2:16:30 - پنج‌شنبه 28 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
آبخیزداری و مهار روان آبها
آبخیزداری و مهار روان آبها
یاسوج – ایرنا – کهگیلویه و بویراحمد سالانه هفت میلیارد مترمکعب روان آب دارد که با اجرای طرح‌های آبخیزداری سالانه ۱۷۰ میلیون مترمکعب روان آب در حوضه‌های آب خیز این استان مهار می‌شود.

به گزارش ایرنا، منابع طبیعی یکی از موهبت های الهی به انسان است که برای تداوم حیات نیازمند نگهداری و صیانت است و یکی از راه حل های مهم و مقرون به صرفه برای حفظ منابع طبیعی اجرای طرح های آبخیزداری است.
آبخیزداری یعنی تغذیه سفره آب های زیرزمینی و افزایش تولید محصول، آبخیزداری بهره گیری از مجموعه ای گسترده از دانش و تجربه است که با یافتن راه های پیشگیری و رویارویی با فرسایش خاک و سیلاب های مخرب بدست می آید.
بی گمان بهره برداری مناسب از منابع طبیعی و کشاورزی حوزه های آبخیز، تقویت پوشش گیاهی و کاهش زیان سیل های ویرانگر و تغذیه سفره آب های زیرزمینی و افزایش تولید محصول می تواند بهترین تعبیر از آبخیزداری باشد.
در هر بارشی که در سطح زمین صورت می گیرد مقداری از آن به داخل زمین نفوذ می کند و مقداری از آن به صورت روان اب و سیلاب در می آید و بقیه آن نیز از سطوح مختلف تبخیر می شود.
امسال یکی از سال های پر باران بوده و بارش های بسیار خوبی در استان و کشور صورت گرفته و اجرای طرح های آبخیزداری به موقع نقش بسیار مهمی در حفظ آب و پیشگیری از سیلاب های مخرب دارد.
پس از سال ها کام تشنه زمین ها سیراب، دشت ها سرزنده، آب چشمه های خشکیده جاری و رودخانه های استان خروشان شده است.
براساس آمار سازمان هواشناسی میانگین بلند مدت بارندگی در استان کهگیلویه و بویراحمد که در سالهای گذشته ۷۰۰ میلیمتر در سال بود با گسترده شدن دامنه خشکسالی به ۵۲۸ میلیمتر در ابتدای سال آبی جاری رسید.
اینک با بارندگی های امسال در حالی که یک ماه دیگر تا بهار مانده دشت ها و کوهساران مناطق گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد سرسبز، رودخانه ها خروشان و چشمه سارهای خشکیده جاری شده است.
این استان که به سرزمین رودخانه های خروشان ،نهرها و چشمه های جوشان معروف است و حدود ۱۰ درصد آب‌های جاری کشور را در خود جای داده است در سال های خشکسالی از آسمان و زمین درگیر خشکسالی شده بود.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارندگی های امسال باعث افزایش آب سد کوثر و شاه قاسم و افزایش آب سفره های آب زیرزمینی در این استان شده است.
علی داودی مهر افزود: کهگیلویه و بویراحمد در ردیف پنج استان اول کشور در ریزش نزولات جوی است اما در سال های اخیر سایه خشکسالی بر منابع آبی آن سنگینی کرده بود.
وی افزود: با بارش‌های اخیر بیش از ۴۴۰ میلیون متر مکعب آب از حجم ۵۱۲ میلیون متر مکعبی سد کوثر ذخیره سازی شد که این میزان آب ذخیره شده جوابگوی ۴ سال نیاز آبی در حوزه ی سرریز است.
داودی مهر تصریح کرد: حجم آب سد کوثر در مقایسه با مدت مشابه سال پیش از ۶۴ درصد افزایش یافته است.
داودی مهر افزود: از ابتدای سال آبی همزمان با اول مهر تاکنون ۵۰۷ میلیمتر باران در سد کوثر گزارش شده است در حالی که ایستگاه های باران سنجی آمار بارندگی در ۱۲ ماهه سال زراعی گذشته را ۲۱۰ میلیمتر نشان دادند.
مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان تصریح کرد: بارندگی های سال آبی جدید در سد کوثر باعث بالا آمدن تراز آب این سد به میزان ۲۲ متر شده است.
رئیس اداره آبخیز داری و حفاظت خاک اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد گفت: عملیات آبخیزداری تاکنون در ۲۹۵ هزار هکتار از حوضه های آبخیز داری این استان انجام شده است.
الیاس پور محراب افزود: تاکنون ۲ میلیون و ۳۰۰ متر مکعب عملیات مکانیکی شامل بندهای رسوبگیر سنگی، ملاتی، گابیونی، بند خاکی، خشکه چین و پخش سیلاب در حوزه آبخیز داری این استان انجام شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون عملیات پنج مورد بند خاکی در این استان انجام شده است ،گفت: ارتفاع بندهای خاکی اجرا شده در این استان هشت تا ۱۲ متر است.
پور محراب اظهار داشت: عملیات بیولوژیکی آبخیز داری در ۲۹۵ هزار هکتار از حوزه آبخیز داری این استان شامل علوفه کاری، بذر پاشی و کپه کاری نهالکاری، حفاظت و قرق، مراقب و آبیاری انجام شده است.
وی با بیان اینکه هم اکنون اجرای این طرح در همه شهرستان های کهگیلویه و بویراحمد در دست اجراست ،گفت: وسعت کل مطالعه انجام شده حوزه آبخیز داری این استان۶۲۰ هزار هکتار است.
پور محراب بهره وری مناسب از منابع آب و خاک، تعذیه سفره های زیر زمینی، ایجاد اشتغال، کنترل فرسایش و سیلاب، مدیریت و بهره وری بهینه از منابع آب و توسعه اقتصادی جوامع محلی را از اهداف اجرای طرح آبخیزداری عنوان کرد.
وی اظهار داشت: ارزیابی ۱۸ هزار و ۲۰۰ هکتار از طرح‌های آبخیزداری اجرا شده در استان از سوی کارشناسان منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.
معاون آبخیزداری اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: هدف از اجرای این طرح‌ها ذخیره نزولات آسمانی، افزایش سطح آب سفره‌های زیرزمینی، کنترل فرسایش خاک و جلوگیری از پرشدن مخازن سدهاست.
خدا بخش جنگلی ابراز داشت: به منظور مقابله با خشکسالی در استان لازم است به مدیریت جامع حوزه‌های آبخیز پرداخته شود.
وی آبخیزداری را مهمترین راه مقابله با خشکسالی دانست و گفت: با کنترل روان آب‌ها و هرزاب‌ها سطح آب سفره‌های زیرزمینی تقویت می‌شود.
کهگیلویه و بویراحمد بیش از ۱۵ هزار کیلومترمربع وسعت دارد که سالانه وقوع سیل میلیاردها ریال خسارت به منابع آب‌وخاک این استان وارد می‌کند.
فرسایش خاک در کهگیلویه و بویراحمد سالانه ۱۲ تن در هکتار برآورد شده است.
تاکنون در ۷۰ نقطه استان کهگیلویه و بویراحمد طرح مطالعاتی آبخیزداری اجرا شده است.
مدیرکل منابع طبیعی کهگیلویه و بویراحمد گفت: سال گذشته ۱۴۰ میلیارد ریال از محل اسناد خزانه برای اجرای طرح‌های آبخیزداری در بیش از هشت هزار هکتار زمین این استان پیش بینی شد.
غلام حسین حکمتیان تصریح کرد: سال گذشته در یک هزار و ۲۶۵ هکتار طرح آبخیزداری در کهگیلویه و بویراحمد انجام شده است.
وی سدمارون، سد کوثر، رودخانه بشار، مناطق دریلا و آبگندی استان را از مهمترین طرح‌های آبخیزداری اجرا شده اعلام کرد.
حکمتیان بیان کرد: در سطح ۲۲۰ هزار هکتار از حوضه‌های آبخیز کارون، کوثر و سرشاخه رودخانه‌های دائمی و فصلی دیگر مناطق استان اجرای طرح‌های آبخیزداری بیولوژیکی، مدیریتی و مکانیکی اجرا شده است.
وی اضافه کرد: سالانه با اجرای طرح‌های آبخیزداری ۱۷۰ میلیون مترمکعب روان آب در حوضه‌های آبخیزداری این استان مهار می‌شود.
کهگیلویه و بویراحمد سالانه هفت هزار میلیارد مترمکعب روان آب دارد و بخش اندکی از این منابع تاکنون مهار شده است.
طرح‌های آبخیزداری در استان کهگیلویه و بویراحمد از اواخر دهه ۶۰ شروع شدند که تاکنون اعتباری افزون بر ۳۹۵ میلیارد ریال به آنها اختصاص یافته است.
طرح احیا و توسعه جنگل های کهگیلویه و بویراحمد از دهه ۷۰ آغاز شد.
کهگیلویه و بویراحمد دارای ۷۸۰ هزار هکتار جنگل است که بلوط گونه غالب این جنگل‌ها محسوب می‌شود.
۷۵۳۱/۱۶۶۲

خبر جدید  یک میلیون و 800 هزار لیتر سوخت کشاورزی در گچساران توزیع شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)
تبليغات
بانک پاسارگاد