1:54:10 - پنج‌شنبه 3 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بحران خشکیدگی جنگل‌های بلوط در کهگیلویه و بویراحمد
بحران خشکیدگی جنگل‌های بلوط در کهگیلویه و بویراحمد
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون ۸۳ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط در نقاط مختلف استان درگیر خشکیدگی شده و از بین رفته‌اند.

شعارسال: مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون ۸۳ هزار هکتار از جنگل‌های بلوط در نقاط مختلف استان درگیر خشکیدگی شده و از بین رفته‌اند.

غلامحسین حکمتیان اصل افزود: خشکیدگی جنگل‌های بلوط در این استان به یک بحران تبدیل شده است.

وی اظهارکرد: مهمترین علت نابودی جنگل‌های بلوط در این استان خشکیدگی و آتش سوزی جنگل‌هاست البته آتش سوزی‌ها تا حدودی کنترل شدند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: کاهش بارندگی ها در استان باعث این مشکلات و معضلات برای جنگل‌های استان شده است.

حکمتیان اصل تصریح کرد: خشکیدگی جنگل‌های بلوط چیزی نیست که از امروز در استان‌های زاگرس نشین شکل گرفته باشد بلکه از سال ۸۸ تاکنون شروع شده بود و در سطح استان در حال افزایش است و قابل کنترل نیست.

وی ادامه داد: ۸۷۰ هزار هکتار جنگل بلوط در سطح استان کهگیلویه و بویراحمد وجود دارد که تاکنون ۸۳هزار هکتار از این میزان در نقاط مختلف استان درگیر خشکیدگی هستند و یا از بین رفته اند که معادل ۱حدود ۱۰ درصد می شود.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد در خصوص میزان اعتبار مورد نیاز برای احیاء جنگل‌های بلوط استان بیان کرد: برای احیاء هر هکتار جنگل بلوط یا احتساب هزینه نگهداری ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان نیاز اعتبار است.

حکمتیان اصل عنوان کرد: طبق بررسی های صورت گرفته در نقاط دارای نقشه “یو تی ام” دار شهرستان باشت ۹۶۰۰ درخت بلوط در ۵۷۱ هکتار عرصه های جنگلی دچار خشکیدگی شده‌اند.

وی تاکید کرد: طی سال جاری ۲۵۰ هکتار از عرصه های جنگل‌های بلوط منطقه “شلال‌دون” شهرستان باشت با نهال و بذر احیاء شده است که نیاز به مراقبت دارند.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد اظهار کرد: در صورتی که بارش ها در سطح استان افزایش یابند این مشکلات کمتر و یا رفع خواهد شد.

حکمتیان اصل با بیان اینکه سالانه پرونده هایی نیز در سطح استان در زمینه تخریب و قطع درختان بلوط تشکیل می شود، اضافه کرد: نیروی کافی برای صیانت و حفاظت نداریم و از میانگین کشور پایین تر هستیم، همچنین بیکاری و اشتغال، قاچاق چوب و ذغال و زمین خواری به بهانه توسعه اراضی کشاورزی از دیگر عوامل تخریب و قطع درختان بلوط استان است.

اخیرا غلامرضا تاجگردون، نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به نامه ر ئیس سازمان جنگل‌ها مبنی بر گزارش تخریب درختان بلوط در منطقه شلال دون شهرستان باشت گفت: چه کسی باید پاسخگوی ۵۷۸ هکتار و ۹۶۰۰درخت تخریبی و ۶۷ فقره پرونده باشد.احتمالاً نماینده! لطفاً به فکر چاره باشید. نه تنها “شلالدون” بلکه کل “زاگرس” در حال از بین رفتن است.

وی اظهارکرد: برادر گرامی جناب مهندس آقایی، رئیس محترم سازمان جنگل‌ها ابتدا تشکر می‌کنم از پاسخ، دوم اینکه این اطلاعات را مرقوم فرمودید در گزارش حقیر هم بود. مگر سازمان جنگل‌ها وظیفه‌ای به جز این مراقبت‌ها هم دارد.

نماینده مردم شهرستانهای گچساران و باشت در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: شما و سازمان عریض و طویل پزشک و مراقب این مناطق آن‌ هم نه در عمق بلکه کنار جاده هستید.

شعارسال، با اندکی تلخیص و اضافات بر گرفته از خبرگزاری ایسنا، تاریخ انتشار:۱۲ دی ۱۳۹۷ ، کدخبر:۹۷۱۰۱۲۰۶۶۷۰ ،www.isna.ir


منبع :: http://shoaresal.ir

خبر جدید  اقدام آمریکا بشدت محکوم و اقدامی سخیف است
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات