2:50:08 - دوشنبه 31 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بارش های کهگیلویه و بویراحمد در روزهای آینده چگونه خواهد بود؟
بارش های کهگیلویه و بویراحمد در روزهای آینده چگونه خواهد بود؟
یاسوج- ایرنا- براساس پیش بینی های هواشناسی، ۲ سامانه بارشی در روزهای آینده وارد کهگیلویه و بویراحمد خواهد شد که سبب بارندگی هایی در نقاط مختلف استان می شوند.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد روز یکشنبه در این باره به خبرنگار ایرنا گفت: سامانه های بارشی جدیدی در استان فعالیت خواهند کرد که براساس آنها وضعیت بارش ها طی روزهای آتی مشخص خواهد شد.
ولی بهره مند اظهار داشت: تحلیل و بررسی آخرین نقشه های پیش یابی هواشناسی بیانگر نفوذ سامانه بارشی جدیدی از امروز به استان بوده که پیامد آن ابتدا افزایش ابر و به دنبال آن بارش باران، رعد و برق، در مناطق مستعد تگرگ و بارش برف است.
وی افزود: این سامانه بارشی از امشب به جو استان وارد و به تدریج از بعد از ظهر دوشنبه خارج خواهد شد.
بهره مند بیان کرد: همچنین سامانه فعال تری در اواخر هفته جو کهگیلویه و بویراحمد را تحت تاثیر خود قرار خواهد داد.

** بارش های این ۲ سامانه چگونه خواهد بود؟
سایت هواشناسی اکیوویدر که به بررسی وضعیت جوی می پردازد جزئیات پیش بینی بارندگی های روزهای آتی در کهگیلویه و بویراحمد را اعلام کرده است.
براساس پیش بینی این موسسه، حجم بارندگی در شهر یاسوج امروز ۹ و دوشنبه ۶ میلی متر است که به صورت رگباری و پراکنده پیش بینی می شود.
در پی فعالیت سامانه دیگری در استان برای شهر یاسوج در روز چهارشنبه ۲ و پنجشنبه ۲۶ میلی متر پیش بینی می شود و این سامانه روز جمعه از جو استان خارج خواهد شد.
برای شهر گچساران حجم بارندگی به صورت پراکنده و در روز یکشنبه ۴ و دوشنبه نیز ۴ میلی متر پیش بینی می شود.
با فعالیت سامانه دیگری در آخر هفته برای شهر گچساران ۲۸ میلی متر بارندگی در روز پنجشنبه پیش بینی می شود و روز جمعه آسمان آفتابی تا قسمتی ابری پیش بینی شده است.
براساس پیش بینی این سایت بارندگی در شهر دهدشت برای امروز پنج و فردا ۳ میلی متر و به صورت پراکنده پیش بینی می شود.
سامانه فعالتر دیگری که آخر هفته وارد جو شهرستان خواهد شد برای روز پنجشنبه در شهر دهدشت ۲۶ میلی متر باران در پی خواهد داشت.
برای شهر لنده نیز حجم بارش امروز هفت و فردا ۶ میلی متر به صورت پراکنده و رگباری پیش بینی می شود.
آخر هفته سامانه دیگری در استان فعال خواهد شد که برای شهر لنده در روز چهارشنبه ۴ و پنجشنبه ۴۱ میلی متر باران در پی خواهد داشت.
در شهر باشت نیز حجم بارش روز یکشنبه ۹ و دوشنبه ۱۴ میلی متر باران به صورت پراکنده و رگباری که برخی از آنها نیز شدید خواهد بود.
براساس پیش بینی این موسسه سامانه بارشی دیگری که آخر هفته فعالیت خواهد کرد برای شهر باشت روز چهارشنبه ۱ و پنجشنبه ۲۴ میلی متر باران در پی خواهد داشت که به صورت رگباری خواهد بود.

خبر جدید  همایش روحانیون و دفاع مقدس برگزار می‌شود

** تغییرات میزان بارش ها در سال زراعی جدید
براساس درصد تغییر بارش استان ها و کشور از ابتدای سال زراعی تا هشتم دی ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه در بلند مدت کهگیلویه و بویراحمد ۸۷ درصد افزایش داشته است.
کهگیلویه و بویراحمد پس از استان های ایلام، خوزستان و بوشهر در رتبه چهارم کشوری افزایش میزان بارش در سال زراعی جدید را دارد.
میزان بارش ها در سال زراعی جدید در استان ایلام ۱۵۲٫۵ درصد، خوزستان ۱۱۸٫۱ درصد و در بوشهر ۹۷٫۸ درصد نسبت به مدت مشابه بلند مدت تغییر کرده است.
میانگین درصد تغییرات بارش ها در مقایسه با مدت مشابه بلند مدت در کل کشور ۳۷٫۲ درصد بوده است.
کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: براساس آخرین پیش بینی های فصلی، بارندگی ها در دی ماه از هفته دوم دی تا اوایل بهمن بارش در استان بیش از نرمال بلند مدت خواهد بود.
ولی بهره مند تصریح کرد: در ماه بهمن بارش در حد نرمال، در ماه اسفند بارش در استان کمتر از نرمال و در فروردین بارش بیش از نرمال پیش بینی شده است.
در مجموع و با توجه به پیش بینی ها به نظر می رسد سامانه ای که امروز و فردا در استان فعال است بارش چندانی در پی نخواهد داشت اما سامانه ای که آخر هفته وارد استان می شود بارش های بیشتری را در پی خواهد داشت.
این سامانه در برخی شهرها بین ۲۰ تا ۴۰ میلیمتر نیز باران در پی خواهد داشت.
اگرچه احتمال تغییرات جوی و تغییر پیش بینی‌ها وجود دارد اما پیش بینی‌های کنونی حکایت از بارش های خوبی برای کشاورزان دارد.
کهگیلویه و بویراحمد با مساحتی حدود ۱۶ هزار و ۲۴۹ کیلومترمربع، سرزمینی مرتفع و کوهستانی با اقلیم سردسیری و گرمسیری در جنوب غربی ایران قرار دارد.
این استان یک درصد مساحت کشور را در اختیار دارد.
۱۳۴ هزار و ۷۰۰ هکتار از زمین های کشاورزی این استان پاییز امسال زیر کشت پاییزه گندم،جو، کلزا و نخود قرار گرفت.
/۶۱۱۰/۹۹۲۸

خبر جدید  15 هزار تن گندم مازاد در بهمئی برداشت می شود


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات