11:23:48 - شنبه 11 مه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آتش زدن کاه و کلش بلای جان جنگل‌های کهگیلویه بویراحمد؛ حبس ‌در انتظار آتش افروزان
آتش زدن کاه و کلش بلای جان جنگل‌های کهگیلویه بویراحمد؛ حبس ‌در انتظار آتش افروزان
آتش زدن کاه و کلش اراضی کشاورزی در سال ۹۷-۹۸ بلای جان جنگل‌های کهگیلویه بویراحمد است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از یاسوج، به دلیل بارش کم سابقه رحمت الهی در ۵۰ سال اخیر به طور حتم در فصل گرم امسال شاهد افزایش آتش سوزیها هستیم که انتظار میرود از هم اکنون مسئولان و متولیان امر به فکر چاره اندیشی باشند.

به استناد ماده ۴۵ قانون حفاظت و بهرهبرداری از جنگلها و مراتع، آتشزدن نباتات در مزارع و باغات مجاور جنگلها ممنوع بوده و مرتکب، به حبس تأدیبی از ۲ماه تا یکسال محکوم است.

هر ساله و با شروع فصل گرما متأسفانه شاهد آتشسوزی گسترده در مزارع، علفهای هرز و باغهای سنتی شهرستانهای مختلف کهگیلویه و بویراحمد هستیم و دود ناشی از این آتشسوزی علاوه بر آسیب به زمینها و مزارع کشاورزی، سبب آلوده شدن محیط زیست شده و جان افراد زیادی را به خطر میاندازد.

از دیگر تبعات آتشسوزی و نیز آتشزدن زمینهای کشاورزی، از بین رفتن حشرات و سوختن موجودات زنده در مزارع است که برای حیات اکوسیستم محیط زیست زمین ضروری هستند.

اواخر فصل بهار که حاصل دسترنج کشاورزان کهگیلویهای به بار مینشیند و خوشههای طلایی گندم برای برداشت آماده میشود خطر بزرگی به نام آتش سوزی این گندمزارها را تهدید میکند و در سالهای اخیر نیز چنین اتفاقات ناگواری کشاورزان این شهرستان را به خاک سیاه نشانده است و سبب ازبین رفتن دسترنج یکساله آنها شده است.

امسال نیز با توجه به بارش مناسب نزولات آسمانی، پوشش گیاهی در سطح باغهای استان و زمینهای غیر
محصور رشد و افزایش قابل توجهی داشته و لازم است باغداران به منظور جلوگیری از سرایت آتش سوزیهای احتمالی نسبت به کنترل علفهای هرز و رسیدگی به زمینهای خود اقدامات لازم را انجام دهند.

خبر جدید  جشنواره ملی عشایر فرهنگ ناب ایران را در یک قاب به تصویر کشید

رئیس اداره منابع طبیعی شهرستان کهگیلویه در گفتوگو با خبرنگار تسنیم اظهار داشت: بهموجب بارندگیهای گسترده سال جاری در شهرستان کهگیلویه و پوشش مرتعی و نیز کاهوکُلش مزارع، خطر آتشسوزی بسیار بالا است.

هدایتالله آویزش با اشاره به محکومیت قضایی درخصوص آتشزدن مزارع تصریح کرد: به استناد مادهی ۴۵ قانون حفاظت و بهرهبرداری از جنگلها و مراتع، آتشزدن نباتات در مزارع و باغات مجاور جنگلها ممنوع بوده و مرتکب، به حبس تأدیبی از ۲ماه تا یکسال محکوم میشود.

وی با بیان لزوم همکاری همهاقشار مردم برای کاهش خطر آتشسوزی عنوان کرد: لازم است که همهی کشاورزان، دامداران، روستائیان، عشایر و تودهی مردم ضمن پرهیز از چنین کاری و در صورت مشاهدهی آتش در بقایای مزارع و پوششهای مرتعی، سریعأ مراتب را به جهاد کشاورزی و منابعطبیعی شهرستان اطلاع دهند.

البته وجود کاه و کلش برای حاصلخیزی خاک بسیار ضروری است و براساس آزمایشهای انجام گرفته مقادیر زیادی از مواد آلی که مورد تغذیه میکروارگانیزمهای خاک است در کاهوکلش وجود دارد و برهمین اساس کاهوکلش برای غنی شدن خاک و افزایش محصولات کشاورزی ضروری و لازم است.

میکروباکتریهای مخصوص خاک به موادآلی موجود در کاهوکلش نیاز ضروری و تغذیهای دارند و هیچ عنصر غذایی بدون ترشحات میکروباکتریهای ویژه خاک که از مواد آلی بقایای گیاهی تغذیه میکنند، جذب محصولات کشاورزی نمیشوند پس بنابراین آتشزدن بقایای گیاهی منجر به کاهش محصولات بخصوص در زمینهای دیم میشود.

سوزاندن بقایای گیاهی سبب از بینرفتن ۶۰ درصد ماده آلی خاک ازجمله ۶۵درصد کربن، ۲۶درصد ازت، ۳۶درصد گوگرد، ۲۶درصد فسفر و ۶درصد پتاسیم میشود.

در سال زارعی جدید در شهرستان کهگیلویه بیش از ۳۱ هزار و ۵۰۰ هکتار گندم دیم و بیش از ۱۳ هزار هکتار جو دیم کشت شده و نیاز بوده که کشاورزان پس از عملیات برداشت، کاه و کلش باقیمانده را آتش نزنند تا حوادث تلخ سالهای گذشته باری دیگر تکرار نشود.

خبر جدید  معرفی دستگاههای برتر رعایت حقوق شهروندی استان

ایجاد ۲۰۰ کیلومتر آتشبر

مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد از ایجاد ۲۰۰ کیلومتر آتش بر در مناطق جنگلی استان خبر داد و گفت: با توجه به بارشهای بی سابقه امسال و تقویت پوشش گیاهی خطر آتش سوزی جنگلها و مراتع استان را تهدید میکند.

غلامحسین حکمتیان اظهار داشت: با توجه به بارشهای مناسب فصلی و افزایش پوشش گیاهی و فرارسیدن فصل گرمای تابستان احتمال وقوع آتش سوزی در جنگلها و مراتع دور از انتظار نیست و کوچکترین سهل انگاری و خطای انسانی میتواند به وقوع حوادث بسیار ناگوار و نابودی سرمایههای ارزشمند طبیعی منطقه شود.

وی با اشاره انجام اقدامات پیشگیرانه از سوی این اداره از جمله ایجاد آتش بر ادامه داد این آتش برها با توجه به پهنای که دارند مانع از گسترش آتش میشوند و توان مقابله و کنترل حریق را افزایش میدهد.

وی با بیان اینکه انتظار حمایت از سازمانهای مردم نهاد با هدف مقابله با آتش سوزیها داریم، افزود: نشست ستاد بحران شهرستانها با هدف پیشگیری از آتش سوزیها تشکیل شده است.

حکمتیان ادامه داد: مردم از آتش زدن کاه و کلوخ مزارع کشاورزی پرهیز کرده و چنانچه در جنگل آتش روشن کردند قبل از بازگشت به طور حتم از خاموش بودن آن اطمینان کنید.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد خاطرنشان کرد: انتظار میرود مردم از رها کردن شیشه، پلاستیک و نایلون در جنگل که ممکن بوده به دلیل افزایش دما و تابیدن خورشیدن سبب شلعه ور شدن آتش شود، خوداری کنند.

حکمتیان عنوان کرد: مردم، مسافران و گردشگران در صورت مشاهده هرگونه آتش سوزی در مراتع و جنگلهای استان موضوع را با شماره ۱۵۰۴ اطلاع دهند.

خبر جدید  ارتقای ظرفیت های زیرساختی و تجهیزاتی در حوزه پاسگاه های محیط زیست

گزارش: سید مصطفی گنجی

انتهای پیام/ن


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد