13:08:44 - شنبه 29 دسامبر 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آمادگی فرودگاه یاسوج برای از سرگیری پروازها
آمادگی فرودگاه یاسوج برای از سرگیری پروازها
یاسوج-ایرنا- در روزهای پایانی سال ۹۶ ، زمانی که کهگیلویه و بویراحمد خود را برای افتتاح باشکوه یکی از با کیفیت ترین باندهای فرودگاهی کشور آماده می کرد حادثه تلخ سقوط هواپیما رخ داد و تمامی ظرفیت ها و امکانات نوساز فرودگاه یاسوج تحت شعاع سانحه قرار گرفت و بدون استفاده ماند.

به گزارش ایرنا، ۲۹ بهمن ماه سال ۹۶ هواپیمای ATR72 شرکت هواپیمایی آسمان با ۶۶ مسافر در ارتفاعات دنا سقوط کرد و پروازهای این فرودگاه تعطیل شد.
در حالی که انتظار می رفت فرودگاه یاسوج پس از این سانحه برای ماه ها و شاید سال ها تعطیل شود با پیگیری مدیران فرودگاه تنها پس از ۷۷ روز از سانحه ،پروازهای فرودگاه یاسوج از سرگرفته شد.
شرکت هواپیمایی آتا پروازهایی از یاسوج به تهران و بالعکس در این فرودگاه برقرار کرد اما پس از چند روز پروازها به دلایلی از جمله تاثیر روانی سانحه سقوط هواپیما و آنچه شرکت آتا مشکلات حقوقی نامید تعطیل شد و شرکت هواپیمایی آتا از فرودگاه یاسوج رفت.
با این حال رها کردن این فرودگاه به حال خود چندان منطقی به نظر نمی رسد زیرا این فرودگاه در سال ۹۳ یکی از محدودترین باندهای فرودگاهی کشور را داشت و پس از آن بزرگترین پروژه عملیات خاکی کشور و استان با حجم یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب در آن انجام شد.
و pcn (میزان فشردگی آسفالت در واحد متر مربع) باند از ۲۶ به ۴۶ و طول باند نیز از ۲۶۰۰ متر به ۳۲۰۰متر ارتقا یافت.
باند سابق این فرودگاه که برای هواپیماهایی با بدنه کوچک مانند فوکر ۵۰ و ATR 72 طراحی شده بود در طراحی جدید آماده پذیرش هواپیماهایی با بدنه متوسط مثل فوکر ۱۰۰ و RJA نیز شد.
اکنون کمتر از یک سال از سانحه هوایی تهران یاسوج می گذرد و طرح توسعه فرودگاه یاسوج که قرار بود در روزهای پایانی سال ۹۶ به عنوان یکی از با کیفیت ترین باندهای فرودگاهی کشور به بهره برداری برسد بیشتر از یک سال خاک می خورد و بدون استفاده مانده است.
افتتاحیه باشکوه در فرودگاه یاسوج با سانحه تلخ سقوط هواپیما از دست رفت و از آن پس تمام ظرفیت ها و امکانات نوساز فرودگاه تحت شعاع سانحه بدون استفاده مانده است.

خبر جدید  طرح آرامش بهاری از ۲۸ اسفند ماه در بقاع شاخص استان اجرایی می‌شود

**تعیین مرز هوایی به رونق فرودگاه کمک می کند
فرودگاه یاسوج یکی از سرمایه های مهم استان کهگیلویه و بویراحمد محسوب می شود که نمی توان و نباید آن را به حال خود رها کرد و باید بار دیگر همه در هر لباس و جایگاه عزم خود را برای برقراری دوباره پروازها در آن جزم کنند.
مدیر فرودگاه یاسوج در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا که برای برقراری پروازهای مسافری در این شهر چه می توان کرد گفت: تنها فرودگاه مرکز استان فعال هستیم که مرز هوایی نداریم و تعیین این مرز یکی از نیازهای استان است که می تواند به رونق فرودگاه یاسوج و رونق گردشگری استان کمک کند.
علی محسنیان افزود: تعیین مرز هوایی به منظور نشست و برخاست هواپیما از مبدا یا مقصد خارج است که با مشخص شدن آن می توان پروازهایی به عتبات عالیات و یا کشورهای حاشیه خلیج فارس برنامه ریزی کرد.
وی ادامه داد: فرودگاه یاسوج به لحاظ فنی و استانداردهای بین المللی هوانوردی آمادگی برقراری پرواز و پذیرش هواپیماهای بدنه رده متوسط از هر شرکت هواپیمایی را دارد.
مدیر فرودگاه یاسوج با بیان اینکه موضوع مرز هوایی شدن فرودگاه یاسوج مصوبه دولت دهم است افزود: به دلیل عدم پیگیری مسئولان وقت این موضوع از دستور کار وزارت کشور خارج شد.
وی یادآوری کرد: تعیین مرز هوایی وظیفه فرودگاه نیست و پیگیری و تعیین این مرز وظیفه استانداری و وزارت کشور است.

**فرودگاهی ایده آل برای جشنواره های هوانوردی
محسنیان ادامه داد: فرودگاه یاسوج به دلیل ترافیک کم و قرار گرفتن در یکی از زیباترین نقاط جغرافیایی کشور فرودگاهی ایده آل برای برگزاری جشنواره های هوانوردی است.
وی گفت: جشنواره ورزش های هوایی تاکنون به غیر از کیش در فرودگاه یاسوج برگزار شده که کیفیت جشنواره برگزار شده در یاسوج و استقبال از آن به مراتب بالاتر بود.
محسنیان با بیان اینکه بسیاری از گردشگران سالانه میلیون ها تومان برای استفاده از تفریحات هوانوردی در کشورهای همسایه هزینه می کنند گفت : فرودگاه شهر یاسوج با چشم اندازهای بی نظیر آن می تواند یکی از بهترین و زیباترین فرودگاه های کشور برای جذب علاقه مندان به ورزش های هوایی باشد.

خبر جدید  معلم یاسوجی در جشنواره ملی روز کارگاه دوم شد

**رایزنی برای از سرگیری پروازهای فرودگاه یاسوج
البته استاندار کهگیلویه و بویراحمد در مواضع خود نشان داده پیش از هر اقدامی به دنبال از سرگیری مجدد پروازهای مسافری در این فرودگاه است.
علی محمد احمدی گفت: برای از سرگیری پرواز‌های مسافری تهران به یاسوج با چند شرکت هواپیمایی رایزنی هایی انجام شده است.
وی اظهار داشت: هم اینک مسئولان استان در حال رایزنی و مذاکره با برخی شرکت هواپیمایی از جمله «ایران ایر»و «قشم ایر» هستند.
احمدی بیان کرد: متولیان امر هم پیگیر ایجاد کریدوری امن و جدید برای پرواز از سمت اصفهان به نجف آباد، پاتاوه و یاسوج هستند .
وی عنوان کرد: این موضوع فنی و تخصصی بوده و باید مطالعه و طرح آن به صورت ویژه انجام شود.
استاندار کهگیلویه و بویراحمد برخی شایعات در خصوص ناایمن بودن فرودگاه یاسوج را رد کرد و گفت: این فرودگاه از نظر باند، سیستم پرواز و امکانات در تراز استانداردهای کشور است.
فرودگاه یاسوج بعد از شهرکرد مرتفع ترین فرودگاه کشور است با این تفاوت فرودگاه شهرکرد در منطقه مسطح قرار دارد در حالی که فرودگاه یاسوج در کاسه قرار گرفته است و این شرایط را برای نشست و برخاست هواپیما خاص می کند.
در سال ۹۳ فرودگاه یاسوج یکی از محدودترین باندهای فرودگاهی کشور را داشت . طول باند آن ۲۶۰۰ متر وpcn(میزان فشردگی آسفالت در واحد متر مربع) آن نیز پایین بود.
ظرف ۳۰ ماه بزرگترین پروژه عملیات خاکی کشور و استان با حجم یک میلیون و ۳۰۰ هزار متر مکعب در فرودگاه یاسوج انجام شد.
و pcn باندفرودگاه از ۲۶ به ۴۶ و طول باند نیز از ۲۶۰۰ متر به ۳۲۰۰متر ارتقا یافت تا یکی از با کیفیت ترین باندهای فرودگاهی کشور در استان کهگیلویه وبویراحمد ساخته شود.
روشنایی باند فرودگاه یاسوج نیز کامل شده و در شرایط مه و شب نیز می تواند پرواز داشته باشد یعنی فرودگاه یاسوج شرایط لازم برای انجام پرواز در شب را دارد.
ساخت فرودگاه یاسوج از جمله مصوبه های سفر خرداد ماه سال ۷۳ رهبر معظم انقلاب به استان کهگیلویه و بویراحمد بود.
فرودگاه یاسوج اکنون به گفته مدیر فرودگاه،کارشناسان هوانوردی و استاندار کهگیلویه و بویراحمد هیچ مشکل و مانعی برای از سرگیری مجدد پروازهای مسافری تهران یاسوج و برعکس ندارد.
برقراری مجدد پروازهای فرودگاه یاسوج نیاز به فعالیت بیشتر مسئولان استانی و کشوری ، مردم استان و بویژه سازمان های مردم نهاد به عنوان یک مطالبه عمومی دارد.
شهر یاسوح مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد.
استان کهگیلویه و بویراحمد با ۷۲۰ هزار نفر جمعیت در جنوب غربی ایران قرار دارد.
۹۹۲۹/۱۶۶۲

منبع :: http://www.irna.ir

خبر جدید  ولایت پذیری و ایثار از درس های قیام عاشورا
0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات