و خسارت وارد میکند.

زنگ زرد گندمقادر است علاوه بر گندم و جو به بیش از ۶۰ گونه گیاه از خانواده گندمیان حمله کند و تاکنون میزبان واسط آن که لازمه ادامه زندگی اوست در دنیا شناخته نشده است.

زنگ زرد گندم در بهار معمولا زودتر از سایر زنگهای غلات ظاهر میشود و ابتدا روی برگهای جوان تشکیل و سپس این جوشها دست به دست هم داده به صورت خطی و به موازات رگبرگها هر دو سطح برگ را فرا میگیرند.

موقعی که بیماری زنگ زرد گندمبه خوشهها حمله کند دانهها کوچک و چروکیده شده و در آنها هیچگونه نشاستهای ذخیره نمیشود که این دانهها قابل استفاده نیستند.

هرگاه شخص وارد یک مزرعه گندم آلوده به زنگ زرد گندم شود اسپورهای نارنجی رنگ زنگ به لباسهای او میچسبد و از همه مشخصتر در صورت مالش انگشت روی برگ، گرد نارنجی رنگی بر روی دست او مینشیند.

در مواقعی که رطوبت مزرعه بالا باشد، شرایط برای شیوع این بیماری مساعد است و حتی در روزهایی که بارش روند افزایشی داشته باشد احتمال شیوع آن قوت میگیرد.

با توجه به شرایط اقلیمی شهرستان کهگیلویه و به دلیل افزایش رطوبت و بارندگیهای مداوم در چند ماه گذشته شرایط رشد بیماری زنگ زرد گندم در مزارع این شهرستان فراهم و این بیماری در برخی از مزارع شهرستان کهگیلویه مشاهده که موجب ناراحتی کشاورزان شده است.

امسال این بیماری برای نخستین بار در برخی از مزارع اطراف روستای چیر از توابع بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه مشاهده شد که در همین خصوص یکی از کشاورزان این روستا در گفتوگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: امسال هشت هکتار گندم کشت کردهام و با توجه به بارشهای خوب امسال انتظار داشتم که محصول خوبی برداشت کنم اما یک ماه پیش متوجه شدم که بیماری زنگک ( زنگ زرد گندم ) مزرعهام را آلوده کرده است.

وی با بیان اینکه بلافاصله با کارشناسان جهاد کشاورزی تماس گرفتیم، افزود: با پیشنهاد کارشناسان مزارع سم پاشی شدند اما متاسفانه تا الان نتیجهای نداشته است.

یکی دیگر از کشاورزان این منطقه با بیان اینکه متاسفانه بیماری سراسر مزرعهاش را فرا گرفته، گفت: اقدام به سمپاشی کردیم اما نمیدانم که چرا هیچ تاثیری نداشته است.

وی افزود: از مسئولان خواهشمندم که به ما کمک کنند تا محصولات امسال ما از بین نرود.

چند نفر دیگر از کشاورزان این منطقه نیز هر کدام به نوعی نگرانی خود را بیان کردند و همه از کیفیت پایین و بیتاثیر بودن سموم در مبارزه با این بیماری تاکید داشتند و از مسئولان درخواست داشتند که آنها در تهیه سموم با کیفیت یاری کنند.

رئیس جهاد کشاورزی کهگیلویه گفت: با توجه به رطوبت بالا، دمای مناسب،ابری بودی هوا و کشت ارقام حساس گندم، بیماری های قارچی از قبیل فوزاریم خوشه، سیتوریوز و زنگ زرد در برخی از اراضی گندم و غلات شهرستان کهگیلویه مشاهده شده است.

سید عمران تقوی با بیان اینکه به دلیل نزدیک بودن فصل برداشت برخی محصولات کشاورزی و آغاز شکوفه دهی درختان رعایت نکات علمی برای مقابله اصولیتر با آفتها از سوی کشاورزان ضروری است، افزود: کشاورزان به محض مشاهده این بیماری که بحث جوشههای زرد و نارنجی و اغلب به صورت خطی در سطح برگ مشاهده میشود به کارشناسان جهاد کشاورزی مراجعه تا با معرفی به کلینیکهای گیاه پزشکی و فروشگاههای عرضه سموم کشاورزی بتوانند سموم مورد نیاز خود را تهیه کنند.
تقوی با یبان اینکه ۳۳ هزار هکتار از اراضی شهرستان زیر کشت گندم و ۱۳ هزار هکتار جو است، افزود: نزدیک به یک هزار هکتار از مزارع شهرستان به این بیماری های قارچی مبتلا شدند.
وی با بیان اینکه به محض مشاهده این بیماریها از طریق دهیاران به کشاورزان شهرستان اطلاع رسانی انجام و برای کنترل این بیماری مبارزه شیمیایی و کانون کوبی به کشاورزان توصیه شده است.
تقوی ادامه داد: با توجه به رشد سریع بیماری های قارچی گندم در صورتی که با این بیماری به موقع مبارزه و کنترل نشود موجب کاهش حداقل ۴۰ درصدی کیفیت و عملکرد گندم در واحد سطح میشود.

به گزارش تسنیم با توجه تاثیرات منفی استفاده از سموم شیمایی بر محیط زیست تلاش برای دستیابی به ارقام مقاوم گندم نسبت به این بیماری، اجرای روش های زراعی نوین، مبارزه به موقع و اصولی و از جمله ضد عفونی بذرهای گندم بر علیه سیاهک ها از جلمه عواملی است که باید مسئولان و کشاورزان نسبت به انجام آنها توجه ویژه داشته باشند تا کیفیت و راندمان تولید محصولات کشاورزی به خصوص محصول استراتژیک گندم افزایش یابد.

گزارش از امیررضا برنگپور

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

خبر جدید  کمبود شکر در بازار استان/ قیمت مرغ به تعادل رسید
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد