11:41:14 - پنج‌شنبه 16 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آژیر خطر آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کهگیلویه به صدا درآمد
آژیر خطر آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کهگیلویه به صدا درآمد
بارش کم سابقه رحمت الهی در ۵۰ سال اخیر سبب شده تا آژیر خطر آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های شهرستان‌های کهگیلویه و بویراحمد از جمله کهگیلویه به صدا درآید.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دهدشت، با توجه به میزان بالای ریزش نزولات آسمانی در شهرستان کهگیلویه و رویش گیاهان مرتعی و به جهت احتمال خطر آتشسوزی نیاز است که تمامی ادارات و دستگاههای خدماترسان آمادگی لازم را داشته باشند و در مواقع بحران در این زمینه هوشمندانه عمل کنند.

ظهر امروز نشست شورای هماهنگی مدیریت بحران شهرستان کهگیلویه با محوریت هجوم ملخها و خطر آتشسوزی مزارع و مراتع جنگلی شهرستان و باحضور فرماندار کهگیلویه، معاون فرماندار، بخشداران سوق، چاروسا و مرکزی، مدیران ادارات و دستگاهای خدمات رسان و اصحاب رسانه در سالن کنفرانس فرمانداری دهدشت برگزار شد.

فرماندار کهگیلویه با اشاره به محورهای جلسه و اهمیت آنها اظهار داشت: ملخها تا شهرستان گچساران هجوم آوردند و به همین منظور هفته آینده جلسهای اضطراری باحضور فرمانداران استانهای همجوار برگزار خواهد شد.
وی افزود: خطر هجوم ملخها امسال برای شهرستان کهگیلویه خطرساز نیست، البته باتوجه به قدرت بالای زادو ولد این ملخها، این خطر بطور جدی برای سال آینده احساس میشود.

جعفر نیکبخت با اشاره به میزان بالای ریزش نزولات آسمانی در شهرستان کهگیلویه و رویش گیاهان مرتعی ابراز کرد: رویش گیاهان در بعضی مناطق از یکمتر فراتر رفته است و به جهت احتمال خطر آتشسوزی نیاز است که در این زمینه هوشمندانه عمل کنیم.

وی با تأکید بر حفاظت از مراتع و جنگلها گفت: شب گذشته در بخش مرکزی شهرستان کهگیلویه و در زمینهای زراعی حد فاصل روستاهای بوآ و روشنآباد، حدود ۲هکتار از مزارع توسط عوامل انسانی دچار حریق شد که باحضور به موقع مردم و دستگاها این خطر رفع و از بروز آن به دیگر مزارع جلوگیری شد.

خبر جدید  توقیف وانت حامل چوب‌های غیر مجاز جنگلی

فرماندار کهگیلویه با اشاره به موارد سهولت جهت انجام عملیات اطفاء حریق تصریح کرد: وجود جادههای دسترسی بین مزارع برای انجام عملیات و سهولت کار بسیار مهم و حیاتی است تا در مواقع خطر خودروهای آتشنشانی بتوانند در کوتاهترین زمان ممکن به منطقه خطر برسند.

وی ادامه داد: اداراتی که دستگاهای سنگین دارند، جهت تسطیح جادههای بین مزارع، خودروهای خود را در اختیار ادارات جهاد کشاورزی و منابع طبیعی قرار دهند تا با تسطیح این جادهها در مواقع بحران دچار مشکل نشویم.

نیکبخت با حساس بودن شرایط برداشت در سال جاری خاطرنشان کرد: شرایط امسال برای برداشت محصولات کشاورزی بسیار حساس و خطرناک است، نیاز است که در هریک از ادارات تیمهای اطفاء حریق تشکیل شده و در حد امکان تجهیز شوند و لیست آنها به فرمانداری شهرستان ارسال شود تا در مواقع بحران کمبود نیروی انسانی نداشته باشیم.

وی با تأکید و ضرورت بر تشکیل تیمهای گشتی و استفاده از دیدهبان در روستاها عنوان کرد: بسیار ضروری و لازم است که در اسرع وقت گروههای گشتی تشکیل شود و جهت کنترل مناطق از همین امروز عصر فعالیت خود را آغاز کنند، از سویی دیگر از ظرفیت دهیاران بهعنوان دیدهبان استفاده شود.

فرماندار کهگیلویه تصریح کرد: اداره راهداری با استفاده از دستگاها و ماشین آلات خود حاشیه جادهها را تسطیح کنند و در صورت امکان از ماشین آلات اجارهای استفاده کنند، امسال بحران جدی است و ما هم بصورت جدی پای کار هستیم.

وی در پایان گفت: نیروی انتظامی گشتهای خود را در منطقه فعال کند تا با ایجاد نوعی حاشیه امنیت، شاهد تخلف آتشسوزیهای عمدی نباشیم.

خبر جدید  پنج هزار شیر کاهنده فشارآب در یاسوج توزیع شد

در ادامه بخشدار مرکزی کهگیلویه با اشاره به آمادگی مردم برای مقابله با مواقع بحرانی اظهار داشت: مردم بخش مرکزی شب گذشته نشان دادند که آمادگی مقابله با بحران را دارند و حقیقتأ چنانچه مردم درصحنه حضور نداشتند ممکن بود آتشسوزی گستردهتر شود.

وی افزود: ضروری است مدیران ادارات و دستگاها مردم را حمایت کنند و امکانات خود را برای مقابله با آتشسوزیها بسیج کنند.

سید شرمتالله حسینیپرور تصریح کرد: امسال سالی بسیار خطرآفرین است و شرایط بخش مرکزی کهگیلویه از تمامی بخشها خطرناکتر است، باید هوشیار بوده و هوشمندانه عمل کنیم.

وی در پایان گفت: در خصوص تشکیل تیمهای اطفاء حریق درون روستاها به دهیاران بخشمرکزی دستورات لازم داده شد تا در مواقع خطر آماده باشند.

در ادامه رئیس منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه با اشاره به کمبود نیروها و امکانات اظهار کرد: امسال تعدادی از نیروهای اداره منابع طبیعی بازنشسته هستند و دستگاهای اطفاء حریق به اندازه کافی نداریم.
وی افزود: سال گذشته در حوزه منابع طبیعی و جنگلها مشکل خاصی نداشتیم اما سال جاری به دلیل سرسبز بودن همه مناطق، سال بسیار پرخطری خواهیم داشت.

هدایتالله آویزش با اشاره به مواد قانونی در مواقع بحرانی تصریح کرد: براساس ماده ۴۷ قانون حفاظت از جنگلها، نیاز است که در هنگام بحران تمامی ادارات و دستگاها آماده باشند.

وی ادامه داد: امسال در حدود ۷۰۰ هکتار از منابع ملی و پارکهای جنگلی را جهت تعلیف به دامداران منطقه واگذار نمودیم تا از این طریق تاحدودی از خطر آتشسوزیها کاسته شود.

آویزش با اشاره به مناطق خطرآفرین در بخش مرکزی عنوان کرد: هرساله از درهشور دهدشت تا منطقه امامزاده پهلوان بسیار خطرناک و خطرآفرین است و به دلیل نبود راههای ارتباطی هرساله با مشکلات زیادی مواجه هستیم.

خبر جدید  تصویب نهایی طرح منطقه ویژه اقتصادی برای گچساران در مجلس

وی با اشاره به ۸۰درصد از آتشسوزیها به دلیل عوامل انسانی عنوان کرد: باتوجه به اینکه پارک جنگلی دشتمازه معمولأ پاتوق معتادان و مصرف کنندهگان مواد مخدر است و احتمال آتش سوزی در این منطقه بسیار بالاست نیاز است که در این منطقه بصورت مرتب گشتزنی شود.

آویزش در پایان با اشاره به مهم بودن نقش رسانهها در مواقع بحرانی خاطرنشان کرد: از رسانهها خواستاریم از دامنزدن به اخبار ضدو نقیض خودداری کنند چون در بیشتر موارد در سالهای اخیر شاهد اخباری ضدو نقیض و بعضأ اشتباه بودیم که در این زمینه دچار مشکلاتی شدیم، خبرنگاران اجازه دهند اطلاعات لازم درخصوص آتشسوزیها از طریق منابع طبیعی اطلاع رسانی شود.

انتهای پیام/ش


منبع :: آژیر خطر آتش‌سوزی در مراتع و جنگل‌های کهگیلویه به صدا درآمد

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد